AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Dorota Kłósek, 2010-06-06
Leszczyna

Stanisława Łach
Uroczystości, Scenariusze

Dzień Ziemi - scenariusz apelu.

- n +

Z energią chrońmy klimat. Klimat w potrzebie – czysta energia jedynym ratunkiem

/Apel rozpoczyna się wysłuchaniem utworu ,,Wonderful world” –Luisa Armstronga. Następnie dwóch uczniów wprowadza nas w tematykę historii obchodów Dnia Ziemi/.

Planeta Ziemia - to miejsce życia roślin, zwierząt i człowieka. To świat ogromny, ostatecznie nie zbadany i tajemniczy. Od wieków człowiek podpatrując przyrodę starał się żyć w zgodzie z jej prawami.
Jednakże rozwój cywilizacji, a zwłaszcza dążenie do wygodniejszego życia, powoduje ciągle narastające zagrożenie dla istnienia planety Ziemi i wszystkich jej mieszkańców. Wielu ludzi dostrzega to niebezpieczeństwo i podejmuje działania mające na celu propagowanie ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Jedną z takich inicjatyw są obchody Dnia Ziemi organizowane na całym świecie, w Polsce po raz dziewiętnasty.
Tegoroczne światowe obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem ,,Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT”. Hasło nawiązuje bezpośrednio do problemu degradacji ekosystemów, spowodowanej efektem cieplarnianym.
Jak uporać się z tym ogromnym światowym problemem, będą zastanawiać się młodzi przedstawiciele naszego globu, którzy postanowili zorganizować międzynarodową konferencję, właśnie w naszej szkole.
Zapraszamy zatem serdecznie do obejrzenia tej konferencji.

Na scenę wychodzi Polak. Siada, wstaje, niecierpliwi się... Patrzy na zegarek, mówi do siebie powinni już być, mam nadzieję, że wszyscy zaproszeni przyjadą na spotkanie w tak ważnej, nie cierpiącej zwłoki sprawie...
Nagle od strony widowni na scenę wchodzi Angielka. Witają się/Angielka po angielsku/.
Wchodzą kolejno Japonka, Francuzka i Arab, każdy zajmuje swoje miejsce. Potem wpada Murzyn, w rękach trzyma bębenek i tamburyno.

Polak: Miło mi powitać wszystkich państwa zebranych w Zespole Szkół w Żegocinie, na międzynarodowym spotkaniu z okazji Dnia Ziemi. Będziemy dzisiaj mówić o energii. Wiemy, że energia daje nam ciepło i światło. Przenosi nas w przestrzeni. Zapewnia działanie wszystkich maszyn i urządzeń.

Francuzka: W istocie energia umożliwia funkcjonowanie całego systemu gospodarczego współczesnego świata.

Arab: Przez ostatnie dwa stulecia podstawowymi źródłami energii, wykorzystywanymi na naszej planecie były: węgiel, gaz ziemny i oczywiście ropa naftowa. Jednak jak wiemy, taka energia, wykorzystywana w dużych ilościach, to nic dobrego.

Japonka: Tak. Do atmosfery, zaczęły dostawać się, ogromne ilości zanieczyszczeń.

Murzyn: Duzio dwutlenka węgla dostawać się do atmosfera, to powodować ocieplenie klimat.

Japonka: Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, to ocieplenie klimatu następować będzie w zastraszającym tempie. Topniejące coraz szybciej lodowce, podniosą poziom wód mórz i oceanów. Spowodują zalanie znacznych obszarów lądów. Zniszczą w ten sposób całe ekosystemy, a z nimi gatunki roślin i zwierząt tam żyjące. By nie być gołosłowną, przywołam informację podaną przez telewizję w dniu 25 marca 2008 r. Tego dnia media donosiły, że pod koniec stycznia bieżącego roku, olbrzymia góra lodowa długości 41 km i szerokości 2 km oderwała się od lodowca Antarktydy i dryfuje po oceanie w pobliżu Ameryki Południowej.

