Katalog

Anna Woźniak, 2010-05-07
Zgierz

Język polski, Scenariusze

Trzy pokolenia idealistów w "Lalce" B. Prusa. Scenariusz lekcji języka polskiego.

- n +

TEMAT: Trzy pokolenia idealistów w Lalce B. Prusa.

CELE LEKCJI:

OGÓLNE:
— kształcenie sprawności pracy z tekstem;
— doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji, diagnozowania problemów, kreatywnego myślenia;
— pogłębianie zdolności charakteryzowania postaci;
— doskonalenie efektywności pracy w grupie.

SZCZEGÓŁOWE:
a) Operacyjne:
Uczeń:
— wyjaśnia znaczenie słów: idealizm, idealista;
— wymienia trzech idealistów – bohaterów Lalki;
— charakteryzuje postacie: Rzeckiego, Wokulskiego i Ochockiego; omawia rodzaje cechującego ich idealizmu;
— określa przyczyny niepowodzeń bohaterów, wskazuje sposoby rozwiązania problemów;
— prezentuje pogląd Prusa na idealizm w życiu społecznym i politycznym;
— efektywnie współpracuje w grupie.

b) Nieoperacyjne:
— uwrażliwienie na istotne kwestie, podkreślenie ważnych wniosków;
— przybliżenie opinii Prusa na temat postawy idealistycznej.

METODY: poker kryterialny, metaplan

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
1)Teksty lektury.
2)Słownik języka polskiego.
3)Plansze pokera kryterialnego, małe karteczki;
4)Arkusze ze schematem metaplanu.


PRZEBIEG LEKCJI:


I WPROWADZENIE

Nauczyciel:
- wymienia bohaterów, o których będzie mowa w dalszej części lekcji;
- prosi o określenie, czy postacie te należy uznać za podobne, czy też za różne;

Uczniowie:
- odpowiadają, uzasadniając swoje twierdzenia;

Nauczyciel:
- określa przedmiot zajęć
- podaje cele lekcji.


II OPRACOWANIE TEMATU

Uczniowie:
- rozpoczynają pracę w trzech dużych grupach. Każda z nich ma za zadanie:

• na podstawie wydarzeń powieści, zachowań bohaterów, komentarzy narratora i postaci określić cechy głównych bohaterów: Rzeckiego, Wokulskiego i Ochockiego (każdy zespół zajmuje się jedną postacią);
• zapisać cechy pojedynczo na małych karteczkach;
• zapisane kartki umieścić w odpowiednich miejscach na arkuszu pokera kryterialnego – w tym celu należy poprzez dyskusję i negocjację ustalić, które z wymienionych cech są najistotniejsze i mają największy wpływ na działania bohaterów (pierwszorzędne), a które mniej ważne (drugorzędne);

- prezentują efekty pracy, uzasadniając swoje stanowisko nawiązaniami do konkretnych zachowań bohaterów i wydarzeń z powieści;
- po omówieniu cech postaci uczniowie odpowiadają na pytanie: Co łączy przedstawionych bohaterów? – ich postawa zostaje rozpoznana jako idealizm;
- uczniowie sprawdzają w słowniku i zapisują znaczenie słów: idealizm, idealista;

Nauczyciel:
- obserwuje pracę poszczególnych grup, śledzi zaangażowanie uczniów, analizuje ich tok myślenia;
- zwraca uwagę na językową i stylistyczną poprawność wypowiedzi prezenterów;
- przypomina o konieczności sporządzania notatek;
- podaje temat lekcji;

Uczniowie:
- pracując w tych samych grupach, wypełniają plakaty metaplanu: określają, w czym tkwi przyczyna niepowodzeń każdego z analizowanych bohaterów (problem), podają stan faktyczny (Jak jest?) oraz stan, który należałoby osiągnąć (Jak powinno być?), wskazują przyczynę porażek (Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?) i wysnuwają wnioski, dokonując uogólnienia;

- każda grupa przedstawia swój plakat;

Nauczyciel:
- zwraca uwagę na porządek wypowiedzi;
- czuwa nad poprawnością merytoryczną i językową;
- prosi o doprecyzowanie wniosków.


III PODSUMOWANIE

Uczniowie:
- dokonują syntezy i podsumowania wiadomości, odpowiadając na pytania zadane przez nauczyciela:

Czym różni się idealizm Rzeckiego, Wokulskiego i Ochockiego?
Jaką ocenę postawy idealistycznej prezentuje Prus w "Lalce"?


Nauczyciel:
- prezentuje fragment wypowiedzi B. Prusa, będący końcowym wnioskiem z lekcji:

Nasz idealizm ma w powieści trzy typy, cechujące się tym,że każdy z nich goni za wielkimi dziełami, a nie dba o małe, podczas gdy realista Szlangbaum wykonywając małe prace,zdobywa kraj. Rzecki jest idealistą politycznym, Ochocki naukowym, a Wokulski bardzo złożonym jako człowiek epoki przejściowej.

Nauczyciel:
- podsumowuje i ocenia pracę uczniów.


IV WYJAŚNIENIE I ZADANIE PRACY DOMOWEJ

Nauczyciel:
- prosi o:
1.uporządkowanie notatek;
2.napisanie charakterystyki jednego z omówionych bohaterów(do wyboru).

Opracowanie: Anna Woźniak
Wyświetleń: 6897


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.