Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Sylwia Pietruszyńska, 2010-03-23
Andrespol

Fizyka, Konspekty

Trzy stany skupienia substancji. Konspekt lekcji fizyki.

- n +

Data 15.01.2010
Opracowała: Sylwia Pietruszyńska


KONSPEKT LEKCJI


Lekcja : fizyka kl. 1 (gimnazjum)
Dział programowy : Niektóre właściwości fizyczne ciał
Temat : Trzy stany skupienia substancji.

Cele ogólne:
poznawcze : Zapoznanie uczniów z różnymi właściwościami ciał stałych, cieczy i gazów oraz z przemianami ich stanów skupienia.
wychowawcze: Twórcze podejście do problemów. Uczenie się przez obserwację. Współpraca w grupie.
praktyczne: Rozwijanie umiejętności obserwowania zjawisk fizycznych i eksperymentów oraz wnioskowania.




Stosowane metody nauczania :
słowna-naprowadzająca
oglądowa-naprowadzająca
samodzielne ćwiczenia uczniowskie





Środki dydaktyczne:
plastelina, gumka recepturka, balony,
metale,powietrze, denaturat, kreda, woda,
strzykawki, sprzęt laboratoryjny,
karty pracy.














Szczegółowy przebieg zajęć:
1. Cześć wstępna
Przypomnienie i utrwalenie wiadomości z lekcji przyrody dotyczących budowy materii:
Uczeń:
- wie, że substancje występują w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym
- wie, że każdy z otaczających nas przedmiotów to ciało fizyczne
-wie, że materiał, z którego wykonane są te przedmioty nazywamy substancją

2. Część główna
• Wprowadzenie do tematu.
Przedstawienie cząsteczkowej budowy ciał stałych, cieczy i gazów.
Zwrócenie uwagi na odległości między cząsteczkami.
Diagram obrazujący zmiany stanów skupienia, zaznaczenie nazw tych zjawisk.

• Obserwacja substancji. Pokaz substancji w różnych stanach skupienia
Praca w grupach. Wykonywanie prostych doświadczeń.
Uczniowie podzieleni na grupy otrzymują pomoce dydaktyczne. Wybierają ciała kruche, sprężyste, plastyczne. Sprawdzają czy można zmienić łatwo kształt, objętość, czy zmiana kształtu powoduje zmianę objętości.
Opisują stałość objętości i nieściśliwość cieczy, wykazują doświadczalnie ściśliwość gazów. Podają przykłady wykorzystania właściwości substancji w życiu codziennym.

3. Część końcowa
Zastosowanie zdobytej wiedzy. Rozdanie kart pracy.
Podsumowanie, uporządkowanie i utrwalenie wiadomości.
4. Praca domowa.
Zadania z podręcznika.
Wyjaśnienie pracy domowej.




KARTA PRACY UCZNIA

1. Artysta rzeźbiący w piaskowcu wykorzystuje właściwość:
□ plastyczność
□ sprężystość
□ kruchość

2. Substancja w stanie ciekłym posiada określony kształt i objętość.

□ prawda
□ fałsz

3. W 100lirowej beczce umieszczono 30kg substancji, która wypełniła całą beczkę.
Substancja ta była w stanie skupienia.................................................

4. Sublimacja to…………………………………………………………..............................................

5. Gazy są ściśliwe, ponieważ………………………………………………………………………….
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4576
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1.5



Ilość głosów: 2
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014