Katalog

Hanna Kurjara, 2010-05-24
Gdynia

Biologia, Scenariusze

Jak postępuje przyjaciel Ziemi? Scenariusz lekcji biologii.

- n +

Temat: Jak postępuje przyjaciel Ziemi?
Cele:
A: uczeń zna:
• datę obchodów Dnia Ziemi
• rodzaje odpadów


B: uczeń rozumie:
• potrzebę ochrony Ziemi


C: uczeń potrafi:
• przestrzegać zasad ochrony środowiska
• podzielić odpady na metal, papier, plastik i szkło

Metody pracy:
- praca z tekstem
- słowne
- rozmowa ukierunkowana
- indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
- puszki
- papier
- butelka
- bateria
- pręt metalowy
- karty pracy
- zeszyty
Przebieg lekcji:
1. Część wstępną:
- powitanie
- sprawdzenie obecności uczniów
- swobodna rozmowa na temat –co to są śmieci

2. Część zasadnicza
- wspólne oglądanie śmieci i zastanawianie czy i jak szybko ulegają naturalnemu rozpadowi
- poganka nauczyciela na temat obchodów Dnia Ziemi na świeci i w Polsce
- rozmowa ukierunkowana jakie rodzaje śmieci występują i jak należy segregować śmieci
- podział klasy na grupy, rozdanie dzieciom kartonów z napisami metal, papier, plastik i szkło oraz przedmiotów zaliczających się do tych grupa następnie segregacja do odpowiednich pojemników
- przedstawienie przez grupy swoich śmietników i wspólne ocenienie czy śmieci znalazły się w odpowiednim pojemniku
- ocena pracy zespołów
- ustalanie zasad postępowania przyjaciela Ziemi- łączenie zdań :

Segreguje
Nie łamie
Unika kupowania produktów
Nie pozwala aby kapała
Wyłącza światło, gdy ostatni
Nie wyrzuca papieru, tylko
Nie zaśmieca
Kupuje produkty


w plastikowych opakowaniach.
wychodzi z pokoju.
śmieci przed wyrzuceniem.
woda z kranu.
gałęzi z drzew i krzewów.
ekologiczne.
ulicy ani trawników.
oddaje go na makulaturę.



- uzupełnianie zdań w karcie zadań


3. Część podsumowująca
- podsumowanie zajęć: przeczytanie wiersza : Twój świat za sto lat”
- ocena pracy uczniów
- pożegnanie
Wyświetleń: 1418


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.