AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Joanna Andreczko, 2010-03-23
Żory

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

„Jesienne zwyczaje zwierząt” - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w gr dzieci 5-letnich

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW

DZIAŁ PROGRAMOWY: Obszar 12. Wychowanie dla poszanowania roślin
i zwierząt.
Obszar 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci
wraz z edukacją matematyczną.
TEMAT ZAJĘCIA: „Jesienne zwyczaje zwierząt”
CELE:
1. OGÓLNE:
- zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy;
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat;
- kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 4;

2. SZCZEGÓŁOWE: (dziecko ...)
- zna i prawidłowo nazywa leśne zwierzęta;
- wypowiada się na temat charakterystycznych cech opisujących zachowanie i zwyczaje jeża, wiewiórki, niedźwiedzia;
- umiejętnie przyporządkowuje i przeliczania;
- rozumie polecenia proste i złożone;
- potrafi przeliczać w zakresie 4, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
- potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość;
- czynnie bierze udział w zabawach ruchowych;
- okazuje pozytywne emocje;
- w estetyczny sposób wykonuje i kończy pracę;
- stosuje formy grzecznościowe;
- podporządkowuje się przyjętym umowom;
- zna i przestrzega zasady zgodnego współdziałania w grupie;
- jest odpowiedzialny za ład i porządek w miejscu pracy;
- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych i prac plastycznych.




METODY: czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do
wykonania, kierowanie działalnością dziecka;
słowna – zagadka, opowiadanie, rozmowa z dziećmi, objaśnienie;
oglądowa – obserwacja, pokaz.

FORMA: - zbiorowa (zajęcia planowane z całą grupą);
- praca indywidualna (praca przy stoliku) .

POMOCE: Opowiadanie pt. „Przygoda Hałabały” – ilustracje do opowiadania,
jesienne liście z zagadkami, obrazki przedstawiające leśne zwierzęta,
ilustracje z zimowymi domami zwierząt (gawra, liście, dziupla), zimowe
zapasy zwierząt (żołędzie, miód, ślimaki), puzzle, obręcze, płyta CD
z nagraniami do zabaw ruchowych, kod do zajęć indywidualnych.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie. Dzieci wraz z N. stoją w kole i śpiewają piosenkę do melodii „Stary Niedźwiedź”:

„Już spotkania nadszedł czas, więc przywitać pragnę was,
W kole pięknie stańmy, ręce sobie dajmy, bo zabawa czeka nas”.

2. Wprowadzenie w tematykę zajęcia poprzez odczytanie zagadek.

„Pomyśl, a odgadniesz wnet,
Kto ma igieł pełen grzbiet?” (jeż)

„Przez całą zimę słodko śpi.
A słodko dlatego, że miód mu się śni”. (niedźwiedź)

„W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie,
Orzechów zapasy zbiera na złe czasy”. (wiewiórka)

Dzieci wybierają rozwiązanie spośród ilustracji przedstawiających
różne zwierzęta.



3. „Przygoda Hałabały” – czytanie przez n-la opowiadania. (w trakcie czytania opowiadania dzieci odpowiadają na pytania n-la, związane ze zwyczajami leśnych zwierząt.

Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Hałabały przyleciał wróbelek. Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Hałabała zobaczył stertę liści pod drzewem.
-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał wróbelka Hałabała
Jak myślicie, co wróbelek odpowie Hałabale??*
Rozejrzyj się Hałabało dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża – odpowiedział wróbelek.
Wróbelek i Hałabała poszli dalej. Patrzą, a tu niedźwiedź kopie wielki dół. Zaskoczony krasnal pyta:
-Misiu, co ty robisz?
-Szykuję sobie gawrę.
-A co to jest gawra?
Powiedzcie krasnalowi co to jest gawra.*
-Zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli jama wyścielona liśćmi, która osłania od mrozu i wiatru. Nasi spacerowicze postanowili nie przeszkadzać misiowi, pożegnali się z nim i poszli dalej.
Hałabała i wróbelek poszli dalej ścieżką przez las, postanowili sprawdzić jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.
Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę Rudą Kitkę. Hałabała zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.
-Dzień dobry Ruda Kitko- Przywitali się krasnal i wróbelek- Może pospacerujesz z nami?- Zapytali.
-Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, grzyby, które chowam w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała co jeść.
Ruda Kitka zabrała się z powrotem do pracy, a Hałabała pożegnał się z wróbelkiem i pobiegł do domu, żeby sprawdzić swoje zapasy.

*-pytania, które zadajemy dzieciom


4. Zabawa ruchowa „Wiewiórki do dziupli” z elementami muzyki do
fragmentu utworu Vivaldiego „Jesień”.
Dzieci zamieniają się w wiewiórki i wyruszają na spacer do lasu. Gdy
gra muzyka dzieci – wiewiórki spacerują a gdy muzyka milknie
szukają swojej dziupli.(zabawę powtarzamy kilka razy)

5. „Zbieramy zapasy na zimę” – na tablicy znajdują się trzy sylwety
leśnych zwierząt (wiewiórka, niedźwiedź, jeż) oraz emblematy
przedstawiające ich zimowe zapasy w rozsypce. Dzieci segregują zapasy do
trzech koszy.
Problemy dla dzieci:
- podzielić zapasy tak, aby każde zwierzątko miało tyle samo, ile ma
każde zwierzę?;
- tak podzielić, aby każe zwierzątko miało po 2 – ile zostało?;
- podzielić tak by pierwsze zwierzątko miało 3, a każde następne
o jeden więcej.

6. „Gdzie spędzasz zimę?” - praca w małych zespołach na dywanie.
Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli z wizerunkiem leśnego zwierzątka
a następnie przyporządkowanie mu odpowiedniej ilustracji z miejscem
spędzania zimowego snu .

7. Zabawa ruchowa: „Zwierzęta i ich mieszkania” – na dywanie
rozłożone są ilustracje (gawra, dziupla, stos liści). Dzieci otrzymują
emblematy niedźwiedzia, wiewiórki, jeża i poruszają się swobodnie po
Sali w rytm muzyki. Na sygnał n-lk np. „niedźwiedzie” – dzieci, które
mają te emblematy idą do gawry ułożyć się do snu zimowego,
pozostałe kucają. Powtarzamy zabawę wywołując inne zwierzęta.

8. „Zapasy” – praca indywidualna przy stolikach, dzieci zostają podzielone na III
zespoły. Otrzymują plansze przedstawiające leśne zwierzęta oraz zapasy
(miód, żołędzie, ślimaki). Zadanie dzieci polega na wycięciu zapasów
i naklejeniu ich w odpowiednim miejscu wg podanego kodu.
I zespół – wiewiórka ΟΟΟ, jeż ΟΟΟ, niedźwiedź Ο.
II zespół – wiewiórka ΟΟΟΟ, jeż Ο, niedźwiedź ΟΟ.
III zespół – wiewiórka ΟΟΟΟ, jeż ΟΟ, niedźwiedź Ο.

9. Porządkowanie miejsc pracy, właściwe obchodzenie się z wytworem
własnej pracy i pracy kolegów.

10. Zabawa odprężająca „Niedźwiadek”. Pożegnanie.
Dzieci wyobrażają sobie, że są niedźwiadkami, które mają pełne
brzuszki. Są leniwe, ociężałe, ich łapy nie chcą się poruszać. Każde
dziecko – niedźwiedź kładzie się wygodnie na dywanie i zwija w kulkę,
żeby było mu ciepło i miło. Ziewa, zamyka oczy, zasypia i przez
chwilę leży nieruchomo w ciszy.


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 41596


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 1