Katalog

Edyta Płaszczyca, 2010-06-16
Wola

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW: "Wiosenne zabawy na łące".

- n +

KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW


DATA: 25.03.2010 r.
GRUPA: 3-4latki
PROWADZĄCA: Edyta Płaszczyca

ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Uwrażliwienie na świat przyrody
o każdej porze roku. Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie
w poszczególnych porach roku. Określanie charakterystycznych dla wiosny zjawisk przyrodniczych oraz ich wpływu na rozwój roślin i zwierząt.


TEMAT: „Wiosenne zabawy na łące”.

CELE OGÓLNE:
- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem
wiosny;
- stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia;
- wyrażanie gestem, ruchem, głosem zjawisk otaczającej przyrody;
- określenie i przeliczanie liczebności zbiorów;


CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące na łące;
- potrafi rozwiązać proste zagadki tematyczne;
- potrafi określić liczbę elementów zbioru i porównać liczebność zbioru;
- wyraża swoje przeżycia w formie ruchowej;
- ćwiczy narządy mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne;
- rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela;


POMOCE:

zielone liście z brystolu, wiklinowy kosz, kolorowe koperty z sylwetami zwiastunów wiosny, makieta wiosennej łąki, treść zagadek tematycznych, opaski dla wszystkich dzieci z emblematami wiosennej łąki, duże obręcze, stojaki z oznaczeniami „domów” owadów: ul, liść, kwiat, staw, magnetofon, płyta CD z muzyką Vivaldiego „Wiosna”, karty pracy.




Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integrująca i dyscyplinująca grupę pt. „Powitanie”.

2. Wspólny śpiew piosenki pt. „Powitanie wiosny” ilustrowany ruchem.

3. „Wiosenne figle” – krótka rozmowa na temat aktualnej pory roku
w formie „prawda czy fałsz”. Nauczycielka podaje informację, a dzieci
podnoszą do góry zielony liść z brystolu, gdy informacja jest prawdziwa
lub kładą go na podłodze, jeżeli jest fałszywa.

4. Taniec integracyjny pt. „Wiosenny deszczyk”.

5. „Kosz pani wiosny” – zabawa dydaktyczna. Rozwiązywanie zagadek tematycznych, umieszczanie na makiecie łąki elementów będących rozwiązaniem zagadek, przeliczanie elementów zbiorów, porównywanie ich liczebności.

6. „Bal na wiosennej łące” – zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym. Wykorzystanie w zabawie utworu Vivaldiego pt. „Wiosna”. Dzieci otrzymują opaski na głowę z sylwetami owadów i zwierząt, wesoło tańczą w takt muzyki, na przerwę w muzyce biegną do właściwego domku
( oznaczone obręcze – ul, staw, kwiat, liść).

7. „Szal dla pani Wiosny” – praca indywidualna; kolorowanie wybranej sylwety mieszkańca wiosennej łąki, wycięcie go i naklejanie na pas papieru.
Wyświetleń: 3945


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.