Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Edyta Pawłowska, 2010-08-26
Pokój

Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Jak uczyć się samodzielnie, czyli wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych. Scenariusz zajęć edukacyjno - wychowawczych z wykorzystaniem multimediów.

- n +

Jak uczyć się samodzielnie, czyli wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych.
Scenariusz zajęć edukacyjno-wychowawczych z wykorzystaniem multimediów.

Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z różnymi źródłami informacji, pokazanie roli Internetu jako źródła informacji;
- wykorzystanie komputera do celów edukacyjnych;
- organizacja czasu wolnego młodzieży uczęszczającej do klas z rozszerzonym językiem francuskim, zainteresowanych samodzielną nauką języka francuskiego i znających język na poziomie średnio-zaawansowanym;
- pokazanie jak skutecznie uczyć się języka francuskiego korzystając z Internetu

Cele operacyjne:
- młodzież doskonali umiejętności korzystania z zasobów internetowych;
- zapoznanie uczniów z adresami popularnych wyszukiwarek internetowych;
- wykorzystanie programów Word i PowerPoint

Formy: zbiorowa i indywidualna

Metody: pogadanka, ćwiczenia – praca przy komputerze

Materiał dydaktyczny:
Strony internetowe:

http://www.tv5.org
http://www.tivi5mondeplus.com
http://francuski.fr
http://www.lepetitjournal.com/varsovie.html
http://pl.franceguide.com
http://www.ambafrance-pl.org
http://www.la-conjugaison.fr
www.club-forum.com
http://www.touteleurope.fr
http://www.echos.pl
http://www.varsovieaccueil.com
http://ksiegarniaedukator.pl , http://www.marjanna.com.pl
www.mowimypofrancusku.pl
www.francuski.fr
www.iletaitunehistoire.com
http://www.languageguide.org/francais/
http://www.laits.utexas.edu/fi/index.html
http://www.toujoursdesmots.com/
http://fr.akinator.com/

Środki dydaktyczne: sześć stanowisk komputerowych

Realizacja: cykl dwóch zajęć po 120 minut.

Czynności wstępne nauczyciela: utworzenie na każdym stanowisku nowego folderu Wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych oraz dodanie do niego stron internetowych, które będą wykorzystywane podczas zajęć.

Przebieg zajęć:
- Powitanie uczniów.
- Zapoznanie z tematem zajęć.
- Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy. Każda z grup:
a) odszukuje na pulpicie folderu „Wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych”, przegląda je i stara się je opisać w kilku zdaniach: może to być krótki opis-reklama zachęcający do odwiedzenia strony, krótka informacja dla kogo jest przeznaczona strona i co zawiera.
b) ustala, które strony są najbardziej - jej zdaniem - przydatne w samodzielnej nauce języka francuskiego i uzasadnia ustnie dlaczego.
- Nauczyciel obserwuje pracę młodzieży, pomaga, udziela instrukcji i pomocy, kontroluje stopień wykonywania zadań.
- Ewaluacja – podsumowanie: zajęć: każda z grup podaje efekt swojej pracy dzieli się wrażeniami.
- Banner reklamujący: ustalamy, która strona była najchętniej wybierana przez grupy. Każda z grup wymyśla hasło na banner reklamujący wybraną stronę internetową. Liderzy grup odczytują hasła.
- Na podstawie zebranych informacji każda z grup wykonuje prezentację multimedialną na temat: „Uczysz się języka francuskiego? Polecam ci te właśnie strony”. Prezentacja ma zawierać adresy stron internetowych, zdjęcia stron głównych, zakładki, propozycje korzystania z tych stron.