Angielka: Efekt cieplarniany powoduje również, obserwowane w ostatnich latach, nagłe zmiany klimatyczne i anomalie pogodowe. Pojawiają się huraganowe wiatry, przynoszące często gwałtowne ulewy i powodzie w różnych rejonach naszego globu. Te negatywne skutki będą nasilać się dalej, jeśli czegoś natychmiast nie zrobimy.
Francuzka: Ja mam propozycję. Zacznijmy wreszcie, w większym stopniu wykorzystywać zdrową, czystą energię.

Polak: Zgadzam się całkowicie z propozycją Madam z Francji. Najlepszym sposobem chroniącym naszą planetę przed katastrofą ekologiczną jest wykorzystanie czystej, zdrowej energii.
W tym celu zaprosiliśmy na dzisiejszą konferencję, trzy najważniejsze Energie, a co najistotniejsze, są one przyjazne naszej planecie Ziemi. Są to: energia słońca, wiatru i wody.
Prosimy do nas Energię Słoneczną!

/Na scenę wchodzi dziewczyna ubrana na żółto, na uszach ma słuchawki. Rapuje:
Energia Słoneczna: Hej ludziska, słuchajcie, co wam powiadam. O zdrowej energii dzisiaj pogadam. To najlepsze rozwiązanie dla naszej planety. Słuchajcie mnie faceci, słuchajcie kobiety!

Arab: Witamy panią. /Energia nie reaguje/

Angielka /bardzo głośno, po angielsku/: Witamy! Witamy Panią! Welcome !
/Murzyn podchodzi, delikatnie wyłącza walkmana /.

Energia Słoneczna: Nazywam się Energia Słoneczna. Najbardziej interesują mnie słoneczne plaże i przystojni faceci.
/ Arab i Polak podrywają się z miejsc podbiegają . Angielka i Francuzka usadzają ich brutalnie z powrotem.

Energia Słoneczna: Mogę być przetwarzana w bateriach i kolektorach słonecznych. Ogrzewam mieszkania, podgrzewam wodę i dzięki mnie, macie tą piękną opaleniznę. /Wszyscy przyglądają się Murzynowi/.

Murzyn: No cio się tak gapicie! Aaa..juź wiem... Zaźdlościcie... mi, tak wśpaniała opaleniźna?

Energia Słoneczna: Do każdego metra kwadratowego powierzchni Ziemi dociera około 3 – 4 GJ /giga dżula/ mojej energii. W Polsce jestem mało popularna.

Polak: Muszę Państwa poinformować, że w dniu 12 marca 2008 roku, podczas spotkania przywódców państw, członków Unii Europejskiej podjęto decyzję; ograniczenia emisji dwutlenku węgla, powodującego szkodliwy efekt cieplarniany. Wszystkie kraje UE, również Polska, muszą dążyć do wykorzystania, aż w 20% energii przyjaznej środowisku.
/Polak podchodzi do Energii Słonecznej i zaczyna ja podrywać/
Ach Słoneczko, tak wspaniale i uroczo się prezentujesz. W dodatku jesteś najbardziej wszystkiemu, co żyje przyjazna. Dajesz nam nie tylko swoją energię, ale wraz z wodą, gwarantujesz życie naszej planecie.

Francuzka: Wykorzystamy twoją energię maksymalnie. Na dachach budynków rozmieścimy panele fotowoltaiczne, baterie i kolektory słoneczne. Mam też nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, również samochody, które w znacznym stopniu zatruwają powietrze spalinami, zaczną korzystać z baterii słonecznych.

Polak: Widzisz jaka jesteś wspaniała! Wiesz co, chyba... zakochałem się w Tobie!

Francuzka: Hej kawalerze! Nie zapominaj, po co się tutaj zebraliśmy.
/Zwraca się do Energii Słonecznej/: A Tobie panienko! Dziękuję.

Arab: Prosimy teraz Energię Wiatru!
/Za sceną słychać huk. Na scenę wpada Energia Wiatru/.

Energia Wiatru: Ale macie bałagan na zapleczu. Mało co się nie zabiłam o jakieś tam-tamy!
/Wszyscy znów patrzą na Murzyna?
Murzyn: I znów się na mnie gapicie! Ja nie zrobiłem zadnego bałagana, To nie moja tam-tam...

