Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Elżbieta Śliwka, 2010-06-30
Lubin

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców "Bałwankowe zabawy".

- n +

Elżbieta Śliwka
Przedszkole Miejskie Nr 1 w Lubinie
grupa dzieci 4-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
„BAŁWANKOWE ZABAWY”

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI EDUKACYJNEJ:

1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
2.Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem.
3.Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
4.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

Cel główny:
- Umożliwienie rodzicom obserwowania swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w gronie rówieśników i ocena jego umiejętności.

Cele operacyjne:
-dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w
sytuacjach zadaniowych);
-wie, jak należy się zachować na uroczystościach;
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
- chętnie uczestniczy w tańcach;
- potrafi inscenizować utwory literackie i muzyczne;
-dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową;
-układa krótkie zdania, dzieli wyrazy na sylaby;
-zna następstwo pór roku;
-rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku;

Metody:
- słowne;
- zadaniowe;
- aktywizujące.

Formy:
- grupowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Ilustracje czterech pór roku, śnieżynka – pacynka dla ustalenia kolejności wypowiedzi, gazety, kosz, płyty CD, tablica tematyczna z ilustracjami, chusty, puzzle do układania w kopertach, kartki papieru, klej, wiersze.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie – hymn grupy „Jesteśmy tygryski”.

2.Powitanka – „Ludzie do ludzi”- muzyka von Srem (dzieci witają się policzkami, kolanami itp.).

3.Zabawa w kole – „ Witam wszystkich” (n-lka wymienia kogo, a dzieci machają prawą ręką), którzy:
- są w tej sali
- są uśmiechnięci
- lubią zimę
- mają sanki
- lepią bałwanki ze śniegu.

4. Utrwalenie treści wiersza „Pory roku” i nawiązanie do tematu zajęć (pory roku – ilustracje)

Powolutku, krok po kroku idą sobie pory roku.
Wiosna, lato, jesień, zima – nic ich w biegu nie zatrzyma.
Każda ma swój styl i klimat. Wiosna, lato, jesień, zima…

5.Rozmowa na temat wiersza

- Ile jest pór roku? (dz. przeliczają liczebnikami głównymi, dzielą wyrazy na sylaby-klaszcząc w dłonie)
- Jaką mamy teraz porę roku? (swobodne wypowiedzi dzieci na temat zimy i jej charakterystycznych cech).

6. Zabawa ruchowa przy piosence (z rodzicami) – „Rozruszanka”.

7. Zabawa słowna (burza mózgów)
- Zima to… śnieg, święta, bałwan, choinka, słońce, sanki…….

8. Taniec z chustami „Bałwanki” .

9. Zabawa z gazetami – (nawiązanie do bałwanków) - lepienie kul śniegowych z gazety, toczenie kulek, podrzucanie do góry, rzucanie się śnieżkami (przy muzyce).

10. Wiersz „Bałwan” - recytacja i inscenizacja wiersza
BAŁWAN
Na podwórzu już od rana
dziwny gość zawitał.
Stoi cicho, nic nie mówi,
o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos kartofel,
oczy – dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać.
A jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz,
ma na czubku głowy.
Kto to taki? Czy już wiecie?
To bałwan śniegowy.

- jak wyglądał bałwanek z naszego wiersza? (dzieci opisują wygląd bałwana).

11. Praca plastyczna „Bałwanek” – rodzice z dziećmi układają z dziewięciu elementów bałwanka, przyklejają całość na kartkę papieru i kolorują wg własnego pomysłu.

12. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za zabawę i zaproszenie do zabawy „Iskierka przyjaźni”
(Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg, niech wróci do moich rąk).

13. Ewaluacja zajęcia - jeżeli dzieciom podobały się zajęcia to biorą udział w zabawie ruchowo-muzycznej (Klanza) – „Pożegnanie”.

14. Oczekiwane rezultaty aktywności:
- wiedza na temat charakterystycznych cech zimy;
- kształtowanie postawy twórczej poprzez różnorodne formy ekspresji.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5514
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014