Propozycje do punktu a) – opisy stron:
http://www.tv5.org - absolutnie wszystko dla uczących się i uczących języka francuskiego.
http://www.tivi5mondeplus.com - bajki, filmy, zabawy edukacyjne dla mniejszych miłośników kultury francuskiej.
http://francuski.fr (wersja po polsku) - Język i kultura francuska w Polsce, wiadomości po polsku i francusku, czyli co się dzieje francuskiego w Polsce (zapowiedzi koncertów, wystaw, premier filmowych, konkursy). Tego nie wolno przegapić!
http://www.lepetitjournal.com/varsovie.html - tu dowiesz się, co w Polsce piszczy, po francusku oczywiście.
http://pl.franceguide.com - ODKRYJ FRANCJĘ - Oficjalna strona Francuskiej Organizacji Turystycznej (wersja po polsku).
http://www.ambafrance-pl.org - strona Ambasady Francuskiej w Polsce.
http://www.la-conjugaison.fr - 8.000 odmienionych czasowników francuskich!
www.club-forum.com - w zakładce „Testez-vous” znajdziecie mnóstwo zadań leksykalno-gramatyczno-cywilizacyjnych.
http://www.touteleurope.fr - Cała Europa (po francusku) za jednym kliknięciem!
http://www.echos.pl - gazeta francuska o Polsce.
http://www.varsovieaccueil.com - dla miłośników francuskiego mieszkających w Warszawie.
http://ksiegarniaedukator.pl , http://www.marjanna.com.pl - księgarnie wydawnictw francuskojęzycznych.
www.mowimypofrancusku.pl - strona dla początkujących miłośników języka francuskiego.
www.iletaitunehistoire.com - dla tych, którzy lubią poczytać i posłuchać francuskich bajek, legend, piosenek i wierszy.
http://www.languageguide.org/francais/ - znajdziecie tu zagadnienia gramatyczne oraz słownik tematyczny obejmujący kilkadziesiąt dziedzin, a klikając na odpowiednie wyrazy lub ilustracje, usłyszycie poprawną wymowę każdego wyrazu, każdego czasownika… Tu również posłuchacie fragmentów francuskiej klasyki.
http://www.laits.utexas.edu/fi/index.html - a tu kolejna znakomita strona przygotowana przez studentów University of Texas, której nie wolno przegapić ucząc się języka francuskiego (tłumaczenia po angielsku, a zatem nie lada gratka dla tych, którzy uczą się obu języków równocześnie).
http://www.toujoursdesmots.com/ - polecamy tym, którzy chcą poćwiczyć francuską ortografię słuchając fragmentów francuskich piosenek!
http://fr.akinator.com/ - nauka poprzez zabawę: a chodzi tu o tajemniczego Alladyna. On zadaje Ci pytania po francusku, Ty odpowiadasz (oui albo non, albo je ne sais pas…) i już po chwili nasz bohater wie, o kim pomyślałeś!!!

Podsumowanie:
Uczniowie odpowiadają na pytania:
- Jakie strony warto odwiedzić, kiedy rozpoczyna się naukę języka francuskiego?
- Jakie strony mają charakter rozrywkowy?
- Gdzie warto zajrzeć chcąc zobaczyć, jak poprawnie odmieniają się czasowniki francuskie ?
- Na jakich stronach obejrzymy francuskie wiadomości telewizyjne, filmy i reportaże?
- Które strony można polecić najmłodszym miłośnikom francuskiego?
- Co można zaproponować tym, którzy chcą zwiedzić Francję?
- Z jakiego źródła informacyjnego, waszym zdaniem, lepiej korzystać ucząc się języków obcych – z Internetu czy tradycyjnych zbiorów piśmienniczych?

Wnioski końcowe/Uwagi:
Internet to ważne źródło informacji, ale mankamentem jest nieuporządkowanie informacji. Należy umiejętnie posługiwać się wyszukiwarką internetową, dokonywać selekcji i oceny wybranych dokumentów. Najlepiej wybierać sprawdzone strony internetowe, by uczyć się skutecznie.

Zadanie domowe:
- Napisać recenzję wybranej strony internetowej do gazetki szkolnej.

Efekty zajęć:
- wzbogacenie wiadomości o strony pomocne w nauce języka francuskiego
- pokazanie roli Internetu i zapoznanie uczniów z adresami wybranych wyszukiwarek internetowych
- wykorzystanie programów Word i PowerPoint
- zorganizowanie ciekawej i pożytecznej formy doskonalenia umiejętności językowych
- kształcenie umiejętności korzystania z zasobów Internetu
- budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki jako instytucji nastawionej na pracę z użytkownikiem o różnych wymaganiach edukacyjnych
- uświadomienie korzyści oraz zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu
- uświadomienie konieczności selekcji informacji internetowych i możliwości skorzystania także z tradycyjnych źródeł informacji.

Bibliografia:
Edyta Pawłowska: Moje ulubione strony internetowe do nauki języka francuskiego [online]. [dostęp 1 czerwca 2010]. Dostęp w Internecie w zakładce: język francuski: www.gzowski.opole.pl
Urszula Kośla: Gdzie i jak znaleźć informację? Scenariusz lekcji z wykorzystaniem multimediów. „Biblioteka – Centrum Informacji” 2008 nr 2
Jolanta Miącz: Wirtualne wędrówki dookoła Polski. Scenariusz Zajęć edukacyjno-wychowawczych. „Biblioteka – Centrum Informacji” 2008 nr 2



Edyta Pawłowska,
IV Liceum Ogólnokształcące
przy ZSTiO im. K. Gzowskiego w Opolu

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1034
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012