Energia Wiatru: Siła wiatru może być przetworzona na energię elektryczną w siłowniach wiatrowych. Najwięcej elektrowni wiatrowych, w których korzystacie z mojej energii wybudowały: Dania, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania. Polska jeszcze zbyt mało się mną interesuje. A szkoda...

Polak /podchodzi i próbuje ją poderwać/: Co robisz dziś wieczorem, możemy się spotkać?

Energia Wiatru: Mój Drogi! Możemy się umówić, ale tylko wtedy, gdy Wy Polacy zaczniecie poważnie myśleć o większym wykorzystaniu mojej energii. Zbyt mało jeszcze siłowni wiatrowych u was zbudowano, a przecież staram się, jak mogę, coraz częściej i mocniej wieję i hulam na terenie całej Polski. Jako wiatr prezentowałam wam już nieraz swoją siłę i możliwości. Dlatego, teraz ci powiem: Spadaj młody... Chwilowo jestem zajęta... Wyfruwam gdzie indziej... Paa...
/W tle słychać piosenkę: Urszuli ,,Dmuchawce, latawce, wiatr”/

Japonka: Prosimy do nas Energię Wodną.

Energia Wodna /w ręku trzyma pistolet na wodę i polewa widownię/

Angielka /podchodzi i wyrywa jej pistolet, mówiąc/: Proszę! Bez agresji !
/Arab na chwilę wychodzi i wraca z olbrzymim karabinem na wodę i również polewa widownię./

Angielka / wyrywa również pistolet Arabowi mówi/: Hej! Przyjacielu z Azji! Nie uprawiaj nam tu, wodnego terroryzmu! Energię wodną mamy wykorzystać tylko pokojowo! Zrozumiałeś!?

Arab: Zapomniałem o zawieszeniu broni!
Energia Wodna: Jestem najmniej znana, choć to wody stanowią dwie trzecie powierzchni planety Ziemi. Mój potencjał energetyczny jest gigantyczny, ale tylko niewielka jego część jest zagospodarowana.
Polska to kraj nizinny, mający niewielki spadek terenu w kierunku północnym. A jednak działa tu 127 dużych i 300 małych elektrowni wodnych.

Polak /próbuje ją poderwać/: O... Niezła sukienka, a jaka obcisła.

Energia Wodna: Ty mnie nie próbuj podrywać, tylko przekonaj swoich rodaków, aby wreszcie zaczęli wykorzystywać moje zasoby, szczególnie wód geotermalnych, które zalegają pod powierzchnią prawie 3/4 obszaru waszego kraju. Właściwie wykorzystane, mogą bardzo pomóc w rozwiązaniu poważnego problemu energetycznego, z jakim od dawna Polska się boryka. Jak już będziesz miał jakieś poważne propozycje rozwiązań technicznych dla mnie, daj znać to pogadamy... Do zobaczenia... Nara... Paa... /wybiegając macha na pożegnanie ręką/.

Polak: Muszę coś zrobić, aby przekonać rodaków, że najlepszym rozwiązaniem problemu energetycznego, naszego kraju, będzie maksymalne wykorzystanie energii słońca, wiatru i wody, które w dodatku są przyjazne środowisku przyrodniczemu.

Narrator: Wprowadzenie w większym zakresie, ekologicznych energii do gospodarki światowej, zmniejszy zanieczyszczenie całej naszej planety. Dzięki temu będzie czyste powietrze i zdrowsza żywność. A to poprawi stan zdrowia mieszkańców Ziemi, którzy zapadają na coraz to nowe choroby cywilizacyjne. Jedzą zatrutą żywność, oddychają skażonym powietrzem. Jeśli do tego dodamy mało aktywny tryb życia, to mamy odpowiedź na pytanie, o przyczynę fatalnej kondycji również naszego społeczeństwa. Polacy, by poprawić swoje zdrowie, łykają coraz to więcej i więcej tabletek. A trzeba zaznaczyć, że zjadamy ich najwięcej w Europie. Zamiast odżywiać się zdrowo i aktywnie żyć, zatruwamy nadal swój organizm.

Stanisława Łach
Dorota Kłósek
Zespół Szkół w Żegocinie
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5270


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6Ilość głosów: 2