AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Ewelina Michna, 2010-05-28
Gdańsk

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć w klasie III integracyjnej: Współpraca się opłaca.

- n +

Scenariusz zajęć w klasie III integracyjnej

Temat: Współpraca się opłaca.
Cele ogólne:
- uczeń wie, co oznacza słowo „integracja”,
- uczeń dostrzega problemy osób niepełnosprawnych,
- uczeń potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela,
- uczeń współpracuje w grupie.
Cele operacyjne:
- uczeń wypowiada się pełnym zdaniem na zadane pytanie,
- uczeń bierze aktywny udział w zajęciach,
- uczeń uważnie słuch wiersza czytanego przez nauczyciela,
- uczeń chętnie opowiada o swoich uczuciach.
Metody pracy:
praktycznego działania, słowna, oglądowa
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- wiersz „Integracja”, płyta z muzyką relaksacyjną, kolorowe chmurki, rozsypanka wyrazowa, kolorowe elementy kwiatu, farby, pędzle, duży arkusz papieru,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wszystkich uczniów na dywanie.
2. Przekazanie sobie „iskierki” z rąk do rąk przy muzyce relaksacyjnej.
3. Wypowiedzi dzieci na temat swojego samopoczucia w klasie integracyjnej.
4. Zabawa „Jestem dzisiaj…”
W sali zawieszone są 4 chmurki z napisami: uśmiechnięty, zadowolony, smutny, zły. Dzieci na sygnał nauczyciela stają pod dowolnie wybraną chmurką, a następnie dokańczają zdanie: „Jestem dzisiaj…”.
5. Głośne czytanie wiersza czytanego przez nauczyciela "Integracja" Józefa Cupaka.

Ustaliła gminna rada by zrobić zebranie
no bo temat jest na czasie ważny niesłychanie.
Ktoś tam zaczął oficjalnie w imię wyższych racji
"Trzeba zachęcać społeczności - no, do integracji".
Lecz dyskusja szła opornie, bo to przed niedzielą
aż do chwili gdy ktoś rzucił: "Fundusze przydzielą!".
Ta wiadomość podziałała jak trafienie gromu,
od razu zaczęto liczyć kto, ile i komu…"
"Wreszcie wrzawę okiełznięto. Któraś delegacja
zapytała co znaczy słowo „integracja”.
Wyjaśnił je prowadzący no a potem w gwarze
Radzono długo na sali aż skończono w barze
Żona to się nie odzywa od tamtej niedzieli
integracja ma nas łączyć, a czasami dzieli"
6. Odpowiadanie na pytania nauczyciela:
- Co to jest integracja?
- Jak w wierszu przedstawiono integrację, a jak jest w naszej klasie?
- Kto i komu pomaga w integrowaniu się?
7. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej i wklejanie ich do zeszytu.
8. Wspólne stworzenie kwiatu, na płatkach którego uczniowie samodzielnie wpisują określenia związane ze współpracą, integracją, pomocą, koleżeństwem.
9. Praca zbiorowa.
Stworzenie jednego, wspólnego plakatu pt. „Współpraca się opłaca”.
10. Wyeksponowanie plakatu na tablicy w klasie.
11. Ocena i samoocena na zakończenie zajęć.




Nauczyciel nauczania zintegrowanego
Ewelina Michna
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2668


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 1