Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
 login:  hasło:   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Gramatyka
Rozmówki













Irmina Michałowicz- Hajduk, 2010-03-09
Nowy Sącz

Język polski, Scenariusze

Tworzymy drzewo genealogiczne swojej rodziny. Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

- n +

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

1. Cel ogólny:
Pogłębianie więzi rodzinnej.

2. Cel szczegółowe:
Uczeń:
- odczytuje informacje z drzewa genealogicznego zamieszczonego w podręczniku
- wie, co znaczy słowo genealogia;
- swobodnie posługuje się nazwami stopni pokrewieństwa;
- potrafi odszukać hasło w słowniku;
- wypowiada się na określony temat;
- wie, gdzie może zdobyć informacje związane z historią jego rodziny;
- samodzielnie wykonuje drzewo genealogiczne swojej rodziny.


3. Metody pracy:
- pogadanka heurystyczna,
- praca plastyczna.

4. Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa.

5. Temat lekcji:
Tworzymy drzewo genealogiczne swojej rodziny.

6. Literatura:
- Jutro znów pójdę w świat. Język polski 4. Przewodnik dla nauczyciela; praca zbiorowa, Warszawa 2006.
- Rau K., Ziętkiewicz E. Jak aktywizować uczniów. Poznań 2000.
- Prinke R., Poradnik genealoga amatora. Polonia 1992.







Przebieg zajęć:


1. Powitanie.

2. Czynności porządkowe.

3. Wprowadzenie- rozmowa z uczniami na temat roli rodziny w ich życiu, wiedzy na temat przeszłości.

4. Wprowadzenie terminu genealogia- odszukanie przez uczniów hasła w słownikach.

5. Prezentacja drzewa genealogicznego przez nauczyciela, podzielenie się z uczniami własnymi doświadczeniami związanymi ze zdobywaniem wiedzy na temat historii rodziny.

6. Zapoznanie z nazwami stopni pokrewieństwa.

7. Rozmowa nauczyciela z uczniami- sprawdzenie stopnia opanowania terminologii związanej z genealogią.

8. Podsumowanie zajęć- zadanie domowe oraz ocena pracy uczniów na zajęciach.



















CO GENEALOG AMATOR WIEDZIEĆ POWINIEN…

Książki, które warto przeczytać:

- „Poradnik genealoga amatora” R.T. Prinke, wyd. Polonia 1992
- „Genealogia” W. Dworczak, PWN, Warszawa 1959
- „Rozmowy z Lorentzem” R. Jarecki, PIW 1981


Źródła informacji

- Urzędy Stanu Cywilnego, np. w Nowym Sączu
( dokumenty są przechowywane przez 100 lat, a następnie przekazywane do archiwów wojewódzkich)
- księgi metrykalne w kościołach
- Ośrodek Badań Genealogicznych „Piast”, Zaułek 22,
06- 100 Pułtusk
- Archiwum Główne Akt Dawnych, ul. Długa 7,
00-263 Warszawa


JA
MATKA
OJCIEC
BRAT
SIOSTRA
KUZYN
WUJ
WUJENKA
STRYJ
STRYJENKA
BABKA MACIERZYSTA
DZIADEK MACIERZYSTY
BABKA OJCZYSTA
DZIADEK OJCZYSTY

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 634
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2010