Katalog

Dorota Sobieska, 2010-05-19
Cieszyn

Plastyka, Konspekty

Warsztaty rzeźbiarza – budowanie kształtów prostych naczyń, tworzenie własnych projektów.

- n +

Konspekt lekcji z plastyki z elementami ceramiki – klasa V

Szkoła, w której pracuję wyposażona jest w pracownię ceramiczną. Uczniowie klas V uczęszczają na zajęcia z plastyki z elementami ceramiki w ramach obowiązkowych godzin – mają do dyspozycji 2 godziny tyg. Zajęcia odbywają się na podstawie innowacji pedagogicznej, której jestem autorką.

Temat: Warsztaty rzeźbiarza – budowanie kształtów prostych naczyń, tworzenie własnych projektów. Tworzenie przedmiotów codziennego użytku – misa, talerz, patera.
Zgodność z podstawą programową:
Cele: pobudzanie wszechstronnego rozwoju uczniów, a w szczególności twórczej postawy wobec siebie i świata, wyposażenie uczniów w podstawowe umiejętności plastyczne;
Treści: Środki wyrazu plastycznego i działania plastyczne w różnych materiałach, technikach, formach, kształtowanie otoczenia i form użytkowych (racjonalność, funkcjonalność, estetyka)
Cele lekcji:
Uczeń:
- poznaje przykłady rzemiosła artystycznego na przykładzie starożytnych Greków: ceramika, malarstwo wazowe;
- wie, jakie są style malowania waz: styl czarnofigurowy i czerwonofigurowy oraz rozróżnia te style;
- wie, co to jest ornament i jakie może tworzyć układy kompozycyjne
- zna przykłady zdobienia powierzchni
- rozpoznaje kształty naczyń przeznaczonych do codziennego użytku – misa, talerz, półmisek;
- buduje formę naczynia z gliny ceramicznej wykorzystując formę gipsową lub dostępne półmisy i talerze;
- potrafi formować naczynia zgodnie z przedstawionym projektem;
- zna etapy z gliną ceramiczna;
- zna zasady BHP podczas pracy z glina i ostrymi narzędziami.
Środki dydaktyczne:
- glina ceramiczna „erika”, projekty naczyń do wykonania, nagrania z muzyka relaksacyjna jako tło podczas pracy, prezentacja multimedialna z przykładami rzemiosła artystycznego – antycznego i współczesnego.
Techika: rzeźba w glinie ceramicznej, wycinanie, układanie elementów dekorujących formę, przyklejanie zaprawą glinianą;
Metoda: prezentacja, pogadanka, praca w grupach
Formy pracy: praca w grupach

Przebieg lekcji:
1. Podanie tematu zajęć
2. Przedstawienie prezentacji multimedialnej, w czasie której uczniowie:
- zapoznają się z przykładami antycznego rzemiosła artystycznego
(na przykladzie waz i mis starożytnej Grecji)
- omówienie zagadnień związanych z ceramiką na podstawie prezentowanych przykladów
- rozpoznaje style malarstwa wazowego – styl czarnofigurowy i czrwonofigurowy
- podanie definicji ornamentu i zaprezentowanie jego przykładów (ornament roślinny, geometryczny)
- prezentacja kształtu współczesnych naczyń codziennego użytku wykonanych z ceramiki – misy, talerze, patery
3. Rozdanie projektów naczyń dla każdej z grup
4. Przypomnienie etapów pracy z gliną ceramiczna oraz zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się w grupach ostrymi narzędziami
5. Praca praktyczna – tworzenie naczyń zgodnie z projektem (stała pomoc nauczyciela) zwracanie uwagi na bezpieczeństwo
6. Zakończenie prac, prezentacja zespołów i ocena
7. Porządkowanie stanowisk

Opracowanie:
mgr Dorota Sobieska
nauczycielka plastyki i plastyki z elementami ceramiki






Wyświetleń: 3348


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.