Katalog

Joanna Głowacz, 2010-05-30
Konary

Uroczystości, Scenariusze

Scenariusz apelu z okazji Święta Patrona Szkoły.

- n +

Z okazji Święta Patrona Szkoły Podstawowej Władysława Bartkowiaka w Jutrosinie odbył się apel w holu szkoły. Najpierw była część oficjalna (wprowadzenie sztandaru , odśpiewanie hymnu narodowego, powitanie gości, Dyrektora Szkoły nauczycieli i wychowawców oraz wytypowano delegację na grób Patrona z wiązanką kwiatów i zniczem) potem część artystyczna gzie odczytano życiorys Patrona
Władysław Bartkowiak
(1906 – 1945)
Urodził się 26 kwietnia 1906 roku w biednej rodzinie chłopskiej w Śląskowie w powiecie rawickim.
W 1920 roku ojciec skierował go na naukę do gimnazjum w Rawiczu (był chłopcem poważnym i rozsądnym, dlatego powierzano mu rozmaite funkcje – 24.01.1922 roku wstąpił do harcerstwa a w starszych klasach był drużynowym).
Po ukończeniu gimnazjum - w 1929 roku - odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych Piechoty w Gródku Jagiellońskim, pod Lwowem.
W tymże też roku został studentem, a następnie absolwentem Matematyczno – Przyrodniczego Uniwersytetu Poznańskiego.
W tamtym czasie należał do niewielu wykształconych synów chłopskich.
Działacz wiejski, ściśle związany ze Stronnictwem Ludowym.
Uczestniczył w akcjach organizowanych przez stronnictwo (strajk chłopski, Święto Ludowe, święto czynu chłopskiego, dożynki, kursy społeczno – polityczne),
Należał do Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej, jednak jego postawa znacznie różniła się od idei związku. Głównym zarzutem ze strony Bartkowiaka było wytykanie grupie rządzącej dbania o sprawy prywatne, tchórzostwa, braku patriotyzmu, ucisku chłopów – za co stanął przed Sądem Grodzkim w Jutrosinie 19.05.1936 roku. Został uniewinniony, jednak odwołanie wniesione przez komendanta powiatowego policji zakończyło się skazaniem Bartkowiaka przez Sąd Okręgowy w Ostrowie na 6 miesięcy aresztu i koszty procesowe. Sąd Najwyższy oddalił kasację tego wyroku i obciążył do dodatkowymi kosztami.
Liczne prześladowania pogarszały jego życiową sytuację. Studia matematyczne kończył bez szans zdobycia pracy, dlatego zapisał się na studia prawnicze, ale po zaliczeniu 2 lat musiał je przerwać ze względu na procesy i wyroki.
Jako niebezpieczny działacz przebywał w areszcie śledczym w więzieniu w Poznaniu, w Rawiczu od 15.06 – 15.01.1936 roku i od 31.12.1936 roku do lutego 1937 roku.
W wyniku tych zbieżności pogarszała się jego sytuacja rodzinna. Na jego utrzymaniu żona pozostawała bezrobotna żona i małe dziecko.
W przeddzień II wojny światowej podjął pracę w Lublinie.
Brał udział w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli jenieckiej. Początkowo przebywał w obozie jenieckim w Skierniewicach, a następnie w Oflagu XI-a (oficerski obóz dla jeńców wojennych). Następnie przez 5 lat więziono go w Dobiegniewie, gdzie nadal prowadził działalność sekcji kultury wsi.
Po wyzwoleniu z obozu - 28.02.1945 roku - powrócił do stron rodzinnych, do Sielca Nowego. Wówczas jego stan zdrowia bardzo się pogorszył. Na pewno miały na to wpływ procesy z lat 30., więzienie i obóz jeniecki.
17.04.1945 roku Władysław Bartkowiak umiera. Zostaje pochowany na cmentarzu w Jutrosinie.

Przygotowano prezentację multimedialną oraz montaż słowno – muzyczny, , okolicznościowe pieśni śpiewał chór Fermata, którym kieruje pan Kazimierz Pernak, choreografią zajęła się pani Beata Felisiak, scenografią pani Anita Wachowiak. Pani Renata Piotrowska (polonistka )0przygotowała grupę mały aktorów do występu.
Prezentację multimedialną oraz nad całością imprezy czuwała Joanna Głowacz – historyk.
Wyświetleń: 2438


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.