Katalog

Piotr Ernst
Historia, Scenariusze

"Świt państwa polskiego" - przykładowy konspekt lekcji w klasie I gimnazjum.

- n +

Cele lekcji:

a) poznawcze:
  • przestawienie okoliczności powstania państwa polskiego,
  • zapoznanie z ogólną sytuacją w Europie w ówczesnym czasie,
  • rozumienie celów polityki Mieszka I,
b) kształcące:
  • umiejętność określenia czasu i sposobu powstania państwa polskiego,
  • rozumienie przyczyn chrztu Polski oraz znaczenia tego faktu,
  • umiejętność pokazywania na mapie i objaśnienia położenia ówczesnej Polski oraz wskazania jej sąsiadów,
  • rozumienie pojęć i terminów: roczniki, kroniki, dynastia, chrystianizacja, drużyna książęca, wojowie,
  • wdrażanie pod kierunkiem nauczyciela do czytania ze zrozumieniem tekstu źródłowego oraz jego krytyki i analizy,
c) wychowawcze:
  • poszanowanie dorobku poprzednich pokoleń,
  • kształtowanie postaw: patriotyzmu i tolerancji.
Metdoda dydaktyczna:
  • rozmowa nauczająca,
  • praca z mapą, podręcznikiem, testem źródłowym,
  • praca w grupach,
  • praca metodą aktywizującą: drzewo decyzyjne.
Środki dydaktyczne:
  • podręcznik,
  • mapa,
  • tekst źródłowy (Krzysztof Jakubaszko "Teksty źródłowe dla gimnazjum"),
  • arkusz ze schematu drzewa decyzyjnego,
  • zeszyt ćwiczeń.
Tok lekcji:

1. Wprowadzenie.
  1. czynności organizacyjno-porządkowe,
  2. sprawdzenie zadania domowego,
  3. pogadanka na temat: skąd czerpiemy wiadomości o dziejach naszego państwa,
  4. zapis tematu lekcji.
2. Rozwinięcie tematu.

a) powstanie państwa polskiego:
  • czytanie mapy - rozmieszczenie plemion,
  • geneza nazwy i godło państwa polskiego,
  • rozmowa nauczająca,
b) kto sprawował władzę w państwie i w jaki sposób:
  • praca z podręcznikiem,
  • rola wojów w utrzymaniu jedności państwa,
  • praca z tekstem Ibrahima ibu Jakuba o drużynie Mieszka,
c) chrzest Polski:
  • burza mózgów - dlaczego Polacy powinni przyjąć chrzest,
  • drzewo decyzyjne - praca w grupach: czy Mieszko powinien przyjąć chrzest?,
  • wprowadzenie daty 966 rok,
  • przebieg chrztu - praca z tekstem źródłowym (str. 45),
  • analiza reprodukcji Jana Matejki Zaprowadzenie chrześcijaństwa,
d) stosunki z sąsiadami:
  • obszar Polski pod koniec panowania Mieszka I,
  • pogadanka nauczyciela: wykorzystanie mapy i tekstu źródłowego,
e) rekapitulacja pierwotna:
  • wg pytań nauczyciela do głównych zagadnień lekcji,
f) praca domowa:
  • obowiązkowo ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń,
  • dla chętnych - wyobraź sobie, że możesz cofnąć się w czasie, jesteś dziennikarzem - przeprowadź wywiad z Mieszkiem I analizując jego politykę zewnętrzną.
W trakcie lekcji realizowane były ścieżki: europejska i regionalna.

Opracowanie: mgr Piotr Ernst

Wyświetleń: 4868


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.