Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Anna Negacz-Kurkiewicz, 2010-05-25
Racibórz

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych o Fryderyku Chopinie.

- n +


Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II



Prowadząca: Anna Negacz-Kurkiewicz

Ośrodek tematyczny: W świecie muzyki

Temat dnia: Artysta znany na całym świecie

Temat zajęć: Swobodne wypowiedzi uczniów na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Uzupełnianie zdań o sławnym Polaku. Budzenie dumy narodowej. Pisownia imion, nazwisk, nazw miast wielką literą.

Cele operacyjne
Uczeń:
- formułuje wypowiedzi na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina
- określa kierunki świata na mapie
- zaznacza na mapce konturowej Polski Żelazową Wolę
- układa i zapisuje zdania z rozsypanki wyrazowej
- uzupełnia tekst z lukami
- stosuje zasady pisowni wielką literą imion, nazwisk, nazw miejscowości,
narodowości wielką literą
- potrafi określić dynamikę utworu muzycznego
- bogaci zasób słownictwa o wyrazy związane z muzyką
- rozwiązuje test wiedzy o Fryderyku Chopinie

Umiejętności kluczowe:
- porządkowanie informacji
- łączenie różnych elementów wiedzy
- skuteczne komunikowanie się

Metody pracy: pogadanka, pokaz, zadania stawiane uczniom

Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna (jednolita i zróżnicowana)

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna (laptop, projektor), mapa fizyczna Polski, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, portret F. Chopina, płyta z nagraniem utworów kompozytora (magnetofon), plansza do określenia dynamiki wysłuchanego utworu, karty pracy „Wesoła szkoła” cz.2.





Przebieg zajęć


1. Obejrzenie prezentacji multimedialnej o F. Chopinie, pt. „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” połączone z komentarzem nauczyciela.

2. Podsumowanie zdobytych wiadomości poprzez pytania stawiane uczniom:
• Kim był Fryderyk Chopin?
• Gdzie się urodził?
• Na jakim grał instrumencie?
• Jakie utwory komponował?
• Gdzie umarł i został pochowany ?
• W jakim mieście znajduje się jego pomnik?
• Co to są Konkursy Chopinowskie?
• Czy możemy być dumni z Fryderyka Chopina?

3. Wskazywanie na mapie fizycznej Polski Żelazowej Woli.
Przypomnienie nazw kierunków świata, określenie położenia miejsca urodzenia słynnego kompozytora względem Warszawy.

4. Nanoszenie na mapkę konturową nazw: Warszawa, Żelazowa Wola, Wisła, Odra.

5. Przerwa śródlekcyjna.
• Ilustracja ruchowa wierszyka „Tu płynie rzeczka”
Tu płynie rzeczka, wzdłuż kręgosłupa rysujemy
tędy przeszła pan szybko kroczymy po plecach
na szpileczkach. opuszkami palców wskazujących
Tu stąpały słonie powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni
i biegały konie. stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści
Wtem przemknęła szczypaweczka, delikatnie szczypiąc wędrujemy na skos
zaświeciły dwa słoneczka. zataczamy dłońmi koła
Spadł drobniutki deszczyk. leciutko stukamy opuszkami na dole pleców
Czujesz dreszczyk ? delikatnie szczypiemy w kark

• Ćwiczenia przekraczające oś ciała
• Ćwiczenie rozluźniające – „granie na fortepianie” (blat ławki)

6. Układanie i zapisywanie zdań z rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 2), uzupełnianie zdań podanymi wyrazami (załącznik nr 3 i 4)
- praca wielopoziomowa
Uzupełnienie zdania dotyczącego fortepianu, omówienie rodzajów podanych w ćwiczeniu instrumentów (załącznik nr 5)



7. Wysłuchanie fragmentów utworów Chopina: Mazurek F-dur op. 68 nr 3, Preludium A-dur op. 28 nr 7. Określanie dynamiki utworów, przyporządkowanie wybranego utworu do planszy obrazującej dynamikę (dużo lub mało kółek)


cicho głośno cicho


Do planszy pod względem dynamiki pasuje utwór Mazurek F-dur op. 68 nr3.
Uczniowie nie używają nazw utworów, tylko określają kolejność (I lub II)
i uzasadniają wybór.


8. Podsumowanie zajęć.
Samodzielne rozwiązywanie testu o Fryderyku Chopinie – karty pracy „Wesoła szkoła” cz. 2, (k. 62, ćw.1.)




Załącznik nr 2

1. Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej.


polski

Fryderyk
to
pianista
wielki
i
Chopin
kompozytor


znana

jego
na
całym
muzyka
jest
świecie


Polaka

jesteśmy
takiego
z
dumni



..................................

..................................

...............................e..


Załącznik nr 3,4


Fryderyk Chopin to wielki, ............................... pianista i .................................. .

Jego .................................. jest znana na całym .................................. .

Jesteśmy ................................ z takiego Polaka.


( muzyka, kompozytor, dumni, polski, świecie)




Fryderyk Chopin to wielki, ............................... pianista .

Jego .................................. jest znana na całym .................................. .


(świecie, polski, muzyka)



Załącznik nr 5


Fortepian jest instrumentem ......................................... .

(dętym, strunowym, klawiszowym, perkusyjnym)




Fortepian jest instrumentem ......................................... .

(perkusyjnym, klawiszowym)

Zebrała i opracowała :Anna Negacz-Kurkiewicz
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2398
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.5



Ilość głosów: 2
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014