Anna Górecka, 2010-09-02 Juszkowo Informatyka, Artykuły
Uczeń zdolny i uczeń słaby na informatyce / technologii informacyjnej.
Informatyka jest specyficznym przedmiotem i również specyficzne jest określenie ucznia zdolnego i słabego na informatyce. Specyfiką jest tu kontakt ze sprzętem. na podstawie znajomości sprzętu i oprogramowania możemy stwierdzić na ile uczeń będzie radził sobie z materiałem w danej klasie.
Stopień zaawansowania uczniów możemy określić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie na pierwszych zajęciach anonimowej ankiety, która pozwoli nam określić poziom przygotowania całej klasy do zajęć na danym etapie edukacyjnym. Możemy również poprosić uczniów o podpisanie takiej ankiety. Będziemy wtedy w stanie określić stan wiedzy i umiejętności każdego z uczniów. Jeżeli chcemy, aby odpowiedzi były szczere powinniśmy zapewnić uczniom anonimowość wobec innych uczniów. Ankieta taka powinna stwierdzać m. in. czy uczeń ma dostęp do komputera i Internetu, w jakim miejscu, jak często z niego korzysta, w jakich celach korzysta z komputera i Internetu, jakie zna programy, a jakimi potrafi się posługiwać.
Innym sposobem sprawdzenia stanu wiedzy i umiejętności uczniów może być test wstępny. Test ten powinien zawierać wszystkie elementy, które uczeń powinien znać w poprzedniej klasy, a także klas wcześniejszych. Określi to poziom znajomości zagadnień każdego ucznia i pozwoli dokładnie zaplanować prace na dany rok szkolny. Pozwoli również wyłonić uczniów zdolnych i uczniów słabych.
Uczeń zdolny na informatyce, to jednak nie tylko taki, który może wykazać się wiedzą i umiejętnościami, ale taki, który sprawnie tę wiedzę i umiejętności pogłębia, stale je doskonaląc, i robi to z chęcią. Uczeń słaby natomiast to taki, który pomimo pewnych podstawowych czynności i umiejętności nie radzi sobie przyswajaniem wiedzy na informatyce. Jak z takimi uczniami postępować? Nauczyciel powinien mieć przygotowane zadania i ćwiczeni, które mogą zainteresować ucznia zdolnego w momencie, kiedy na lekcji wykona już wszystkie zadania i nie ma już co robić. Ponadto wato przygotować jakieś ciekawe projekty do realizowania na zajęciach poza lekcyjnych, które będą pogłębiały wiedzę i pozwolą uczniom pokazać swoje umiejętności poza szkołą.
Jeżeli chodzi o ucznia słabego, to należy dać mu więcej czasu na wykonanie zadań, oceniać proporcjonalnie do jego możliwości i zasobu wiedzy i umiejętności. Warto i dla uczniów słabych przeznaczyć zajęcia dodatkowe, na których mogą oni poćwiczyć umiejętności i zapoznać się z komputerem i programami.
Pomimo całej specyfiki przedmiotu procedury postępowania z uczniem zdolnym i słabym są podobne jak na pozostałych przedmiotach: stymulowanie rozwoju i niwelowanie problemów słabych uczniów oraz zapewnienie ciekawostek i możliwości rozwoju uczniom zdolnym.
|