Katalog

Joanna Sokół, 2010-06-05
Braniewo

Ogólne, Referaty

Referat spotkania z rodzicami - Podstawowe zagrożenia - "Dorośli, a agresja dzieci".

- n +

• Cel- pobudzenie Rodziców do refleksji nad zjawiskiem agresji poprzez pokazanie przyczyn.
• Poznanie odczuć Rodziców odnośnie agresji i zapobieganie temu zjawisku.

Myśl wielkiego wychowawcy ( „ Dziecko to jutro”- Janusz Korczak) młodzieży poucza, że jeśli teraz nie zadbamy o właściwy rozwój dzieci, nasze jutro będzie w opłakanym stanie.
W ostatnich latach coraz częściej jesteśmy informowani o przykładach agresji wśród dzieci i młodzieży. Wielu ludzi proponuje drastyczne zaostrzenie przepisów prawa karnego wobec nieletnich przestępców. Proponuje się, więc przeciwdziałać skutkom, a nie przyczynom przemocy i jest to efekt bezsilności wobec tego zjawiska.
Przyczyny agresji:
I. Brak czasu ze strony rodziców.
Najlepsze rezultaty wychowawcze otrzymuje się z bezpośredniego kontaktu z dzieckiem i świadectwa własnego postępowania. Wychowanie dzieci odbywa się w rodzinie i nic rodziny nie zastąpi. Ostatnie dziesięciolecia były latami kryzysu rodziny spowodowanego przez:
- zanik rodziny wielopokoleniowej
- zapracowanie rodziców, pogoń za pieniądzem i ostatecznie brak czasu dla dzieci,
- socjalistyczny model wychowania, odbierający rodzinie naczelną rolę w wychowaniu dziecka.
- Brak świadomości rodzinnej w społeczeństwie
Tradycyjna rodzina polska była rodziną wielopokoleniową. Z dziećmi mieszkali rodzice i dziadkowie. Ten układ pozytywnie wpływał na rozładowanie konfliktów rodzinnych. Dziadkowie jako pierwsi uczyli religii i patriotyzmu. Teraz bardzo często, drogą dla młodego człowieka, który wchodzi w konflikt
z rodzicami jest ucieczka w grupy nieformalne, sekty, alkohol, narkotyki, itp.
Nie ma problemów wychowawczych w tych rodzinach, w których istnieje miłość między rodzicami, a rodzice chcą być z dzieckiem i potrafię
z nim rozmawiać.
Bardzo często rodzice nie są monolitem wychowawczym, wzajemnie znoszą swoje decyzje, kłócą się o swoje rodzicielskie zadania w obecności dzieci. Ojciec jest zbyt surowy, a matka zbyt pobłażliwa lub odwrotnie,
a dziecko doskonale potrafi wykorzystać ich słabość. Współcześni rodzice starają się zapewnić dzieciom materialną stabilizację, co obecnie w naszym kraju nie jest proste; bezrobocie, niskie płace, wysokie koszty utrzymania rodziny, brak polityki prorodzinnej.
Rodzice często podejmują dodatkową pracę, wracają do domu zmęczeni. Dziecko natomiast często przychodzi do domu pełne wrażeń, którymi chce się podzielić z rodzicami, poprosić o radę, usłyszeć ich opinię. Wówczas często słyszy- „ Daj mi spokój, jestem zmęczony”, albo „ Teraz nie mam czasu”. Następnym razem prawdo podobnie nie będzie „żebrać” o chwilę rozmowy.
Młodych ludzi ( w bardzo wielu rodzinach) nie wychowuje się do życia w rodzinie. Obecnie założenie rodziny nie jest najważniejszym celem współczesnej pary nastolatków. Często biorą ślub nie po to by wspólnie żyć, wychować dzieci i wspólnie się zestarzeć, ale po to by się razem kochać.
Dziecko stało się ubocznym produktem seksu.

