Aleksandra Zep, 2010-09-02 Płoty Język polski, Scenariusze
Czy w stajni Augiasza są konie trojańskie, czyli mitologia w naszym języku - scenariusz lekcji języka polskiego w kl. VI
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
KLASA VI
TEMAT LEKCJI: Czy w stajni Augiasza są konie trojańskie, czyli
mitologia w naszym języku.
Zadania szkoły w zakresie nauczania:
- planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki, przyjmowanie za nią coraz większej odpowiedzialności,
- skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach, prezentacja własnego punktu widzenia i uwzględnianie poglądów innych ludzi, poprawne posługiwanie się językiem ojczystym, przygotowanie do wystąpień publicznych,
- efektywne współdziałanie w zespole i praca w grupie, budowanie więzi międzyludzkich, podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji, skuteczne działanie na gruncie obowiązujących norm.
- odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy.
Treści programowe:
- związki znaczeniowe między wyrazami,
- różnice między językiem potocznym a językiem literatury,
- terminy: bohater, porównanie, proza
CELE LEKCJI
Uczeń:
- zna i rozumie pojęcia: frazeologizm, związek frazeologiczny ( rodzaje ),
- rozpoznaje typowe związki frazeologiczne,
- rozumie znaczenie wskazanych frazeologizmów,
- posługuje się związkami frazeologicznymi w wypowiedziach ustnych i pisemnych,
- zna przenośne i realne znaczenie wyrażeń i zwrotów, wykorzystuje je w tekście,
- potrafi poprawnie stosować frazeologizmy,
- potrafi korzystać ze słownika frazeologicznego,
- wzbogaca swoje słownictwo,
- potrafi korzystać z komputera i Internetu w poszukiwaniu odpowiednich informacji.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- komputer z dostępem do Internetu,
- słownik frazeologiczny,
- słownik języka polskiego.
ŚCIEŻKI EDUKACYJNE:
- czytelnicza i medialna
FORMY PRACY:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
METODY PRACY:
- podająca,
- praca ze słownikiem,
- praca z komputerem,
- praca z tekstem,
- ćwiczenia redakcyjne,
-
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, uświadomienie uczniom celów lekcji ( powtórzenie, usystematyzowanie i utrwalenie wiedzy o związkach frazeologicznych, wzbogacenie słownictwa ), podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel rozpoczyna lekcję krótką pogadanką na temat związków frazeologicznych.
3. Uczniowie przypominają pojęcia: frazeologizm, związek frazeologiczny. W tym celu sięgają do Internetu, odszukując informacje o podziale związków frazeologicznych. ( STANDARD 3.4, 4.1 , 2.2.a, 3.4 )
4. Nauczyciel systematyzując wiedzę wyjaśnia podział ( zapis na tablicy i w zeszytach uczniów ). ( STANDARD 2.1.d )
FAZA REALIZACYJNA
1. Nauczyciel dzieli klasę na małe grupy ( 2-3 osoby ). Każda grupa korzysta z komputera, Internetu i w miarę możliwości ze słowników. Zespół wyjaśnia znaczenie wylosowanego związku frazeologicznego z przedstawieniem wydarzeń i postaci mitycznych z nim związanych.
( STANDARD 4.1., 1.1.d, 2.1.d )
2. Prezentacja grup. ( STANDARD 3.4, 2.2. b )
3. Uczniowie pozostają w grupach. Otrzymują zadania do wykonania
( ZAŁĄCZNIK 1 ). Zespół, który najszybciej poprawnie wykona zadania
zostaje nagrodzony. ( STANDARD 4.1, 1.1.d, 2.1.d , 2.5, 3.4 )
4. Wykorzystując poznane związki frazeologiczne uczniowie przyporządkowują je do odpowiednich znaczeń. ( STANDARD 5.1, 3.4 )
Stajnia Augiasza śmiałe plany, nieudane próby
Nić Ariadny przyczyna konfliktu, sporu
Jabłko niezgody bałagan, nieład, porządek
Syzyfowa praca dotkliwe cierpienie, katusze
Pięta Achillesa źródło nieszczęść, zła, kłopotów
Męki Tantala wyjście z trudnej sytuacji
Puszka Pandory praca bez efektów
Ikarowe loty czyjaś słaba strona, dziedzina
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Uczniowie uzupełniają tekst związkami frazeologicznymi.
( STANDARD 5.1, 3.4 )
Mama stwierdziła, że mój pokój przypomina …………………………………………………………………
i powinienem w końcu posprzątać. Czasem wydaje mi się, że nauka angielskich słówek to ……………………………………………………………, pomimo starań ciągle dostaję słabe oceny. Skok w dal to moja ……………………………………………………….., muszę jeszcze wiele ćwiczyć, by dorównać kolegom.
2. Podanie i omówienie pracy domowej: Wypisz i wyjaśnij związki frazeologiczne z wyrazami: oko, serce, głowa. (STANDARD 1.1.a, 4.1, 3.4 )
ZAŁĄCZNIK 1
1. Czy Prometeusz otworzył puszkę Pandory?
2. Kim byli Tytani?
3. Co to jest ambrozja?
4. Wymień przynajmniej czworo z rodzeństwa Zeusa.
5. Żoną Orfeusza była ……………………………………..
6. Bronią Zeusa był …………………………………………
7. Bratem Hadesa był ……………………………………
8. Czy Minos był władcą Krety?
9. Kto był twórcą mitologicznego labiryntu?
10. Do czego posłużyła nić Ariadny?
-------------------------------------------------
A.Zep
|