Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Katarzyna Gumulak, 2010-05-25
Rybnik

Język polski, Konspekty

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum na temat: Pieniądze jako temat literacki (na podstawie „Skąpca” Moliera i innych lektur).

- n +

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum

Temat: Pieniądze jako temat literacki (na podstawie „Skąpca” Moliera i innych lektur)


Cele lekcji:

Ceł główny: uczeń gromadzi materiały do rozprawki dotyczącej wartości materialnych w życiu człowieka

Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna lektury, w których pojawia się temat pieniędzy,
- zna związki frazeologiczne związane z pieniędzmi,
- zna synonimy słowa `pieniądze`,
- formułuje argumenty do podanej tezy.

Środki dydaktyczne: papier, mazaki, słownik frazeologiczny
Metody pracy: burza mózgów, praca ze słownikiem, ćwiczenia praktyczne
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa – w parach


Przebieg lekcji:

Ogniwo wstępne

1. Prezentacja tematu lekcji.
2. Zgromadzenie synonimów do słowa pieniądze („burza mózgów”).

PIENIĄDZE – forsa, gotówka, grosze, banknoty, fundusze, kasa, majątek, dochody, bogactwo...

Ogniwo właściwe:

1. Wypisanie na tablicy związków frazeologicznych ze słowem `pieniądze` (praca ze słownikiem).

(np. pieniądze się kogoś nie trzymają, wyrzucać pieniądze w błoto, pieniądze szczęścia nie dają, mieć pieniędzy jak lodu, czas to pieniądz, za żadne pieniądze, dochodzić do pieniędzy...)

2. Wykonanie notatki w formie mapy pamięci dotyczącej poznanych utworów literackich poruszających temat pieniędzy (praca w parach, na szarym papierze).

(np. Opowieść wigilijna Karola Dickensa, Balladyna Juliusza Słowackiego...)

3. Omówienie kilku prac uczniów, wspólna notatka na tablicy.
4. Przypomnienie wiadomości o rozprawce.
5. Wybór przysłowia, które mogłoby być tezą rozprawki (Pieniądze szczęścia nie dają).
6. Zapisanie na tablicy przykładowych argumentów.
(np. Nawet za największe pieniądze nie można kupić przyjaciela. Chęć bogacenia się przysłania ludziom inne, ważniejsze wartości...)

Ogniwo końcowe:
1. Zadanie domowe – korzystając z materiałów zgromadzonych na lekcji, napisz plan rozprawki na temat:

Pieniądze szczęścia nie dają. Czy zgadzasz się z tymi słowami? Odpowiedź uzasadnij, podając przykłady z literatury.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 7155
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014