Katalog

Stanisława Bruder, 2010-03-19
Goszcz

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Dbajmy o swoje zdrowie - opowiadania M. Kownackiej pt. "Kukuryku na ręczniku". Scenariusz zajęć.

- n +

Stanisława Bruder
Scenariusz zajęcia

Temat kompleksowy: Dbajmy o swoje zdrowie.

Temat: Słuchanie opowiadania M. Kownackiej pt."Kukuryku na ręczniku".

Cele:
- ukazanie dzieciom skutków niemycia rąk przed jedzeniem, zwrócenie uwagi na bakterie mogące wywołać różne choroby,
- świadome przestrzeganie higieny w życiu codziennym, zachowanie czystości ciała, czesanie i dbałość o włosy, estetyczny wygląd,
- rozumienie potrzeby dbania o higienę jamy ustnej, mycie zębów po posiłku,
- wdrażanie do nawyku mycia rąk przed jedzeniem i w ciągu dnia.

Środki dydaktyczne:
- opowiadanie M. Kownackiej pt."Kukuryku na ręczniku"
- wiersz pt."Czystość"
- obrazki przedstawiające przybory służące do utrzymania czystości, m.in. rąk, paznokci, ciała, włosów, zębów - 18 obrazków
- wyrazy: mydło, woda, kubek, pasta, pilnik
- cyfry,
- tablica
- ołówki, kredki
Metody: rozmowa, pokaz, ćwiczenie praktyczne.
Forma pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie.
2.Opowiadanie przez n- la opowiadania M. Kownackiej "Kukuryku na ręczniku"
3.Rozmowa na temat treści opowiadania:
- O czym przypominała mama dzieciom przed jedzeniem?
- Czy dzieci pamiętały o myciu rąk?
- Co mama postanowiła zrobić, aby dzieci pamiętały o myciu rąk?
- W jaki sposób kogut przypomina dzieciom o myciu rąk?
- jakie słowa należy powiedzieć, aby dzieci przypominały sobie, że trzeba umyć ręce?
4.Swobodna rozmowa na temat wiersza pt."Czystość"
- Kiedy myjemy ręce i po co?
- Jak należy myć zęby? W jaki sposób je myć?
- Jak używać grzebienia?
- Jak przestrzegać higieny w razie kataru?
- Dlaczego tak ważne jest zachowanie higieny osobistej?
4.Rozmowa na temat znaczenia przysłowia: "Czystość to zdrowie, mówi przysłowie"
- Co oprócz przestrzegania zasad czystości, jest warunkiem troski o zdrowie? (właściwe odżywianie się, uprawianie sportów - pobyt na świeżym powietrzu, wizyty kontrolne u lekarza, szczepienie ochronne, mycie zębów.
5.Nauczyciel rozkłada obrazki odwrotną stroną kartonika - 18 obrazków.
- Dzieci odkrywają obrazki mówiąc: co to jest, do czego służy, jak i kiedy się tym posługujemy?
- Po odkryciu wszystkich obrazków porządkujemy zbiór przyborów według zasady:
- te rzeczy, które do siebie pasują i takiego samego rodzaju, np. szczoteczki, mydła ,
ręczniki, nożyczki
- zastosować cyfry
6.Całościowe rozpoznawanie wyrazów: mydło, woda, kubek, pasta, pilnik
7.Zabawa ruchowa "Gramy w zielone"/dzieci na polecenie n- la :
- pary - tworzą pary
- kółka - tworzą kółka
- węże - tworzą węże
8.Przygotowanie do pisania: ozdabianie koguta wzorkami i kolorowanie.
Wyświetleń: 8360


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.