Katalog

Magdalena Droszcz, 2010-03-29
Raszków

Język angielski, Scenariusze

Scenariusz lekcji otwartej z wykorzystaniem piosenki

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ


Temat: Wykorzystanie piosenki w nauczaniu słownictwa. Bob Marley – „I can see clearly now”
Czas trwania: 60 min.
Klasa: I gimnazjum (gr.1)
Poziom: Średniozaawansowany
Materiały: kserówki, nagranie CD, fiszki, magnetofon, słowniki.

Metody i techniki aktywizujące:
układanie historyjki,
piosenka,
mapa skojarzeń,
technika obrazkowa(„co tu widać”)
gry leksykalne: kalambury, wykreślanka”.
Formy pracy:
praca w parach,
praca zbiorowa,
praca indywidualna,

Cele ogólne lekcji:
poznanie nowego słownictwa,
poznanie idiomów,
utrwalenie słownictwa związanego z pogodą,
doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu i pisania,
śpiew piosenki anglojęzycznej.
Cele szczegółowe lekcji:
Uczeń:
doskonali wymowę,
poprawnie stosuje idiomy,
potrafi powiedzieć jaka jest pogoda,
uzupełnia słowa piosenki,
wyjaśnia znaczenie słów,
pisze historyjkę o życiu Boba Marley’a w czasie przeszłym Past Simple.

Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
2. Krótkie omówienie gatunku muzyki, jakim jest reggae.
3. Omówienie wydarzeń z życia Bob’a Marley’a – pisanie historyjki w czasie przeszłym. (Załącznik nr 1)
4. Wysłuchanie nagrania piosenki Bob’a Marley’a pt. „I can see clearly now”- uzupełnianie brakujących słów w tekście, odpowiedzi na pytania dotyczące jej treści, tłumaczenie tzw. form ściągniętych, dobieranie znaczeń do podanych słów, ćwiczenia utrwalające wymowę słów z piosenki, wspólne odśpiewanie utworu. (Załącznik nr 2)
5. Utrwalenie słownictwa związanego z pogodą – rysowanie mapy skojarzeń.
6. Krótkie wypowiedzi na temat pogody dziś i wczoraj.
7. Uzupełnianie „wykreślanki” zawierającej słownictwo związane z pogodą.(Załącznik nr 3)
8. Opisywanie pogody na obrazkach.
9. Wprowadzenie idiomów, które zawierają słowa związane z pogodą – łączenie w pary idiomów oraz ich znaczeń w języku angielskim. (Załącznik nr 4)
10. Transformacja zdań z użyciem poznanych idiomów. (Załącznik nr 5)
11. Utrwalenie idiomów poprzez zabawę w „Kalambury” – uczniowie pokazują lub rysują wyrażenia, reszta grupy odgaduje.
12. Podsumowanie słownictwa z dzisiejszej lekcji.

ZALĄCZNIK NR 1

I. What do you know about reggae?
II. Read the information about Bob Marley. Then write his biography. Use Simple Past.

Background information

Birth name: Robert Nesta Marley
Born: 6 February 1945, Saint Ann parish of Jamaica
Parents: Norval Sinclair Marley (a white man); Cedella Booker (a black woman)
Career: 1962 – record his first two singles “Judge not” and “One Cup of Coffee” , 1963 – form a band called “The Teenagers”; 1964–1974 – band „The Wailers” , 1975 – first international hit “No Woman, No cry”
Illness: 1977 – diagnosed with cancer
Died: May 11, 1981 (aged 36), Miami, Florida, United States
Genres: Reggae, ska, rocksteady
Occupations: Singer-songwriter, musician
Instruments: Vocals, guitar, percussion


III. Listen to the song and complete the missing words.
(The first letter is given).

Bob Marley - I Can See Clearly Now

I can s………. clearly now, the rain i…………….….. gone,
I can see all obstacles in m………….….. way
Gone are the d…………. clouds that had me blind
It's g…………. be a b……………(bright), bright (bright)
Sun-Shiny day
It's gonna be a bright (bright), bright (bright)
Sun-Shiny day
Oh yes I can make it n…………. the pain is gone
All of the bad feelings h……………. disappeared
Here is the r………………. I've been praying for
It's gonna be a bright (bright), bright (bright)
Sun-Shiny day
Look all a………….., there's nothing but blue skies
Look straight ahead, nothing but blue s……………….
I c…………….. see clearly now, the rain is gone,
I can see all obstacles in my w………………
Here is the rainbow I've been praying f………….
It's gonna be a bright (bright), bright (bright)
Sun-Shiny d…………….
It's gonna be a bright (bright), bright (bright)
Sun-Shiny d……………
bright (bright), bright (bright)
Sun-Shiny day
It's gonna be a bright (bright), bright (bright)
Sun-Shiny day
It's gonna be a bright (bright), bright (bright)
Sun-Shiny day
IV. Answer the questions.

1. What is the song about?
2. How is the singer feeling?
3. What is the weather like?


V. Write the missing words.

__________________ sth that makes it difficult for you to go somewhere
__________________ unable to see
__________________ the unpleasant feeling that you have when a part of your body hurts
__________________ to speak to God
__________________ to vanish
__________________ an arch of many colours that sometimes appear in the sky after rain.

VI. Explain meaning of the word ‘gonna’. Can you name other contractions? When do we use them?
____________________________________________________
___________________________________________________
_____________________________________________
________________________________________________________________________

VII. Explain meaning of those words: wanna, wannabe(e), gotta and dunno and make sentences with them.

___________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
___________________________________________
__________________________________________________

VIII. Find the words with the given sounds in the song. What other words can you add to the list?

___________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________________________________


VIII. Now sing and enjoy the song!


ZAŁĄCZNIK NR 5

Rewrite the sentences and change the proper phrases into idioms.

1. We are very busy at work.

2. I am very happy today!

3. When we started dancing at the party, we made the atmosphere more relaxed.

4. The exam was very easy.

5. I felt ill, so I went back to bed.

6. I looked out the window. It began to rain heavily.

7. I see my old friends very rarely.



ZAŁACZNIK NR 4


Column A:
- to be snowed under
- to have a face like thunder
- the heavens opened
- as quick as lightning
- under the weather
- once in a blue moon
- to be on cloud nine
- to have your head in the clouds
- to come down to earth
- to break the ice
- to be a breeze

Column B:
- to make the atmosphere more relaxed
- very fast
- to be very happy
- to be very busy
- to think about something else than what you are doing
- to come back to reality
- very rarely
- very easy
- to rain heavily
- to look very angry
- to be ill


Wyświetleń: 4039


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.