Katalog

Jolanta Popek, 2010-07-28
Kraków

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

''Dzień Ziemi nie tylko od święta!'' Warsztaty ekologiczne z udziałem rodziców.

- n +

WARSZTATY EKOLOGICZNE Z RODZICAMI
Grupa dzieci 4-letnich
Prowadząca Popek Jolanta .

Temat: Dzień Ziemi nie tylko od święta!
Formy organizacji pracy: indywidualna, w parach, grupowa.
Metody : słowna, oglądowa, czynna /forma zabawowa/.
Cele operacyjne
Dziecko:
- Integruje się z grupą.
- Zna cechy i właściwości materiałów.
- Rozumie, że musi dostosować się do wymagań nauczyciela i wykonać zadania wspólnie z innymi.
- Wie, jakie zagrożenia dla środowiska naturalnego stanowi nieodpowiedzialne zachowanie człowieka.
- Wie, ze człowiek powinien dbać o przyrodę.
- Orientuje się, na czym polega segregowanie śmieci.
- Wykonuje prace plastyczne nt. omawianych treści.

Przebieg spotkania:
1. Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”

2. Wspólna zabawa ruchowa w kole „Woogi - boogi” /płyta CD ”W co się bawić z dziećmi”/.

3. Losowanie przez rodziców masek /zwierzęta występujące w opowieści/.

4. Inscenizacja w wykonaniu rodziców „Ekologia ważna sprawa, to wie i leśna i przedszkolna gromada”/ZAŁĄCZNIK nr 1/
5. Wiersz w wykonaniu dzieci „Ekologia”.

6. Poszukiwania surowców wtórnych – takich, które wkładamy do kolorowych pojemników (każda para ma odnaleźć po jednym odpadzie do każdego pojemnika i włożyć do swojej ekotorby)
* NIEBIESKICH /gazety, ulotki, zeszyty, torby papierowe, kartony po żywności/
* ŻÓŁTYCH /plastikowe butelki, nakrętki, torebki foliowe/
* BIAŁYCH /szkło białe/
* CZERWONYCH /metal, puszki aluminiowe, puszki po konserwach/

7. Wykładanie zawartości toreb do pojemników wg tablic informacyjnych z którymi zapoznaje nauczycielka.

8. Taniec na gazetach z w parach, dziecko – rodzic /podkład muzyczny, płyta CD „Tańce na różne okazje”/

9. Zabawy integracyjne z chustą animacyjną:
A) Dzieci zgniatają kule – rodzice w kole ustawiają się z chustą – dzieci kolejno celują na chustę – rodzice wyłapują
B) „Tańczące” kule gazetowe na chuście animacyjnej – wspólne podrzucanie i wychwytywanie kul /podkład muzyczny, płyta CD „Tańce na różne okazje”/
C) Rzuty kulami przez rodziców do kosza z papierem.

10. Ekoznakowe zagadki– czytanie przez nauczycielkę opisów do znaków – w trakcie rodzice z dziećmi odgadują o jakim znaku mowa.

11. „Krakowiak z butelką” - zadaniem pary Dz/R jest wykonanie „Krakowiaka” z plastikową butelką w środku, bez trzymania jej rękami; której parze wypadnie butelka lub podtrzyma ręką – odpada! /podkład muzyczny, płyta CD „Tańce na różne okazje”/.

12. Projektowanie ekologicznych strojów /opasek, naszyjników, peleryn/ w których dzieci będą mogły wystąpić na wystawie ekologicznej. UWAGA! Dany strój ma być wykonany z jednego rodzaju materiału, tak by wracając z wystawy /dzieci wspólnie z rodzicami mogły wyrzucić do pojemnika we właściwym kolorze/.

ZAŁĄCZNIK NR 1
„Ekologia ważna sprawa, to wie i leśna i przedszkolna gromada”

Wszystkie Skrzaty:
Kłaniamy się pięknie, serdecznie witamy, na spotkanie z ekologią wszystkich zapraszamy.
My jesteśmy skrzaty, skrzacie mieszkania mamy, do których wszystkich chętnie zapraszamy.
Zielone ubranka nosimy, bo kolor zielony bardzo lubimy.
Leśne ścieżki przemierzamy i przyrodę podziwiamy.
Skrzat I:
Co się stało skrzacie, mój leśny bracie? Dlaczego tak głośno płaczesz?
Skrzat II:
Popatrz! W naszym lesie na polanie, wielkie dzisiaj zamieszanie.
Był tu wróg przyrody i narobił wielkiej szkody.
Krzaczek płacze, ptak nie śpiewa, połamane młode drzewa,
puszki, papiery i butelki leżą cztery.
Wiewiórka:
W dziupli sobie spałam, kiedy te wrzaski usłyszałam.
Łebek z dziupli wychyliłam i wielce się zdziwiłam.
Rodzinka do lasu przyjechała i do ucztowania się zabrała.
Mama koszyk rozpakowała i do jedzenia wszystkich zachęcała.
Jaś pił oranżadę. Małgosia cukierki zajadała i papierki dookoła rozrzucała.
Mama radio nastawiła i głośną muzyką się cieszyła.
Cały dzień odpoczywali - jedli, hałasowali - przyrody wcale nie zauważali.
Pozostawili po sobie tyle butelek i śmieci, jakby to był skład rupieci.
Papierki - w prawo, w lewo - szust pod drzewo!
Wiatr szeleści w tych papierkach, ptaszek dziwi się i ćwierka.
Sowa:
Co wtedy zrobiłaś wiewiórko - ruda kito, czy do porządku przywołałaś ich szybko?
Wiewiórka:
Wielce się starałam, bardzo się denerwowałam, aż do małego urwisa
orzeszek posłałam, do dziewczynki łupinki, a do mamy radyjka kropelek rosy kilka.
Sowa:
Cóż moja sąsiadko, trudne czasy sie zbliżają, bo ludzie przyrody wcale nie dostrzegają.
Biedronka:
Kiedy na listku sobie odpoczywałam, Małgosia do ręki mnie zabrała.
Skrzydełka mi odchylała i ciekawie oglądała. Ból miałam przy tym wielki,
a z oczu płynęły mi kropelki.
Dzięcioł:
Jestem dzięcioł, dzięcioł pstry. Kuję dziobem, raz - dwa – trzy!
Kiedy ujrzałem tę rodzinkę, miałem niewesołą minkę.
Dziobem w drzewo pukałem i tak sobie myślałem, że przez to pukanie, może ktoś zmieni swoje zachowanie.
Wszystkie wróble:
Widzimy przyjaciele, że pomocy potrzebujecie, bo przyrodę szanujecie.
Wróbel I:
My działamy dziś i teraz, pozbieramy co potrzeba.
Lasy, plaże, miasto, wieś - oczyścimy wzdłuż i wszerz.
Wróbel II:
Mam również na to radę, poprosimy o pomoc przedszkolną gromadę!
Wszystkie wróble:
Wszyscy razem, z odpadków, wyczarujemy cuda i nie będzie to żadna nuda.

ZAŁĄCZNIK NR 2

D. Klimkiewicz „Ekologia”

Ekologia – mądre słowo
Co to znaczy? – powiedz sowo!
Sowa chwilę pomyślała
i odpowiedź taką dała.
To nauka o zwierzakach,
lasach, ludziach i o ptakach.
Mówiąc krótko w paru zdaniach
o wzajemnych powiązaniach między nimi.
Bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować!
-Powiedziała mądra sowa.
Wyświetleń: 1882


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.