Katalog

Joanna Witkowska-Węgiel, 2010-06-12
Brzesko

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka niemieckiego: Tatigkeiten am Morgen.

- n +


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Prowadzący: Joanna Witkowska-Węgiel
Typ szkoły: Gimnazjum
Poziom nauczania: klasa druga
Data:
Temat lekcji: „So ein Morgen!” – „Co za poranek!“

Cele jednostki lekcyjnej:

1. Zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami z kręgu tematycznego „Tatigkeiten am Morgen”
( „Czynności poranne” ).
2. Rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu i umiejętności mówienia.
3. Tworzenie poprawnych konstrukcji zdaniowych z czasownikami rozdzielnie złożonymi.

PRZEBIEG LEKCJI

I. Faza wstępna
1. Nauczyciel po powitaniu uczniów, sprawdzeniu obecności i zadania domowego podaje temat
i cel lekcji.
2. W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel pyta wybranych uczniów: Was machst du am Morgen?
Uczniowie odpowiadają w język polskim.

II. Wprowadzenie

1. Uczniowie przyglądają się ilustracjom w podręczniku i snują przypuszczenia na temat sytuacji.
2. Uczniowie słuchają tekstu i po odgłosach rozpoznają znaczenie czasowników wecken, aufstehen,
Zahne putzen, jak i wskazują pasującą ilustrację do danego fragmentu tekstu (CD1-L13/1)
3. Nauczyciel z pomocą uczniów uzupełnia narysowany na tablicy asocjogram (- Am Morgen-)
zapisując nowe zwroty dotyczące czynności porannych we właściwej kolejności, w razie potrzeby
wyjaśnia ich znaczenie.

III. Faza ćwiczeń
1. W trakcie ponownego słuchania tekstu uczniowie próbują uporządkować ilustracje we właściwej
kolejności.
2. Uczniowie słuchają nagrania ( CD2-L13/2 ) i wskazują odpowiednie ilustracje. Powtarzając
usłyszane zwroty ćwiczą poprawną wymowę nowego materiału leksykalnego.
3. Chętni uczniowie przedstawiają pantomimicznie na plenum wybrane przez nauczyciela czynności.
Pozostali uczniowie próbują odgadnąć o jaką czynność chodzi.
4. Wskazani uczniowie układają zdania z poznanymi czasownikami rozdzielnie złożonymi.
Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na właściwą konstrukcję zdania i poprawia ewentualne błędy
językowe.

IV. Podsumowanie
1.Uczniowie wymieniają poznane czasowniki rozdzielnie złożone.
2. Nauczyciel nagradza plusami uczniów aktywnie uczestniczących w lekcji.
3.Nauczyciel objaśnia pracę domową.

Wyświetleń: 776


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.