Katalog

Iwona Fengler, 2010-04-29
Buk

Język polski, Konspekty

Konspekt lekcji z języka polskiego: Jak mówić, aby nas słuchano?

- n +

nauczyciel prowadzący zajęcia: Iwona Fengler
klasa V
data prowadzenia zajęć: 4 marca 2010r.


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

TEMAT: Jak mówić, aby nas słuchano?

Cel ogólny: mówienie na zadany temat z artykulacją, dykcją, akcentem, intonacją; pisanie z troską o kompozycję, poprawność stylistyczną, gramatyczną i ortograficzną
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wie, czym jest artykulacja, dykcja, akcent, intonacja
- wie, kiedy wypowiedź zainteresuje słuchacza
- potrafi zastosować elementy retoryki
- słucha ze zrozumieniem i wskaże informacje w słuchanym tekście
- zredaguje zaproszenie, list
środki dydaktyczne: tekst wiersza Mowa polska, nagranie tekstu Pan Słówko, przykłady zdań trudnych do wymówienia, tekst rymowanki
metody pracy: praca z tekstem, rozmowa kierowana, „burza mózgów”
formy pracy: praca indywidualna
czas pracy: 45 minut


PRZEBIEG LEKCJI
1. Czynności organizacyjne.
2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu. /załącznik 1/
3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem.
4. Gimnastyka języka /załącznik 2/
a. ćwiczenie artykulacji
b. ćwiczenie intonacji
5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko.
6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano?
7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów.
8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia, listu.
9. Odczytanie prac i ustny komentarz.
10. Ćwiczenia ortograficzne
11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych)


PRZEBIEG LEKCJI
1. Czynności organizacyjne. 4 minuty
2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu.
- do czego przekonuje podmiot liryczny? (aby ćwiczyć się w wymowie)
- o jakich dwóch pojęciach związanych z wymową mówi podmiot liryczny? (artykulacji i gracji) 4 minut
3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem.
- co to jest artykulacja? (*uczniowie zbierają skojarzenia, *pracują z odpowiednim słownikiem)
4 minut
4. Gimnastyka języka
c. ćwiczenie artykulacji (teksty trudne do wymówienia) 6 minut
d. ćwiczenie intonacji (losowanie wierszyka do wymowy modulowanej)
5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko. 2 minuty
6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano?
7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów. 8 minut
CO POWINIEN ZROBIĆ PAN SŁÓWKO, ABY ZDOBYĆ I MIEJSCE W KONKURSIE? (modulować głos, akcentować wyrazy, zmieniać tempo, mówić wyraźniej, ćwiczyć)
8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia – napisz zaproszenie na spotkanie ze znanym poetą, listu – napisz list, którego adresatem będzie pan Słówko. (podejść do uczniów słabszych i pomóc) 10 minut
9. Odczytanie prac i ustny komentarz. 4 minuty
10. Ćwiczenia ortograficzne.
11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych)


Wyświetleń: 3420


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.