Aleksandra Zep, 2010-09-03 Płoty Język polski, Scenariusze
Ważne prawa wszystkich dzieci - scenariusz lekcji języka polskiego w kl. VI
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
KLASA VI
TEMAT LEKCJI: Ważne prawa wszystkich dzieci
Zadania szkoły w zakresie nauczania:
- planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki, przyjmowanie za nią coraz większej odpowiedzialności,
- skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach, prezentacja własnego punktu widzenia i uwzględnianie poglądów innych ludzi, poprawne posługiwanie się językiem ojczystym, przygotowanie do wystąpień publicznych,
- efektywne współdziałanie w zespole i praca w grupie, budowanie więzi międzyludzkich, podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji, skuteczne działanie na gruncie obowiązujących norm.
Treści programowe:
- właściwości prostych form użytkowych,
- pojęcia: nadawca, odbiorca
- terminy: zwrotka, poezja
ŚCIEŻKI EDUKACYJNE:
- czytelnicza i medialna,
- wychowanie patriotyczne i obywatelskie.
STANDARDY EGZAMINACYJNE:
a) CZYTANIE
1.1.b uczeń odczytuje różne teksty kultury – teksty literackie, w tym: utwory poetyckie,
1.2.a uczeń określa funkcje elementów charakterystycznych dla danego tekstu - rozumie pojęcia: podmiot mówiący
b) PISANIE
2.1.d uczeń pisze na temat i zgodnie z celem, posługując się formami wypowiedzi: notatka w formie planu,
2.2.b uczeń formułuje wypowiedzi ze świadomością celu: potwierdza i zaprzecza,
2.3. uczeń buduje tekst poprawnie kompozycyjnie, celowo stosując środki językowe i przestrzegając norm gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych,
2.5.a uczeń dba o układ graficzny, czytelność i estetykę zapisu, dostosowuje zapis do formy wypowiedzi.
c) ROZUMOWANIE
3.4 uczeń wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić, wyjaśniając swoje stanowisko, używa odpowiednich argumentów,
d) KORZYSTANIE Z INFORMACJI
4.1 uczeń wskazuje źródła informacji, posługuje się nimi,
e) WYKORZYSTYWANIE WIEDZY W PRAKTYCE
5.1 uczeń posługuje się poznanymi terminami do opisywania zjawisk i sytuacji spotkanych w środowisku.
CELE LEKCJI
a) Wiadomości
Uczeń:
- zna treść wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”,
- zna pojęcia: prawo ( do czegoś ), konwencja, rzecznik, ratyfikować, interweniować
b) Umiejętności
Uczeń:
- formułuje własnymi słowami prawa dziecka, o których jest mowa w wierszu,
- tłumaczy sens wskazanego fragmentu utworu,
- wyjaśnia, co oznaczają słowa: rzecznik, interweniować,
- korzysta ze słownika,
- czyta ze zrozumieniem,
- omawia rolę Rzecznika Praw Dziecka,
- wskazuje różnice między ludźmi,
- uzasadnia wypowiedź dotyczącą wpływu różnic między ludźmi na ich wzajemne relacje,
- tworzy oryginalny i ciekawy plakat na temat Dziecko to także człowiek, odnosząc się do jednej ze zwrotek utworu oraz wykazując się zaangażowaniem i pomysłowością.
c) Postawy
Uczeń:
- aktywnie uczestniczy w analizie wiersza oraz w dyskusji,
- chętnie i otwarcie wyraża swoje zdanie,
- wykazuje się zaangażowaniem i kreatywnością podczas pracy na lekcji,
- dba o kulturę i poprawność języka podczas budowania wypowiedzi ustnej i pisemnej.
METODY PRACY
- analiza wiersza
- praca ze słownikiem,
- praca z tekstem,
- ćwiczenia redakcyjne,
- interpretacja fragmentów Konwencji Praw Dziecka,
- rozmowa kierowana.
FORMY PRACY
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start”,
- słowniki języka polskiego,
- plansza z wybranymi prawami dziecka,
- kart pracy dla grup
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, uświadomienie uczniom celów lekcji, podanie tematu lekcji.
