Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Elżbieta Młot, 2010-05-06
Wilkanów

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Warstwy lasu – co w lesie słychać i widać. Scenariusz zajęć.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE III


TEMAT: Warstwy lasu – co w lesie słychać i widać.

KOMPETENCJE:
• porządkowanie i systematyzowanie wiedzy w sposób twórczy,
• współdziałanie w zespole, budowanie więzi międzyludzkich, podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji.


CELE:
Uczeń:
• zna warstwową budowę lasu,
• zna warunki panujące w każdej warstwie lasu,
• zna główne źródła zanieczyszczeń lasu i sposoby rozpoznawania chorych roślin,
• rozumie konieczność ochrony środowiska przed degradacją,
• przyporządkowuje wybrane gatunki roślin i zwierząt do określonej warstwy lasu,
• zna zagrożenia lasu wynikające z działalności człowieka.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Rysunki elementów lasu, napisy (Ściółka, Runo, Podszyt, Wysokie drzewa) klej, nożyczki, karteczki z nazwami warstw lasu, wizytówki, pytania od nauczyciela, ksero mapy skojarzeń.


METODY:
opis, pytania-odpowiedzi, mapa skojarzeń.


FORMY:
praca zbiorowa, grupowa, indywidualna



Przebieg lekcji


1. Uczniowie wchodząc do klasy losują karteczki, na których zapisane są elementy związane z lasem.(załącznik nr 1).
2. Podchodzą do stołu, na którym rozłożone są rysunki przedstawiające wylosowane przez nich elementy lasu i je przypinają do specjalnie przygotowanej tablicy z napisem LAS
3. Odczytanie i nazwanie warstw lasu- przyklejenie napisów: ŚCIÓŁKA, RUNO, PODSZYT, WYSOKIE DRZEWA(dzieci znają z poprzednich lekcji)
4. Ustalenie zasad właściwego zachowania się w lesie. Każdy uczeń otrzymuje karteczkę samoprzylepną, na której zapisuje po jednej wymyślonej przez siebie zasadzie zachowania się w lesie. Na tej podstawie powstaje wspólny plakat „Zasady zachowania się w lesie”.
5. Zabawa ruchowa „Drzewa” Ruch zgodny z instrukcją- pokazem n-la.
Drzewa małe – dzieci kucają
Drzewa duże – wolno wstają
Głowa prosto – prostują głowę
Ręce w górze – ręce unoszą do góry
Ręce w prawo – ruch zgodny z tekstem
Ręce w lewo – podobnie
Tak się chwieje duże drzewo – dzieci kołyszą się.
Kolejne próby ruchu z powtarzaniem słów.
6. Podsumowanie wiadomości o lesie. Uczeń losuje pytanie, na które udziela odpowiedzi- w ten sposób budujemy mapę skojarzeń .
7. Gra dydaktyczna jako technika ewaluacji „Tak, nie ,nie wiem”.
( Załącznik nr 2).
8. Podsumowanie lekcji, ocena aktywności uczniów.
9. Zadanie domowe- zaprojektuj reklamę lub plakat,przekonujące ludzi do ochrony lasu.

ZAŁĄCZNIK NR 1

Hasła na wizytówki:
ŚCIÓŁKA: dżdżownica, suche igły, patyki, suche liście, szyszki itp.
RUNO: mech, borowik szlachetny, podgrzybek, poziomka, mrowisko, ślimak, paproć, itp.
PODSZYT: leszczyna, jeżyna, sarna, zająć, jarzębina młode drzewa, itp.
WYSOKIE DRZEWA :dąb, kornik, sowa ,wilga , świerk ,lipa

ZAŁĄCZNIK NR 2(przykłady)
Drzewo jest ważnym elementem środowiska naturalnego.
1.Drzewo sprzyja relaksowi i wypoczynkowi człowieka.
2.Drzewo jest głównym producentem tlenu w powietrzu.
3.Drzewo jest cennym surowcem.
4.Drzewo powoduje zanieczyszczenie powietrza .
5.Drzewo zwiększa opady deszczu
6.Drzewo zwiększa negatywne oddziaływanie hałasu.
7.Drzewo jest schronieniem dla wielu organizmów żywych.
8. INNE


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4235
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.5



Ilość głosów: 4
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014