Katalog

Iwona Krzywonos-Suter, 2010-04-12
Chrzanów

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji matematyki: "Podział trójkątów ze względu na boki i kąty"

- n +

Iwona Krzywonos-Suter


Scenariusz lekcji matematyki w klasie V




Temat: Podział trójkątów ze względu na boki i kąty.


Cel ogólny:
Umiejętność klasyfikowania trójkątów ze względu na kąty i boki.
Znajomość własności tych trójkątów.

Oczekiwane osiągnięcia uczniów:
Uczeń :
- Utrwala klasyfikację trójkątów ze względu na boki.
- Poznaje klasyfikację ze względu na kąty.
- Klasyfikuje trójkąty ze względu na kąty albo boki,
oraz dokonuje podwójnej klasyfikacji.
- Rozwiązuje zadania problemowe dotyczące trójkątów.
- Wie i stosuje twierdzenie, że suma kątów trójkąta wynosi 1800.

Realizacja podstawy programowej:
Treści nauczania Punkt 7. Figury płaskie: 4) Kąt; porównywanie kątów; mierzenie kątów, 6) trójkąt; (…), 7) (…) klasyfikacja trójkątów, 8) Suma kątów w trójkącie,

Metody pracy:
Pokaz, obserwacja, rozmowa z uczniami,
ćwiczenia, praca indywidualna
i w grupie

Środki dydaktyczne:
Tablica i trójkąty do lekcji: klasyfikacja trójkątów, dla każdego ucznia kartka z podwójną klasyfikacją trójkątów, zeszyty ćw. „ Matematyka 2001 ”, karta pracy „Trójkąty” – pochodząca z materiałów dla nauczyciela pakietu Matematyka 2001.

Organizacja: Początkowo uczniowie siedzą na swoich miejscach, w trakcie obserwacji trójkątów przemieszczają się po klasie wg wskazówek nauczyciela – na zasadzie „śnieżnej kuli”.

Potrzebne umiejętności:
Wskazywanie wierzchołków, boków i kątów trójkąta; wykonywanie rysunków zgodnie z podanym przepisem (algorytmem); szacowanie rozwartości kątów, mierzenie kątów; nazywanie kątów w zależności od ich rozwartości; podział trójkątów ze względu na boki.

Przebieg lekcji:


1. Powitanie.

2. Sprawdzenie zadania domowego – ilościowo.

3. Przypomnienie przy pomocy instrumentu muzycznego „trójkąt” wielkości
takich jak bok, wierzchołek i kąt wewnętrzny trójkąta.
Przypomnienie klasyfikacji trójkątów ze względu na boki – poparcie rysunkiem,
lub innym obiektem istniejącym w klasie.

4. Wprowadzenie tematu lekcji – Podział trójkątów ze względu na boki i kąty.

5. Przypomnienie nazewnictwa i miar kątów do 1800.

6. Rozdanie trzem grupom modeli trójkątów. Analiza kątów wewnętrznych – pogrupowanie
trójkątów na te, które posiadają 3 kąty ostre, 1 kąt prosty, 1 rozwarty.
Nazwanie trójkątów odpowiednio: trójkąty ostrokątne, prostokątne, rozwartokątne.
Wykonanie notatki do zeszytu.

7. Opisanie szczegółowo trójkąta prostokątnego, notatka do zeszytu.

8. Przypięcie na tablicy modeli danych trójkątów – jako pomoc w wykonaniu zadań
z zeszytu ćwiczeń.

9. Rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń
Zadanie A6 – nawiązanie do podwójnej klasyfikacji

10. Zabawa w odgadywanie – jaki to trójkąt (podwójna klasyfikacja)?
Uczniowie zadają pytania typu: „ Czy ma różne boki? ”, „ Czy mam różne kąty? ”,
„Czy ma wszystkie kąty ostre?”, „ Czy ma jeden kąt rozwarty? ”, itp.
Osoba pytana (posiadająca wgląd w rysunek trójkąta)
Odpowiada tylko TAK lub NIE.

Przy pomocy tego ćwiczenia uzupełnienie tablicy: klasyfikacja trójkątów – podwójna klasyfikacja

11. Rozdanie uczniom kopii tej klasyfikacji, wklejenie do zeszytu.

12. Podsumowanie lekcji:
Wykonanie zadań z Karty pracy „Trójkąty”.
Najtrudniejszymi zadaniami są zadanie 6, 7 i 8.
To od nich rozpoczynamy rozwiązanie zadań z karty.
Zadania od 1 do 5 pozostają jako uzupełnienie, które pojawi się
jeśli pozostanie na lekcji czas.

13. Podanie zadania domowego ZĆ str. 73 zad. B4, B5, B6

14. Pożegnanie.
Wyświetleń: 5560


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.