Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Diana Saryusz-Szarska, 2010-11-14
Mińsk Mazowiecki

Matematyka, Konspekty

Bryły w otaczającym nas świecie.

- n +

DIANA SARYUSZ-SZARSKA - NAUCZYCIEL MATEMATYKI W GIMNAZJUM MIEJSKIM NR 1 W MIŃSKU MAZOWIECKIM
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III GIMNAZJUM

TEMAT:Bryły – w otaczającym nas świecie.

CELE LEKCJI:
OGÓLNE:
a. powtórzenie i utrwalenie wiadomości o bryłach;
b. kształtowanie techniki posługiwania się językiem symboli matematycznych;
c. rozwijanie umiejętności logicznego myślenia;
d. umiejętność wykorzystania zdobytych wiadomości teoretycznych
do rozwiązywania zadań.
OPERACYJNE:
Uczeń:
▪ zna pojęcia: graniastosłup, prostopadłościan i sześcian, ostrosłup, czworościan, kula, walec, stożek;
▪ zna pojęcia: graniastosłupa i ostrosłupa prostego i prawidłowego;
▪ zna budowę brył;
▪ zna wzory na obliczanie pola powierzchni i objętości brył;
▪ zna jednostki pola i objętości;
▪ przelicza jednostki pola i objętości;
▪ oblicza sumę długości krawędzi brył;
▪ oblicza pole powierzchni i objętość bryły;
▪ rysuje bryły proste w rzucie równoległym;
▪ rozwiązuje zadania tekstowe związane z bryłami;

METODY PRACY:
• słowna;
• praktyczna.

FORMY ORGANIZACYJNE:
• z całym zespołem;
• praca w grupach;
• elementy pracy indywidualnej.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
• zestawy zadań.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. CZĘŚĆ WSTĘPNA (NAWIĄZUJĄCA):
a. sprawdzenie listy obecności;
b. przypomnienie wiadomości z działu bryły (burza mózgów);
c. podział klasy na zespoły.
2. CZĘŚĆ GŁÓWNA LEKCJI:
a. zapisanie tematu lekcji;
b. rozdanie zestawów zadań;
c. rozwiązywanie zadań(załączniki).
3. CZĘŚĆ KOŃCOWA (PODSUMOWUJĄCA):
a. omówienie zadań;
b. wystawienie ocen za pracę na lekcji.

KARTA PRACY

ZADANIE 1
Ile litrów mleka zmieści się w zbiorniku o pojemności 0,15m3?
ZADANIE 2
Deska dębowa ma 4m długości, 30cm szerokości i 4cm grubości. 1m3 drewna dębowego waży 660kg. Ile kilogramów waży ta deska?
ZADANIE 3
Beczka ma kształt walca o wysokości 80cm i średnicy podstawy 60cm. Ile litrów wody zmieści się w pięciu takich beczkach?
ZADANIE 4
Ile blachy potrzeba do pokrycia dachu w kształcie ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy długości 30m i krawędzi bocznej długości 17m?
ZADANIE 5
Oblicz ile zmieści się powietrza w namiocie, który kształtem przypomina graniastosłup o podstawie trójkąta równoramiennego, w którym długość podstawy to 12cm, a ramię ma 10cm. Długość namiotu to 2m.
ZADANIE 6
Puszki farby w kształcie walca (o promieniu podstawy 15cm i wysokości 40cm) przechowywano w sześciennym kartonie o krawędzi 90cm. Ile puszek zmieściło się maksymalnie w kartonie?
ZADANIE 7
Pokój ma wymiary: długość – 4m, szerokość – 3m, wysokość – 2,5m. Ile puszek farby trzeba kupić, żeby pomalować ściany i sufit, jeżeli jedna puszka wystarcza na pomalowanie 10 m2? (Na okna i drzwi odlicz 10% potrzebnej farby).
ZADANIE 8
Miedź ma gęstość 8,9 g/cm3. Ile waży drut miedziany o średnicy 0,4cm i długości 5m?
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2508
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014