Katalog

Marta Żukowska, 2010-04-22
Bialystok

Różne, Scenariusze

Poznaję siebie - zajęcia z elementami metody W. Sherborne

- n +

Scenariusz zajęć z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu
umiarkowanym w ramach indywidualnych zajęć rewalidacyjnych.


Temat: Poznaję siebie – zajęcia z elementami metody W. Sherborne


Cele:
• Poznawanie własnego ciała i odkrywanie własnych możliwości.
• Nauka nawiązywania kontaktu i współpracy z drugą osobą.
• Kształtowanie więzi z rodzicami.
• Kształtowanie wyczucia własnego ciała.
• Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie,
swojego ciała.
• Rozwijanie umiejętności naśladowania.

Metody:
• elementy metody Ruchu Rozwijającego
• metoda praktycznego działania

Pomoce: koc, pacynki, obrazki

Przebieg zajęcia:

I. Część wstępna.
1. Przywitanie piosenką:
Witaj Krzysiu, witaj Krzysiu
Jak się masz, jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy pozdrawiamy
Zacząć czas, zacząć czas.

2. Przywitanie się w parach: witają się nasze dłonie, łokcie,
głowy, stopy, kolana, plecy.

II. Cześć właściwa.
1. Ćwiczenia „z” w parach:
• „Lustro” – naśladowanie gestów, mimiki, ruchów dziecka;
zamiana ról.
• „Naleśnik” – zawijanie w koc, oklepywanie, masowanie
(smarowanie dżemem, krojenie itp.)
• Przepychanie się plecami.
• „Wóz” – ciągnięcie leżącego dziecka za kostki.
• „Tunel” – przechodzenie pod opiekunem ustawionym w klęku podpartym
• „Krokodyl” – wożenie dziecka leżącego na plecach rodzica po pokoju.
2. Ćwiczenia „przeciwko” w parach:
• Dziecko zwija się w kłębek, nauczyciel lub rodzic próbuje go „rozwinąć”,
przy czym dziecko powinno stawiać opór; zamiana ról.
• Dziecko siedzi mocno podparte na podłodze, nauczyciel lub rodzic
próbuje go przesunąć; zamiana ról.
3. Ćwiczenia „razem” w parach:
• Siedząc przodem do siebie i trzymając się mocno za ręce,
dziecko kładzie się na plecach, nauczyciel przyciąga je do siebie.
• Stojąc przodem do siebie i trzymając się mocno za ręce,
palce stóp ćwiczących złączone, dziecko odchyla się od rodzica / nauczyciela.

4. Zabawa pacynkami – odgrywanie scenki robienia zakupów.
Zachęcanie do powtarzania zwrotów, prowokowanie do dialogu.
5. Zabawa „Zgadnij czego potrzebuję” – odgrywanie sytuacji,
odgadywanie przez dziecko czego w danej sytuacji potrzebuję
i pokazywanie na obrazku:
• zimno mi – sweter
• boli głowa – tabletka
• mam katar – chusteczki higieniczne
• skaleczyłam palec – plaster
• boli ząb – dentysta
• jestem śpiąca – łóżko
• pada deszcz (nagranie) – parasol

6. Zabawa ze śpiewem, zachęcanie do naśladownictwa:
Jestem muzykantem konszabelantem.
I my muzykanci konszabelanci
Ja umiem grać
I my umiemy grać
A na czym?
Na trąbce – trata tata trata tata bęc
Na pianinie – piano ino piano ino bęc
Na bębnie – bum tarara, bum tarara bęc
Na puzonie – puza taka puza taka bęc
Na flecie – fiju fiju fiju fiju bęc

III. Część końcowa.
1. Wykonanie dziecku masażyku przy muzyce relaksacyjnej.
Tu płynie rzeczka”
Tu płynie rzeczka,
Tędy przeszła pani
na szpileczkach.
Tu stąpały słonie
I biegały konie.
Wtem przemknęła szczypaweczka,
Zaświeciły dwa słoneczka,
Spadł drobniutki deszczyk.
Czy Cię przeszedł dreszczyk?

2. Pożegnanie piosenką:
Żegnaj Krzysiu…


Wyświetleń: 1766


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.