Katalog

Justyna Zawidzka, 2010-05-30
Odolanów

Przyroda, Konspekty

Scenariusz zajęć z przyrody: Układ Słoneczny .

- n +

Przygotowała : Justyna Zawidzka

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KL. V.


Temat lekcji: Budowa Układu Słonecznego.
1. Celem lekcji jest poznanie budowy Układu Słonecznego.

2. Cele szczegółowe. Uczeń:
- wymienia ciała niebieskie wchodzące w skład Układu Słonecznego
- wymienia w kolejności od Słońca planety Układu Słonecznego
- podaje charakterystyczne cechy planet
- wyjaśnia pojęcia: układ geocentryczny, układ heliocentryczny, planeta, gwiazda, planetoida, satelita, meteor, kometa
- wie, kim był i jakiego dokonał odkrycia Mikołaj Kopernik.

3. Środki dydaktyczne :
Prezentacja multimedialna „ Układ Słoneczny ”,
podręcznik, tabele, atlas geograficzny, albumy , czasopisma , encyklopedie,rysunki i nazwy ciał niebieskich Układu Słonecznego,karty pracy .

4. Metody: składanka, mapa skojarzeniowa , burza mózgów .

5. Formy pracy : indywidualna i grupowa

6. Czas: 2 godziny lekcyjne .






Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza

1. Uczniowie zostają zapoznani z tematem lekcji .

2. Prezentacja multimedialna : „ Układ Słoneczny ”.
( około 10 min. )

3.Uczniowie zapisują w zeszycie temat i zapoznają się z celami lekcji .

Faza realizacyjna

4. Metodą burzy mózgów uczniowie podają poznane informacje
o Układzie Słonecznym i ciałach niebieskich występujących w
w układzie .
- nazwy planet – ich położenie w Układzie Słonecznym
zgodnie z ich kolejnością występowania od Słońca.

Uczniowie równocześnie przyczepiają na arkusz dużego papieru, przygotowane rysunki i nazwy wymienionych ciał niebieskich Układu Słonecznego zgodnie z ich położeniem .
Powstaje mapa skojarzeniowa pt. Budowa Układu Słonecznego.

5. Uczniowie zostają podzieleni na dwuosobowe ,, grupy ’’.

grupa 1 Budowa Układu Słonecznego.
grupa 2 1 planeta Układu Słonecznego – Merkury .
grupa 3 2 planeta Układu Słonecznego - Wenus.
grupa 4 3 planeta Układu Słonecznego – Ziemia .
grupa 5 4 planeta Układu Słonecznego – Mars.
grupa 6 5 planeta Układu Słonecznego – Jowisz .
grupa 7 6 planeta Układu Słonecznego – Saturn.
grupa 8 7 planeta Układu Słonecznego – Uran .
grupa 9 8 planeta Układu Słonecznego – Neptun .
grupa 10 9 planeta Układu Słonecznego – Pluton .

Korelacja z j. polskim :
Przypomnienie , że nazwy planet piszemy wielkimi literami .



6. Uczniowie pracują w grupach , na swoich stanowiskach pracy .
Wspólnie studiują przygotowane źródła i opracowują wybrane
zagadnienia dla swojej grupy . Opracowują karty pracy .
( załącznik 1 )
( załącznik 2 )

7. Prezentacja kart pracy przez uczniów z poszczególnych grup .

8. Wystawa wykonanych kart pracy na makatce tematycznej
w klasie .

Faza podsumowująca

9. Utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji
- uczniowie wspólnie uzupełniają mapę skojarzeniową
pt. Budowa Układu Słonecznego wpisując wiadomości min.:
- średnie odległości planet od Słońca (w mln km)
- okresy obiegu planet wokół Słońca
- okresy obrotu planet wokół własnej osi
- liczby znanych księżyców krążących wokół planet
- średnie temperatury na powierzchni planet ( w 0 C )
- budowę planet .

10. Wspólne uzupełnienie tabeli , poprzez wpisanie odpowiednich cech planet .
Nazwa planety Charakterystyczna cecha planety
Merkury
Wenus
Ziemia
Mars
Jowisz
Saturn
Uran
Neptun
Pluton


- krąży najdalej Słońca,
- największa w Układzie
Słonecznym ,
- krąży najbliżej Ziemi,
- ma najwięcej księżyców,
- tzw. ,,czerwona planeta’’,
- jedna z planet olbrzymów,
- ma 8 księżyców,
- na niej istnieje życie,
- krąży najbliżej Słońca
11. Ocena pracy uczniów.

12. Ocena zajęć - uczniowie wypełniają karty ewaluacyjne
oceniając swój nastrój podczas zajęć.
( załącznik 3 )

13. Zadanie pracy domowej:

Napisz imię i nazwisko znanego astronoma i jakie były jego odkrycia .








Wyświetleń: 5767


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.