Katalog

Magdalena Tondos, 2010-05-19
Poręba

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz hospitacji diagnozującej, Klasa 6.

- n +

Konspekt lekcji diagnozującej


Szkoła: Miejska Szkoła Podstawowa nr 6 w Zawierciu
Klasa: VIa
Przedmiot: matematyka
Prowadzący: mgr Magdalena Tondos
Temat: Na ferie z matematyką- rozwiązywanie zadań tekstowych.
Termin: 21 stycznia 2010 r.
Metody pracy: klasyczna metoda problemowa, burza mózgów
Formy pracy: indywidualna ( rozwiązywanie zadań tekstowych, wykonywanie obliczeń) oraz zbiorowa ( dyskusja nad metodami rozwiązywania zadań).
Pomoce dydaktyczne: karty pracy uczniów, karty z zadaniami.

CEL GŁÓWNY:
diagnozowanie stopnia opanowania umiejętności rozwiązywania zadań w oparciu o standardy wymagań takie jak:
- rozumowanie (ustalanie sposobu rozwiązywania zadania oraz jego prezentacji);
- wykorzystanie wiedzy w praktyce ( wykonywanie obliczeń oraz wykorzystanie w sytuacjach praktycznych własności liczb i figur).

CEL WYCHOWAWCZY: doskonalenie umiejętności pracy zespołowej (kultura dyskusji, dzielenie się wiedzą), przestrzeganie norm zachowania.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- potrafi wykonywać obliczenia dotyczące długości, powierzchni, objętości, wagi, czasu i pieniędzy;
- czyta ze zrozumieniem treść zadania i ustala sposób rozwiązania zadania tekstowego;
- posługuje się źródłem informacji;
- wykorzystuje w sytuacji praktycznej własności liczb.


Zestawienie zadań w odniesieniu do standardów wymagań egzaminacyjnych:
Nr zadania Cel operacyjny
Uczeń: Numer standardu
1 a)

1 b) - oblicza ułamek z danej liczby;
- posługuje się źródłem informacji (ogłoszenie).
- ustala sposób rozwiązania zadania;
- wykonuje obliczenia dotyczące pieniędzy;
- posługuje się źródłem informacji (ogłoszenie). 5.3.g)
4.1
3.8
5.3.g)
4.1
2 a)

2 b)

2 c) - posługuje się źródłem informacji;
- wykonuje obliczenia dotyczące długości.
- ustala sposób rozwiązania zadania;
- wykonuje obliczenia dotyczące prędkości, drogi i czasu;
- wykonuje obliczenia dotyczące czasu. 4.1
5.3.a)
3.8
5.3.e)
5.3.e)
3 a)
3 b) - wykonuje obliczenia dotyczące powierzchni.
- wykonuje obliczenia dotyczące objętości. 5.3.b)
5.3.c)
4 - ustala sposób rozwiązania zadania;
- wykonuje obliczenia dotyczące pieniędzy. 3.8
5.3.g)
5 - ustala sposób rozwiązania zadania;
- wykonuje obliczenia dotyczące wagi. 3.8
5.3.d)

Zestawienie zadań z karty pracy ucznia w odniesieniu do standardów wymagań egzaminacyjnych:

Nr zadania Cel operacyjny
Uczeń: Numer standardu
1
- ustala sposób rozwiązania zadania;
- wykonuje obliczenia dotyczące pieniędzy. 3.8
5.3.g)
2
- wykorzystuje w sytuacjach praktycznych własności liczb
całkowitych. 5.5.a)

3 - ustala sposób rozwiązania zadania;
- wykonuje obliczenia dotyczące powierzchni. 3.8
5.3.b)

Schemat punktowania zadań z karty pracy:

Poprawna odpowiedź i schemat punktowania Il. pkt.
Zadanie 1: ( 4 punkty)
I. Uwzględnienie długości całej trasy: km= 120km
II. Ustalenie sposobu obliczenia ilości paliwa potrzebnego do przejechania 120 km:
;
III. Ustalenie sposobu obliczenia kosztu paliwa: zł
IV. Poprawność rachunkowa
1p.
1p.



1p.
1p.
Zadanie 2: ( 2 punkty)
- Podanie najniższej temperatury: -8 oC
- Podanie najwyższej temperatury: -3oC
1p.
1p.
Zadanie 3: ( 4 punkty)
I. Ustalenie sposobu obliczenia powierzchni basenu: = 375m2
II. Ustalenie sposobu obliczenia powierzchni brodzika: = 25m2
III. Poprawność rachunkowa w kryt. I i II
IV. Poprawna odpowiedź
1p.
1p.
1p.
1p.


