Katalog

Arkadiusz Mroczyk, 2010-05-10
Środa Wielkopolska

Fizyka, Różne

Upadek Ikara a prawa fizyki.

- n +

Upadek Ikara jest konsekwencją Prawa Powszechnego Ciążenia autorstwa Izaaka Newtona. Dnia 5 czerwca 1686 roku Newton wydał dzieło w którym przedstawił spójną teorię grawitacji opisującą spadanie obiektów będących nad powierzchnią Ziemi.

Między dowolną parą ciał posiadających masy, pojawia się siła przyciągająca, która działa na linii łączącej ich środki, a jej wartość rośnie z iloczynem ich mas i maleje z kwadratem odległości.

Grawitacja nazywana czasami ciążeniem powszechnym to jedno z oddziaływań podstawowych wyróżnianych przez fizykę. Oddziaływanie grawitacyjne jest zależne od masy posiadanej przez poszczególne ciała i od odległości między nimi.
Oddziaływanie grawitacyjne jest dużo słabsze niż oddziaływanie elektromagnetyczne, ale silne w skalach odległości z którymi mamy do czynienia na co dzień. Jednak ciążenie jako jedyne może wpływać na ciała bardzo od siebie oddalone.
Ikar spadając na Ziemię poruszał się z przyspieszeniem ziemskim równym g = 9,81 [m/s2 = N/kg]. Wynika to z II zasady dynamiki Newtona, opisanej wzorem:

F = ma [N]

Gdy a zamienimy na g wówczas otrzymujemy tzw. swobodny spadek ciała.

F = mg [N]

Lekcja została przeprowadzona podczas zajec z uczniami na lekcjach języka polskiego we współpracy z panią polonistką.
Wyświetleń: 946


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.