2. Mini wykład – nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie dokumentu prawnego, jakim jest Konwencja Praw Dziecka, krótko omawia kategorie praw dotyczących każdego człowieka i dziecka: prawa osobiste, prawa socjalne, prawa kulturalne, prawa polityczne.
3. Nauczyciel dzieli klasę na małe grupy. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru. Uczniowie przygotowują plakat, którego myślą przewodnią jest niedokończone zdanie: MAM PRAWO DO ...
Po zakończeniu pracy grup następuje prezentacja zespołów.
FAZA REALIZACYJNA
1. Uczniowie czytają utwór Marcina Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”. W celu sprawdzenia zrozumienia jego treści, nauczyciel poleca uczniom sformułowanie praw dziecka, o których jest mowa w wierszu.
( Notatka na tablicy i w zeszytach uczniów )
2. Nauczyciel prezentuje wybrane prawa dziecka wypisane z Konwencji Praw Dziecka na arkuszu papieru ( zał. 1 ) i prosi uczniów o przyporządkowanie praw z wiersza do odpowiednich przywilejów na arkuszu.
3. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na informację w podręczniku Warto wiedzieć. Uczniowie zapoznają się z rolą Rzecznika Praw Dziecka. Jednocześnie wyjaśniają ( przy użyciu słownika języka polskiego ) znaczenie słowa: rzecznik.
4. W celu bliższej interpretacji praw, uczniowie podzieleni na małe grupy
( 2-3 osoby – ławka), otrzymują fragmenty Konwencji Praw Dziecka
( zał. 2 ).
Ich zadaniem jest podanie przykładu realizacji konkretnego prawa.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie i prosi o odpowiedź oraz uzasadnienie swojego zdania.
Jakie prawa dziecka poznałeś na dzisiejszej lekcji? Które prawo wydaje Ci się najważniejsze?
2. Podanie i omówienie pracy domowej: str. 142. ( podręcznik ) Wykonaj polecenia z zadania Myślę, że…
Dla uczniów chętnych zadanie: Mam pomysł… - wykonanie ciekawego plakatu na temat: Dziecko to także człowiek, odnosząc się do jednej ze zwrotek utworu oraz wykazując się zaangażowaniem i pomysłowością.
Zał. 1
PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJU
PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE
PRAWO DO NAUKI
PRAWO DO WYPOWIEDZI
PRAWO DO INTYMNOŚCI
PRAWO DO SWOBODY MYŚLI, SUMIENIA I WYZNANIA
PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY
PRAWO DO ZNAJOMOŚCI SWOICH PRAW
PRAWO DO KORZYSTANIA Z DÓBR KULTURY
PRAWO DO WYPOCZYNKU I WOLNEGO CZASU
Zał. 2
Prawo do wypowiedzi - oznacza, że w ważnych sprawach, Ciebie dotyczących możesz wygłaszać swoje zdanie, opinie, oświadczyć własną wolę, np. ……………………….
Prawo do życia bez przemocy i poniżania - oznacza, że bicie, znęcanie, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karane, np. ...............................................
Prawo do wychowania w rodzinie - oznacza, że nikomu nie wolno zabrać Cię od rodziców, chyba, że z ważnych powodów; gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno, masz prawo do kontaktów z obojgiem rodziców, np. .......................................
Prawo do swobody myśli, sumienia i religii - oznacza, że gdy jesteś już wystarczająco świadomy, sam decydujesz o swoim światopoglądzie, wcześniej rodzice mają prawo tobą kierować, np...............................
Prawo do nauki - oznacza, że możesz uczyć się tak długo, jak pozwalają na to twoje zdolności, np......................................
Prawo do tożsamości - oznacza, że musisz mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie np...............
Prawo do informacji - oznacza, że powinieneś poznać swoje prawa, powinieneś mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy, np...........................................
Prawo do prywatności - oznacza, że możesz dysponować własnymi rzeczami, masz prawo do tajemnicy korespondencji, nikomu nie wolno bez ważnych powodów wkraczać w twoje sprawy osobiste i rodzinne, np.............................................
|