Katalog

Małgorzata Piecha, 2010-06-09
Bielsko-Biała

WOS, Konspekty

Konspekt lekcji Wiedzy o społeczeństwie w klasie pierwszej gimnazjum: Grupy społeczne i ich rodzaje.

- n +

Temat: Grupy społeczne i ich rodzaje.
Prowadzący: Małgorzata Piecha

CELE:
Ogólny: przedstawienie pojęcia grupa społeczna, i kryteriów podziału grup
Szczegółowe:
-uczeń potrafi: zdefiniować pojęcia: grupa społeczna, więź społeczna, podać przykłady małych i dużych grup społecznych,
uczeń rozumie: pojęcie - kryterium
- uczeń wie: jak kryteria podziału grup wpływają na ich podział.

Metody: podające i aktywizujące,
formy pracy: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach, burza mózgów

Środki dydaktyczne: podręcznik Wiedza o społeczeństwie kl. 1 str. 21,
materiały przygotowane przez nauczyciela - karta pracy.
TOK LEKCJI
Wstęp: sprawy organizacyjne. czas 2’
Wprowadzenie do tematu zajęć. Krótka informacja o zagadnieniach, które będą omawiane na zajęciach. 2’
Przypomnienie wiadomości potrzebnych do realizacji tematu: 4’
1. Dlaczego mówimy, że człowiek jest istotą społeczną?
2. Czy możliwy jest prawidłowy rozwój człowieka poza społeczeństwem? Uzasadnij swoją wypowiedz.
3. Co to jest według ciebie grupa?
Pogadanka: 10’
Uczniowie podają przykłady grup, które kojarzą im się z tym pojęciem np. grupa ludzi, klasa, grupa przyjaciół, drużyna harcerska, drużyna sportowa.
Nauczyciel pyta, dlaczego ludzie chcą i lubią przebywać razem? Co łączy wymienione wcześniej przez uczniów grupy. Uczniowie: wspólne zainteresowania, nauka, sport, wiek.
Uczniowie czytają temat z podręcznika dotyczący grup społecznych i ich funkcjonowania. Nauczyciel podaje definicję: 7’

Grupa społeczna zbiorowość ludzi minimum trzech, połączonych ze sobą trwałymi więziami wynikającymi z uznania wspólnych wartości , poglądów przekonań , celów zasad postępowania i zainteresowań.

Więź – ogól połączeń i zależności skupiających jednostki i zbiorowości.

Kryterium – rodzaj wyróżnika, który przyjmuję się w celu wyodrębnienia grupy.
Możemy przyjąć następujące kryteria: liczby, rodzaju więzi, rodzaju zorganizowania




Uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy i na podstawie podręcznika starają się wyodrębnić zasadnicze kryteria podziału grup społecznych i wyodrębnić ich podział.
Burza mózgów, uzupełnianie schematu. 10’


Schemat - podział grup społecznych ze względu na kryteria



Wielkość grupy małe grupa licząca zazwyczaj kilkanaście osób max. 15 , połączonych
Więzią wynikającą z kontaktów osobistych, bezpośrednich
Np.: rodzina, grupa koleżeńska, grono przyjaciół, drużyna sportowa

Duże grupa licząca powyżej 15 os. Często składa się z różnych podgrup
Członkowie połączeni są różnymi więzią opartych na kontaktach
Pośrednich, np. naród, społeczeństwo, Kościół




Rodzaj więzi pierwotne więzi oparte na kontaktach osobistych i postawach emocjonalnych
np. rodzina , grupa wyznaniowa, naród


wtórne więzi oparte na zainteresowaniach i wspólnych interesach
o charakterze rzeczowym, np. drużyna sportowa, organizacja
młodzieżowa, związek zawodowy, partia polityczna




rodzaj zorganizowania formalne różny sposób sformalizowania, instytucjonalne np. wojsko,
organizacje społeczne, stowarzyszenia, partie polityczne, małżeństwa


nieformalne grupa koleżeńska, towarzyska, koło hobbystów




Podręcznik ćwiczenie 3 str.26 5’
Uczniowie przyporządkowują poszczególne grupy społeczne do tabeli.


FWALUACJA 4’
1. Czym wg ciebie jest grupa społeczna?
2. Jakie rodzaje więzi powstają w różnych grupach?
3. Czym różnią sięod siebie poszczególne grupy społeczne?


ZADANIE 1’
Podręcznik srt 26,ćw. 1,2




Karta

Kryteria podziału Rodzaj grup
Wielkość grupy
Małe





duże






Rodzaj więzi Pierwotne






wtórne






Rodzaj zorganizowania Formalne





nieformalne





Wyświetleń: 6989


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.