Katalog

Robert Korwel, 2010-03-19
Bydgoszcz

Muzyka, Scenariusze

Akompaniament perkusyjny do piosenki „ Pada śnieg, pada śnieg" - scenariusz lekcji muzyki w klasie VI

- n +


SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

PROWADZĄCY: ROBERT KORWEL
TEMAT: „Akompaniament perkusyjny do piosenki „ Pada śnieg, pada śnieg…”
DATA: 28.01.2009 r.
MIEJSCE: SP nr 32
UCZNIOWIE: KLASA VI C
PODSTAWA PROGRAMOWA; wyposażenie uczniów w podstawowe umiejętności muzyczne
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE; uczeń powinien umieć wykonywać ćwiczenia kształcące-poczucie rytmu, wykonać zbiorowo akompaniament do piosenek na instrumentach tradycyjnych i elektronicznych
CEL GŁÓWNY: rozwijanie muzykalności i wrażliwości muzycznej
CELE EDUKACYJNE:
a) DYDAKTYCZNE:
Uczeń;
• potrafi zagrać melodię na flecie prostym „Gdybym miał gitarę-cała klasa
• posiada wiadomości o instrumentach perkusyjnych – -przypomnieć na jakich instr. można zagrać rytm, a na jakich melodię
• zna pojęcie wysokość określona i nieokreślona
• zna wartości rytmiczne- zapisać na tablicy określić ich czas trwania
• rozumie znaczenie metrum
( nauczyciel pisze prosty rytm w dowolnym metrum- uczeń podpisuje-klasa wykonuje)
• potrafi wystukiwać rytmu ćwierćnutowy na wybranych instr. do piosenki
• potrafi opisać charakter piosenki, tempo, nastrój ,porę roku, słowa-treść
• potrafi wystukać na przydzielonym instrumencie rytm do piosenki
• wspólnie z grupą wystukuje rytm zwrotki ,,refrenu
• potrafi połączyć w jedną całość rytm z piosenką-

b) KSZTAŁCĄCE:
uczeń
• - rozwija funkcję percepcyjne, intelektualne
• - rozwija zdolności koncentracji i podzielności uwagi
• -rozwija wyobraźni
c) WYCHOWAWCZE:
uczeń
• - kształci pozytywne relacji społecznych
• - jest wdrażany do samokontroli









FORMY ZAJĘĆ:
praca w zespołach
praca indywidualna
praca z całą klasą


METODY:
Słowna – rozmowa kierowana, instrukcje
Oglądowa – pokaz, obserwacja uczestnicząca
Praktycznego działania

LITERATURA:
J. Habel „Słownik muzyczny”,

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Instrument klawiszowy , instrumenty perkusyjne z instrumentarium Orfa i piosenka „ Z kopyta kulig rwie” , flamastry, arkusze, kartki samoprzylepne, magnesy, aparatura nagłaśniająca: wzmacniacz, CD.




PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA

I .Czynności organizacyjno – porządkowe:
- powitanie klasy i gości
- przygotowanie się do lekcji: podręczniki, zeszyty, śpiewniki, instrumenty
- sprawdzenie obecności
II. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz z poprzednich lat nauki:
1. - przypomnienie melodii na flecie prostym „Gdybym miał gitarę
-cała klasa
2. - przypomnienie wiadomości o instrumentach perkusyjnych – jakie uczniowie pamiętają-przypomnieć na jakich instr. można zagrać rytm, a na jakich melodię
3. - przypomnienie pojęcia wysokość określona i nieokreślona
4. -przypomnienie wartości rytmicznych- zapis na tablicy określenie czasu ich trwania - magnesy, tablica
5. -przypomnienie znaczenia metrum
6. - nauczyciel pisze prosty rytm w dowolnym metrum- uczeń podpisuje-klasa wykonuje










CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.Podanie tematu lekcji
2.Wysłuchanie piosenki „Pada śnieg,pada śnieg
3.Ćwiczenia rytmiczne
- wyklaskanie rytmu przez n-la i powtórzenie przez uczniów
- wystukiwanie rytmu ćwierćnutowego na wybranych inst.do piosenki
4.Omówienie charakteru piosenki, tempo, nastrój ,pora roku-słowa-treść
5.Zademonstrowanie barwy i różnych sposobów wykonawczych poszczególnych instrumentów- nauczyciel
-przydzielenie dzieciom przez nauczyciela instr. według trudności wykonawczych (przydział instrumentu wg,stopnia trudności)
-podział na grupy
-omówienie z dziećmi które instrumenty pasują do ilustracji piosenki
-przydzielenie rytmu każdej grupie instr.
-wykonanie oddzielne zwrotki każdej grupy instrumentów z akompaniamentem nauczyciela
-wykonanie oddzielne refrenu każdej grupy instrumentów z akompaniamentem nauczyciela
-połączenie akompaniamentu zwrotki i refrenu z akompaniamentem nauczyciela
-wybrać solistę który zaśpiewa do mikrofonu zwrotki-klasa akompaniuje razem z nauczycielem-refren śpiewa i gra cała klasa
- wprowadzić ruch w refrenie-ilustracja ruchem
6. Podsumowanie:
-przypomnienie pojęcia metrum
- powtórzenie piosenki z akompaniamentem perkusyjnym
(cała klasa)

7.Ocena pracy uczniów na lekcji

8. Zadanie domowe: dla chętnych uczniów- zrobić samodzielnie ciekawy instrument perkusyjny.




Wyświetleń: 4473


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.