Katalog

Mariusz Szuba, 2010-06-02
Rawicz

Joanna Józefowicz
Matematyka, Konspekty

PROJEKTUJEMY PUDEŁKO NA PREZENT. Konspekt lekcji matematyki.

- n +

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI
W KLASIE II GIMNAZJUM

Temat: PROJEKTUJEMY PUDEŁKO NA PREZENT.

Klasa: II

Data: 26.05.2010r

Metoda pracy: praca w grupach + nauczyciel wspomagający.

Środki: przykładowe przedmioty – modele prezentów (warto zadbać o to aby
przedmioty miały zróżnicowane kształty oraz aby były interesujące dla
dzieci)
arkusze ozdobnego papieru
przybory geometryczne
karty pracy – przygotowane przez nauczyciela.

Cele lekcji: - kształcenie umiejętności pracy w zespole,
- kształcenie umiejętności dostrzegania kształtów brył
(graniastosłupów i ostrosłupów) w otaczającej rzeczywistości,
- utrwalenie pojęcia pola powierzchni całkowitej brył,
- utrwalenie jednostek pola,
- zwróceni uwagi na estetykę i staranność wykonanego projektu.

Uwaga: biorąc pod uwagę niski poziom wiadomości i umiejętności klasy metoda pracy została wybrana celowo, aby zachęcić dzieci do podjęcia wysiłku
i przemyślanego rozwiązania zadania. Poprzez praktyczne działanie łatwiej będzie uczniom zapamiętać zasady obliczania pola powierzchni brył, przeliczanie jednostek i wykonywania siatek brył (graniastosłupów i ostrosłupów).

Przebieg lekcji:
a) część organizacyjna: powitanie uczniów, przedstawienie celów lekcji, określenie zasad pracy, ustalenie grup i przydzielenie nauczyciela wspomagającego (udział w zajęciach nauczycieli stażystów),
b) część właściwa: uczniowie w grupach realizują kolejne etapy zadania zapisanego w karcie pracy, zapisują obliczenia i wykonują model pudełka zwracając uwagę na estetykę wykonania,
c) część końcowa: lider każdej z grup przedstawia na forum klasy kolejne etapy realizacji zadania, które podlegać będzie ocenia.
* W sytuacji, gdyby zaplanowany czas był niewystarczający, prezentacja dokonana zostanie na kolejnej lekcji. Karty z realizacją zadania i wykonane modele pozostaną u nauczyciela prowadzącego zajęcia*


W celu uzyskania pełnej oceny pracy uczniów przeprowadzona zostanie
ankieta oraz rozmowa z nauczycielami wspomagającymi.



KARTA PRACY

GRUPA NR: ………………
SKŁAD GRUPY: …………………………………………………………………………………………………………………………………….
NAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY: …………………………………………………………………………………

ZADANIE
Otrzymaliście przykładowy prezent, który należy zapakować w pudełko. Kształt pudełka powinien być zbliżony do kształtu prezentu, aby ilość wykorzystanego materiału była jak najmniejsza. Wasza praca ma przebiegać w następujących etapach:
a) zaprojektowanie kształtu pudełka ( wykonanie siatki ) w skali 1:1
( ewentualnie w skali 1:2 ),
b) wykonanie modelu pudełka z ozdobnego papieru ze szczególnym zwróceniem uwagi na dokładność wymiarów zgodnych z zaprojektowaną siatką oraz na estetykę i staranność. Pamiętajcie, że jedna ściana powinna się otwierać, aby można było włożyć prezent.
c) obliczenie ile papieru zużyto na wykonanie pudełka ( wyniki podać w cm2 oraz m2 ),
d) wybór osoby, która na forum klasy przedstawi kolejne etapy realizacji zadania.

Pamiętajcie o pozostawieniu porządku na swoim stanowisku pracy!





a) siatka pudełka w skali ……………………….



c) obliczenie pola powierzchni pudełka ( w cm2 oraz m2 )




ANKIETA DOTYCZĄCA LEKCJI
„Projektujemy pudełko na prezent”
z dnia 26.05.2010 w klasie II

1. Czy temat oraz cele lekcji były dla Ciebie zrozumiałe?

TAK NIE

2. Czy zastosowana forma pracy w grupie pozwalała Tobie wykazać się wiedzą i umiejętnościami?

TAK NIE


3. W którym etapie zadania Twój wkład pracy uważasz za największy?( możesz zaznaczyć kilka wariantów oraz wpisać własne uwagi)
a) etap planowania pracy
b) etap konstruowania siatki pudełka
c) etap wykonywania pudełka
d) obliczanie pola powierzchni pudełka
e) inny (wpisz własne spostrzeżenie) ……………………………………………………………….......................................



4. Czy znając ogólną tematykę lekcji przygotowywałeś/aś się do lekcji?

TAK NIE


5. Jeżeli TAK to w jaki sposób?
…………………………………………….

Dziękuję

opracowała:Joanna Józefowicz
Wyświetleń: 1590


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.