Katalog Katarzyna Wojtkiewicz, 2010-03-29 Kobyłka Język polski, Konspekty Lekcja ortografii w klasie 5 - W koszyku Matki NaturyW koszyku Matki Natury...ortografia nie jest trudna ! Cele lekcji : • Wiadomości - uczeń zna zasady pisowni wyrazów z „u” , „ó”, „rz” i „ż” . Rozpoznaje warzywa i przyprawy, posługuje się różnymi zmysłami. • Umiejętności - formułuje zasady ortograficzne na podstawie pisowni wyrazów; prawidłowo zapisuje wyrazy z trudnościami ortograficznymi; korzysta ze słownika ; uzupełnia diagramy krzyżówki i brakujące słowa w wierszu ; redaguje przepis na zdrową kanapkę • Postawy - dostrzega konieczność stosowania zasad ortograficznych podczas pisania; dba o poprawność ortograficzną i językową wypowiedzi pisemnej Metody : • Praca z tekstem • Praca ze słownikiem • Pogadanka, rozmowa kierowana połączona z zabawą edukacyjną Formy pracy : • Indywidualna • Zbiorowa Środki dydaktyczne : • Tekst wiersza • Karty pracy • Słownik języka polskiego Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca : 1. Czynności organizacyjne – sprawdzenie listy obecności, podanie tematu lekcji. 2. Przypomnienie zasad pisowni ó, u , rz, ż. Faza realizacyjna : 1. Zaprezentowanie uczniom tajemniczego koszyka Matki Natury. 2. Pogadanka lub rozmowa kierowana naprowadzająca na zawartość koszyka. 3. Chętni uczniowie podchodzą do biurka nauczyciela i z zakrytymi oczyma wyciągają dowolną rzecz. Kierując się różnymi zmysłami, próbują odgadnąć, co to jest. 4. Zapisywanie słów na tablicy i formułowanie zasad ortograficznych do zapisanych słów. 5. Rozwiązywanie krzyżówek. Odczytanie haseł. Sprawdzenie poprawności zapisanych wyrazów. 6. Sprawdzenie definicji słowa „warzywnik” w słowniku . Zapisanie znaczeń. 7. Szukanie słów bliskoznacznych do „warzywa”. 8. Uzupełnianie wiersza z lukami wyrazami spod tekstu. Odczytanie gotowego utworu. 9. Przypomnienie instrukcji ( elementy przepisu). Redagowanie krótkiego przepisu na zdrową kanapkę bądź przekąskę . 10. Sprawdzenie jednej lub dwóch prac. Faza podsumowująca : 1. Indywidualna ocena postawy na lekcji: • Co udało mi się zapamiętać ? • Co sprawiło mi największą trudność ? • Co przyniosło mi najwięcej zadowolenia ? 2. Zadanie pracy domowej. Ułożenie krótkiej zagadki wierszyka o jednym z warzyw prezentowanym na lekcji. Podanie przykładu : Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. Załączniki : Uzupełnij tekst słowami podanymi w nawiasie : Włoszczyzna Kiedyś latem, po deszczyku Rozmawiano w …………….. Warzywo X Ależ pięknie tu wyrosłam – Jestem szczupła, lecz wyniosła. Z natki zdrową mam czuprynę, Z czego w każdej kuchni słynę. Wśród kucharzy chodzą słuchy – Nie ma zupy bez ……………………. Warzywo Y Ja też w kuchni jestem znana I ze zdrowia aż rumiana. Choć niesmaczna moja natka, Korzeń ……….jest w sałatkach. Jeść …………na surowo – Jeść dla wszystkich bardzo zdrowo. Mnie z …………….też pospołu Obierają do rosołu. Warzywo Z Gospodyni jest też troską Mieć …………..zawsze włoską. Kiedy rosół jest zbyt tłusty, Dobrze dodać jest …………… Wszystkie warzywa Włochy …………są ojczyzną, Zatem zwą nas też ………………….. Sprowadziła nas tu Bona, Króla Polski, włoska żona. (marchewka, włoszczyzna, marchew, pietruszka, pietrucha, warzywnik, kapusta, jarzyny ) Lekcję przygotowała i przeprowadziła nauczycielka języka polskiego Katarzyna Wojtkiewicz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Kobyłce Wyświetleń: 1568
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |