Katalog

Justyna Jabłońska, 2010-06-03
Tomaszów Mazowiecki

Przyroda, Konspekty

Przyroda - klasa 6 - Warunki życia w różnych strefach krajobrazowych świata - powtórzenie wiadomości.

- n +

Opracowała:
Justyna Jabłońska





KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W KL.VI



Przedmiot: Przyroda

Temat:
Warunki życia w różnych strefach krajobrazowych świata – powtórzenie wiadomości.

Cel ogólny zajęć: poznanie formacji roślinnych i zwierząt na kuli ziemskiej

Cele szczegółowe - uczeń:
• wyróżnia strefy klimatyczne i wskazuje je na mapie świata
• omawia warunki życia panujące w określonych strefach klimatycznych i krajobrazowych
• wyjaśnia zależności między organizmem a środowiskiem
• potrafi przyporządkować rośliny i zwierzęta do określonej formacji roślinnej
• dokonuje obserwacji oraz wykorzystuje jej wyniki do wyjaśniania powiązań między strefami kuli ziemskiej
• czyta mapy tematyczne

Formy pracy:
• praca indywidualna i grupowa

Metody nauczania:
• praca z tekstem i mapą, mapa skojarzeń, quiz

Środki dydaktyczne:
• duże arkusze papieru, flamastry
• atlasy, mapa świata, podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zeszyty przedmiotowe
• instrukcje do pracy grupowej
• komputer
• projektor
• prezentacja Power Point



PRZEBIEG ZAJĘĆ


Faza wstępna

- powitanie
- sprawy porządkowe i organizacyjne
- powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji
- zapoznanie uczniów z celami i przebiegiem zajęć
- nawiązanie do tematu

Faza realizacyjna

- podanie tematu lekcji:
Warunki życia w różnych strefach krajobrazowych świata – powtórzenie wiadomości
- nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup
- grupy otrzymują arkusze papieru, flamastry oraz przygotowane pomoce naukowe
- każda grupa wybiera lidera i pracuje wg karty pracy – uczniowie w określonym czasie charakteryzują określoną strefę klimatyczną według punktów ( zał. nr 1 ), wpisując swoje spostrzeżenia na arkuszach papieru

GR. I
• strefa klimatyczna równikowa
GR. II
• strefa klimatyczna zwrotnikowa
GR. III
• strefa klimatyczna podzwrotnikowa
GR. IV
• strefa klimatyczna umiarkowana
GR. V
• strefa klimatyczna okołobiegunowa

- następnie lider każdej grupy zawiesza arkusz papieru na tablicy i przedstawia wyniki obserwacji na forum klasy

Faza końcowa

- nauczyciel w formie podsumowania przeprowadza quiz – pokazuje zdjęcia różnych formacji roślinnych, wykorzystując do tego celu komputer i projektor oraz prezentację Power Point
- uczniowie indywidualnie wypisują na kartkach nazwy rozpoznanych formacji roślinnych, następnie wymieniają się tymi kartkami z siedzącym obok uczniem, który sprawdza odpowiedzi zgodnie z podanym przez nauczyciela kluczem
- uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki otrzymują oceny
- uporządkowanie sali




ZAŁĄCZNIK NR I

GRUPA …



KLIMAT:



OBSZARY WYSTĘPOWANIA:



CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:



CHARAKTERYSTYCZNE ROŚLINY:



CHARAKTERYSTYCZNE ZWIERZĘTA:



Wyświetleń: 3135


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.