Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Ewa Chłód, 2010-09-02
Łódz

Plastyka, Konspekty

Temat:: "Coś miękkiego, coś białego i coś czarnego" - graficzne ćwiczenie poruszające wyobraźnię i próba stworzenia dzieła graficznego. Podstawy grafiki - druk wypukły.

- n +

Temat: „Coś miękkiego, coś białego i coś czarnego”-graficzne ćwiczenie poruszające wyobraźnię i próba stworzenia dzieła graficznego. Podstawy grafiki-druk wypukły.
Czas : 2x 45 min.
Klasa: IV
Cele i umiejętności:
• uczeń zapoznaje się z tematem grafiki jako jednej z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych oraz z procesem powstawania dzieła graficznego,
• zna nazwy technik druku wypukłego: drzeworyt, linoryt, gipsoryt,
• umiejętność charakterystyki technik druku wypukłego,
• znajomość podstawowych pojęć dotyczących grafiki takich jak: matryca, odbitka graficzna,
• umiejętność tworzenia matrycy i odbitki w określonej technice graficznej

Metody pracy:
• praca z tekstem,
• prezentacja narzędzi, materiałów i odbitek graficznych,
• rozmowa nauczająca,
• ćwiczenie plastyczne,
• prezentacja prac uczniów.

Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa

Środki dydaktyczne:
• narzędzia i materiały graficzne:( rylce, wałek do farby, matryce i odbitki graficzne),
• plansze przedstawiające sposób powstawania odbitek w podstawowych technik graficznych,
• przykłady grafik z innych epok.

Materiały i narzędzia:
• blok techniczny
• czarna farba (tempera)
• ołówki
• wałki
• podkłady pod panele( pianka)
• nożyki
• białe kartki ksero
• czarne flamastry
Przebieg lekcji:
• Nauczyciel zapoznaje dzieci z tematem lekcji, który już na początku ma poruszyć, ich wyobraźnie i skierować myśli na „czarno-białe tory”,
• Przedstawia pojęcie grafiki oraz podstawowych technik graficznych,
• Zapoznaje dzieci z pojęciami: projekt, matryca, dzieło,
• Pytania na wyobraźnię:
-czym różni się grafika od innych dzieł plastycznych?
-od czego podstawowe techniki graficzne wzięły swoje nazwy?
-co w naszym najbliższym otoczeniu da się odbić?
-czy nie mając nic w ręce możemy coś odbić?
• Uczniowie oglądają i dotykają narzędzia graficzne,
• Zapoznają się z przykładami grafiki w sztuce,
• Dzieci przed wykonaniem ostatecznego działania, mogą wykonać ćwiczenie ze sznurkiem, które pomoże im zrozumieć ,które miejsca w grafice są wklęsłe, a które wypukłe (na kartce papieru rysujemy jakaś formę: dom, oko, pszczołę. Następnie na wszystkie linie przyklejamy sznurek pakowy, smarujemy farbą, odbijamy)
• Nauczyciel prosi o przystąpienie do pracy; wykonanie projektu podstawowej, prostej formy graficznej z uwzględnieniem czerni i bieli,
• Przeniesienie go na piankę do paneli za pomocą czarnego flamastra uwzględniając ramę pracy, a następnie ponacinanie linii dzielących czerń od bieli nożykiem. Kolejny krok to wbijanie zatemperowanym ołówkiem tego, co ma być białe do środka(kropka w kropkę) i pozostawienie tego co czarne nie naruszonym.
• Próba odbicia matrycy za pomocą wałka i naniesienia nim czarnej farby na piankę, a następnie odbicie na białej kartce, dociśniecie i odklejenie,
• Nauczyciel sugeruję uczniom możliwość wykonania większej ilości odbitek z wykorzystaniem tej samej matrycy. Spośród wykonanych odbitek uczniowie wybierają te, które ich zdaniem wyszły najlepiej, podpisują ołówkiem wg podanego wzoru i umieszczają je na wystawce,
• Nauczyciel omawia i ocenia wybrane prace oraz zaangażowanie uczniów na lekcji,
• Przypomnienie podstawowych pojęć,
• Uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy, a dyżurni pozostałe miejsca pracowni plastycznej.





Zgłoś błąd    Wyświetleń: 839
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012