Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Piotr Ostrowski, 2010-06-16
Nowy Staw

Geografia, Konspekty

Konspekt lekcji geografii: Metody przedstawiania zjawisk na mapach.

- n +

KONSPEKT LEKCJI

• Hasło programowe: Metody przedstawiania zjawisk na mapach.


• Obowiązkowe ćwiczenia: wyszukiwanie informacji w podręczniku na temat metod przedstawiania zjawisk i rzeźby terenu na mapach, wykonywanie ćwiczeń polegających na przyporządkowaniu określonym zjawiskom odpowiednich metod, wykonywanie prostych szkiców polegających na wykorzystaniu poznanych metod, rozpoznawanie metod na mapach w atlasie geograficznym


• Wykaz literatury: podręcznik dla klasy I gimnazjum, atlas geograficzny


• Cele lekcji:
- poznawcze: uczeń zna metody przedstawiania zjawisk i rzeźby terenu na mapach, zna ich zastosowanie oraz sposoby konstruowania map w oparciu o te metody
- praktyczne: uczeń potrafi rozpoznać na mapie metody wykorzystane do jej konstrukcji, potrafi wykonywać proste szkice polegające na wykorzystaniu poznanych metod
- wychowawcze: uczeń twórczo prezentuje swoje pomysły, sprawnie współpracuje z kolegą z ławki oraz rozwija w sobie dociekliwość poznawczą świata



Plan lekcji:

0-5 Czynności organizacyjne, sprawdzenie przygotowania do lekcji
5-10 Różnorodność metod prezentacji zjawisk i rzeźby terenu
Nauczyciel wyjaśnia konieczność stosowania różnych metod do prezentacji określonych zjawisk geograficznych Podręcznik, tablica
Metoda informacyjna, pogadanka
Podanie informacji
10-20 Rodzaje metod prezentacji zjawisk i rzeźby terenu
Nauczyciel podaje najważniejsze rodzaje metod prezentacji zjawisk i rzeźby terenu oraz wyjaśnia sposób ich konstrukcji
Podręcznik, tablica, zeszyt
Metoda informacyjna, problemowa
Podanie informacji
20-30 Identyfikacja metod prezentacji zjawisk na mapach
Uczniowie odnajdują w atlasie różne mapy i określają metody ich konstrukcji, nauczyciel kontroluje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości
Podręcznik, zeszyt, atlas geograficzny
Metoda problemowa
Praca samodzielna uczniów
30-40 Konstruowanie szkicu polegającego na wykorzystaniu jednej z poznanych metod
Nauczyciel przypomina sposób konstrukcji izolinii i zadaje uczniom pracę samodzielną polegającą na wykonaniu prostego szkicu, kontroluje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości Podręcznik, tablica, zeszyt ćwiczeń
Metoda problemowa
Praca samodzielna uczniów
40-45 Czynności końcowe
Podsumowanie lekcji, wyjaśnienie pracy domowej
Tablica, zeszyt ćwiczeń
Pogadanka

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3227
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014