Uwagi o realizacji:
a) Dobór zadań ma na celu zaprezentowanie wiadomości i umiejętności uczniów.
b) Uczniowie pracują zespołowo ( wytypowana osoba prezentuje sposób rozwiązania zadania lub jego
fragmentu) oraz indywidualnie ( samodzielne rozwiązywanie zadań z karty pracy);
c) Zadania z karty pracy zostaną sprawdzone i ocenione według opracowanego schematu; dokonana
będzie również analiza wyników.

PRZEBIEG LEKCJI
1. Powitanie uczniów.
2. Zapoznanie z celami lekcji.
3. Rozwiązywanie zadań z kart- załącznik 1 (zadania 1, 2, 3, 5; zadanie 4- zadanie dodatkowe)-
praca zespołowa.
Umiejętności i wiadomości uczniów zostaną ocenione.
4. Samodzielna praca uczniów- uczniowie rozwiązują zadania z karty pracy- załącznik 2.
( czas ok. 15- 20 min.)
5. Podsumowanie lekcji i ewentualnie zadanie pracy domowej (zadanie 4)
6. Pożegnanie uczniów.

Załącznik 1

Zadanie 1:
Państwo Kowalscy znaleźli w internecie dwie oferty umożliwiające spędzenie tygodniowego wypoczynku w górach.

Wypoczynek w Szczyrku Wczasy w Zakopanem
384zł / 1 osoba- 7 dni z wyżywieniem 48 zł / 1 osoba- nocleg+wyżywienie
Dzieci do lat 12- ¾ ceny!!!

Na wypoczynek zamierzają wybrać się ze swoim dziesięcioletnim synem Adasiem.
a) Oblicz koszt tygodniowego pobytu Adasia w Szczyrku.
b) Którą ofertę powinni wybrać państwo Kowalscy? (chcą wybrać najatrakcyjniejszą cenowo)

Zadanie 2:
Poniżej przedstawione są stany licznika samochodu państwa Kowalskich.

Stan licznika Stan licznika po przyjeździe
przed wyjazdem na wypoczynek: na miejsce wypoczynku:

130 428, 700 km 130 608, 500 km

a) Oblicz, jaką odległość przejechali państwo Kowalscy? (Wynik zaokrąglij do pełnych kilometrów)
b) Pan Kowalski jechał na wypoczynek w góry ze średnią prędkością 80km/h. Oblicz, jak długo trwała podróż,
wiedząc że rodzina zatrzymała się na dwudziestominutowy postój.
c) O której godzinie dotarli na miejsce, jeżeli podróż rozpoczęli o godzinie 7:45?

Zadanie 3:
Aquapark jest obiektem zbudowanym na bazie
wielokąta przedstawionego na rysunku:
a) Oblicz rzeczywistą powierzchnię obiektu.
b) Głębokość brodzika wynosi 40 cm.
Oblicz ile litrów wody mieści się w tym basenie.

Zadanie 4:
Adaś obliczył, że ma 107,20 zł zaoszczędzonych pieniędzy, które postanowił zabrać ze sobą na ferie. Ile pozostało mu z tej kwoty, jeżeli codziennie opłacał z tych pieniędzy bilet wstępu na lodowisko w wysokości 4,20zł oraz kupił pamiątki, które w sumie kosztowały 62,70zł.

Zadanie 5:
Bagaż Adasia ważył 8,6 kg, mamy- 10kg 30 dag, a bagaż taty był o 90 dag cięższy od walizki syna. Ile kilogramów ważyły wszystkie bagaże?


Załącznik 2


KARTA PRACY UCZNIA . . .................................................................................

Zadanie 1:
Państwo Kowalscy, podczas pobytu na feriach, postanawiają zorganizować wyjazd do Aquaparku oddalonego od miejsca zamieszkania o 60 km. Oblicz, ile będzie kosztowało paliwo potrzebne na wyjazd, wiedząc że samochód zużywa 9,5 litra benzyny na 100 km, a 1 litr benzyny
kosztuje 4,20 zł.

Zapisz wszystkie obliczenia:



Odp. .......................................................................................................................

Zadanie 2:
Podczas pobytu państwa Kowalskich w górach, Adaś zapisywał o tej samej godzinie temperatury w kolejnych dniach pobytu:
-3oC -4 oC -4 oC -8 oC -6 oC -7 oC -5 oC
Pn Wt Śr Czw Pt So Nd

W którym dniu było najzimniej, a w którym najcieplej?

Odp. ................................................................................................................................

Zadanie 3:
Basen ma wymiary 15m 25m, a brodzik dla dzieci ma kształt kwadratu o boku 5m. Oblicz ile razy większą powierzchnię zajmuje basen.
Zapisz wszystkie obliczenia:


Odp. ................................................................................................................................




Wyświetleń: 4149


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.