Katalog

Marzena Ejsmont, 2010-04-12
ŁÓDŹ

Zajęcia pozaszkolne, Scenariusze

Dbamy o zęby- Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

- n +

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej


Temat: Dbamy o zęby.

Cele operacyjne:
- poznanie tekstu piosenki
- poznanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej
- poznanie jak należy dbać o zęby
- rozumienie potrzeby mycia zębów po każdym posiłku

Środki dydaktyczne:
- magnetofon, kaseta z nagraniem piosenki pt. „Dbaj o zęby”,
- karton z rysunkami twarzy: o „śnieżnobiałym uśmiechu”
i z zaniedbanymi zębami,
- tekst opowiadania „Karius i Baktus”,
- karton z niedokończonym zdaniem,
- kartki do rysowania dla uczniów, kredki.

Przebieg zajęć:
1. Pogadanka na temat zasad utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej.
2. Zapoznanie dzieci z piosenką „Dbaj o zęby” i omówienie jej treści.
3. Prezentacja rysunków twarzy o „śnieżnobiałym uśmiechu”
i twarzy z zaniedbanymi zębami.
4. Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytanie: Dlaczego jedna postać
przedstawiona na rysunku ma zdrowe zęby, a druga nie?
5. Głośne odczytanie opowiadania „Karius i Baktus”.
Nawiązanie do poprzednio omówionych ilustracji.
6. Próba odpowiedzi na pytanie: Jakie warunki powinien spełniać człowiek,
który chce mieć zdrowe, ładne zęby?
7. Uczniowie zapisują swoje odpowiedzi na małych kartkach,
które przyklejają na karton z rysunkiem „śnieżnobiałego uśmiechu”
i zapisanym niedokończonym zdaniem: Mam zdrowe zęby, bo…(np.)
- myję żeby po każdym posiłku,
- stosuje pastę z fluorem i wapniem,
- używam nici dentystycznych,
- często zmieniam szczoteczkę,
- regularnie odwiedzam stomatologa.
8. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymuje polecenie
przygotowania scenki dramowej, w której wykonuje czynności związane
z dbałością o higienę jamy ustnej.
9. Grupy kolejno przedstawiają scenki, a pozostali uczestnicy odgadują,
jakie czynności zostały zaprezentowane.
10. Wykonanie prac plastycznych, zachęcających do dbania o higienę jamy ustnej
i urządzenie z nich wystawy.
11. Ocena zajęć. Uczniowie otrzymują kartki, na których rysują wybrany ząb:
zdrowy – podobało mi się, zepsuty – nie podobało mi się.
12. Zakończenie zajęć wysłuchaniem poznanej piosenki.


Opracowała
Marzena Ejsmont
Wyświetleń: 5533


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.