Katalog

Iwona Fengler, 2010-05-13
Buk

Język polski, Konspekty

Czego nie może zabraknąć podczas Świąt Bożego Narodzenia? Konspekt lekcji języka polskiego.

- n +

nauczyciel prowadzący zajęcie: Iwona Fengler
klasa: VI



SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ


TEMAT: Czego nie może zabraknąć podczas świąt Bożego Narodzenia?

Cel ogólny: czytanie ze zrozumieniem; pisanie w różnych prostych formach

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wyszukuje w tekście potrzebne informacje
- wymienia tradycje świąt Bożego Narodzenia
- czyta cicho ze zrozumieniem różnego rodzaju teksty (tekst popularno – naukowy,
tekst literacki)
- wymienia skojarzenia dotyczące Bożego Narodzenia
- określa sytuację bohatera
- określa cechy charakteru bohatera
- oceni postawę bohatera
- zredaguje krótkie formy wypowiedzi (zaproszenie, przepis, życzenia)
- wnioskuje: np. Pieniądze szczęścia nie dają, kiedy zapomina się o innych
- współpracuje w grupie

środki dydaktyczne: fragmenty tekstów literackich, fragment tekstu A. Dzikowskiej Wigilijne zwyczaje, nagranie słuchowiska Opowieść wigilijna, magnetofon, arkusz papieru, nagrania z kolędami
metody pracy: praca z tekstem, rozmowa kierowana, burza mózgów, metaplan
formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach, praca zbiorowa
czas trwania zajęć: 45 minut
PRZEBIEG LEKCJI
I Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne, sprawdzenie obecności.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji:
a) jakie znacie skojarzenia związane ze świętami Bożego Narodzenia?
b) czego zatem nie może zabraknąć podczas świąt Bożego Narodzenia?
3. Podanie tematu lekcji.

II Faza realizacyjna
1. Indywidualne, ciche czytanie tekstów literackich oraz tekstu popularno-naukowego.
2. Rozmowa na temat treści przeczytanych tekstów – zebranie informacji związanych
z tradycją i zwyczajami świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Anglii.
3. Wysłuchanie fragmentu słuchowiska Opowieść wigilijna.
4. Praca w grupach – zadanie 1.
5. Prezentacja pracy.
6. Wyciągnięcie i zapis wniosków.
7. Praca w grupach – zadanie 2.
8. Prezentacja pracy.

III Faza podsumowująca
1. Podsumowanie tematu.
2. Wysłuchanie kolędy Kolędo nasza, leć w wykonaniu Piotra Kuźniaka.


Iwona Fengler

PRZEBIEG LEKCJI
I Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne, sprawdzenie obecności. (2 minuty)
2. Wprowadzenie do tematu lekcji: (5 minut)
a) jakie znacie skojarzenia związane ze świętami Bożego Narodzenia?
pierwsza gwiazdka, kolęda, pasterka, prezenty, wigilia, choinka, rodzinna atmosfera, bombki, miłość, odwiedziny
b) czego zatem nie może zabraknąć podczas świąt Bożego Narodzenia?
3. Podanie tematu lekcji. (Zapisać temat i przekazać dziennik)

II Faza realizacyjna (Rozdać tekst każdemu uczniowi)
1. Indywidualne, ciche czytanie tekstów literackich oraz tekstu popularno-naukowego.
(4 minuty)
2. Rozmowa na temat treści przeczytanych tekstów – zebranie informacji związanych
z tradycją i zwyczajami świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Anglii. (6 minut)
Zwyczaje i tradycja Bożego Narodzenia w Polsce dawniej i dziś


Zwyczaje Bożonarodzeniowe w XIX-wiecznej Anglii


3. Wysłuchanie fragmentu słuchowiska Opowieść wigilijna. (5 minut)
Rozdać grupom zadania i kartki do metaplanu.
4. Praca w grupach – zadanie 1. (5 minut)
5. Prezentacja pracy.
6. Wyciągnięcie i zapis wniosków. (8 minut)
7. Praca w grupach – zadanie 2. (5 minut)
8. Prezentacja pracy. (3 minuty)

III Faza podsumowująca
1. Podsumowanie tematu. Złożenie życzeń, aby nigdy nie stać się Ebenezerem Skroog’em.
2. Wysłuchanie kolędy Kolędo nasza, leć w wykonaniu Piotra Kuźniaka. (2 minuty)

JAK BYŁO?








JAK POWINNO BYĆ?








DLACZEGO NIE JEST TAK, JAK POWINNO BYĆ?






WNIOSKI:
Wyświetleń: 3755


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.