Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Sylwia Starzyńska
Przyroda, Scenariusze

"Krajobraz najwyższych gór w Polsce" - konspekt lekcji przyrody dla klasy V.

- n +

Dział programu: Krajobrazy gór.
Temat: Krajobraz najwyższych gór w Polsce.

Cele

Wiadomości:
  • Wie, co to jest wapień i granit.
  • Wymienia elementy rzeźby wysokogórskiej.
  • Wymienia nazwy znanych szczytów, dolin górskich, potoków, wodospadów, jezior.
Umiejętności:
  • Wskazuje na mapie Karpaty i Tatry, a w atlasie szczyty, doliny, jeziora.
  • Rozpoznaje i opisuje granit i wapień.
  • Rozpoznaje elementy rzeźby wysokogórskiej.
Postawy:
  • Rozwija zainteresowania przyrodnicze.
  • Rozwija samodzielne myślenie.
  • Aktywnie uczestniczy w lekcji.
Metody:
  • Pokaz, praca z mapą, praca z podręcznikiem.
Formy pracy:
  • Indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
  • Mapa Polski, atlasy, okazy skał wapiennych i granitowych, przeźrocza, podręcznik.
Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:
  1. Sprawy organizacyjno-porządkowe.
  2. Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji o górach.
Faza realizacji:
  1. Pokazanie na mapie ściennej i określenie położenia geograficznego Tatr na mapie Polski.
  2. Praca z atlasem:
    • Odszukanie szczytu,
    • Odszukanie skał, które występują w Tatrach,
    • Podział Tatr na Wysokie i Zachodnie,
  3. Pokaz skał wapiennych i granitowych.
  4. Pokaz przeźroczy:
    • omówienie elementów krajobrazu wysokogórskiego i krasowego,
    • wyjaśnienie pojęć: grań, turnia, żleb, piarg, wywierzysko,
    • pokaz ważniejszych szczytów, jezior, wodospadów.
Faza podsumowująca
  1. Rozwiązanie zadania polegającego na wpisaniu poznanych na lekcji terminów (piarg, żleb, turnia, grań, szczyt, dolina) w odpowiednie miejsca na przygotowanym przez nauczyciela schemacie.
  2. Podzielenie podanych terminów i przyporządkowanie ich do Tatr Wysokich lub Zachodnich. Przykładowe terminy: Rysy, granit, wapień, Morskie Oko, turnie, Jaskinia Śnieżna, Wodogrzmoty Mickiewicza, Wielka Siklawa, Kasprowy Wierch.
  3. Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań.
  4. Ocena aktywności uczniów.

Opracowanie: mgr Sylwia Starzyńska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3974
 
   Komentarze
  • mery, 2005-01-30

    kiepski ten konspekt



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Oceń artukuł!



    Ilość głosów: 0
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014