II. Brak miejsca do sensownego spędzania czasu wolnego.
Środowisko życia, otoczenia jest przez naukowców od lat dostrzegany jako istotny czynnik kształtujący osobowość. Poza szkołą i domem dziecko dużo czasu poświęca rozrywce. Jaką rozrywkę mają dzieci i młodzież
w wielkich ośrodkach mieszkalnych- blokowiskach z epoki socjalizmu?
Osiedla powstały w pośpiechu bez odpowiedniej infrastruktury. Brak
w nich placówek kulturowych, a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne są najczęściej odpłatne. Bardzo wiele rodziców nie może zapewnić takich zajęć swoim dzieciom. Na wielu ogromnych osiedlach dużych miast dzieci przegrywają
z miłośnikami samochodów i psów. Łatwiej o parking i o skwerek dla psów niż o miejsce do gier i zabaw dla dzieci.
III. Upadek komunizmu spowodował zachwianie postaw moralnych w dorosłym społeczeństwie. Ideologia marksistowska upadła. Protest przeciwko ustrojowi socjalistycznemu dotknął poważnie wielkie prawa moralne.
Do tego dołączył się konsumpcyjny model życia liberalnego społeczeństwa zachodniego z jego relatywizmem etycznym. Wraz z nastaniem demokracji, zaczęli odchodzić od kościoła ci, dla których był on tylko społeczną instytucją przeciwną ustrojowi socjalistycznemu. Wszystkie te postawy dorosłych odbijają się na świadomości młodego pokolenia.
W poszukiwaniu sensu życia wielu młodych ludzi trafia do rozwijających się w naszym kraju sekt lub organizacji przestępczych, ulega kultowi pieniądza.
Polski system edukacji również nie ułatwia młodemu człowiekowi znalezienia drogi w życiu. Szkoła nastawiona jest na nauczanie, a nie na wychowanie. Tak jak by godność człowieka wynikała tylko ze zdobytej przez niego wiedzy encyklopedycznej.
Tak przygnębiony człowiek szuka swej wartości w przemocy, albo ucieka w alkohol.

IV. Oddziaływanie mediów:
Od kilku lat środki masowego przekazu informują nas o bestialskich zbrodniach dokonywanych przez nieletnich. Mówi się o zwyrodnieniu młodzieży, ale niewiele mówi się o zwyrodnieniu dorosłych, którzy dopuszczają się deprawacji młodego człowieka już od wczesnego dzieciństwa. Dorośli rzadko zdają sobie sprawę z tego, że dla młodego dziecka fikcja na ekranie telewizyjnym nie różni się od prawdziwego życia. W Stanach Zjednoczonych młodzi ludzie popełnili morderstwo, kopiując scenariusz filmu
„Urodzeni mordercy”. Wrocławskie ośmioklasistki po zamordowaniu swej koleżanki były ?zdziwione, że ta nie wstała po zadaniu jej kilkudziesięciu ciosów nożem. Przez lata najmłodsi pasjonowali się wyczynami żółwi ninja,
ale nikt w telewizji nie uprzedził-, że japoński ninja to płatny skrytobójca.
Media kształtują wzorce osobowe - ludzi silnych, bezwzględnych żądnych władzy i pieniędzy. Rozwój techniki komputerowej przyniósł ze sobą kolejne wypaczenia młodej wyobraźni, przez potworne gry. Zewsząd słychać głosy, że współczesna młodzież jest okropna, to jednak nie młodzież i nie dzieci dopuszczają do emisji w telewizji ociekające krwią kreskówki i umieszczają
w porach największej oglądalności filmy nasycone erotyzmem i brutalnością. Również nie dzieci reklamują papierosy. Wszystkiego tego bronią obrońcy wolności i demokracji.
Może warto wsłuchać się w głos dzieci?
„ Dziecko poucza i wychowuje”- napisał Janusz Korczak.
Na koniec zapytałam rodziców, : co sądzą o wpływie agresji na rodzinę.
Odpowiedzi padały różne a między innymi:
- niszczy osobę agresywną oraz więzi rodzinne,
- dziecko agresywne przysparza kłopotów wychowawczych
dla rodziców, nauczycieli
- agresja doprowadza do chorób, przestępstw, a nawet śmierci,
- zjawisko bardzo negatywne, groźne, destrukcyjne.
Referat opracowany na podstawie
„ Wychowanie to dzieło miłości”
S. Grażyna od wszechpośrednictwa NMP
Siostry Niepokalanki, Szymanów 1997r.
Wyświetleń: 1187


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.