Irmina Michałowicz- Hajduk, 2010-03-09 Nowy Sącz Lekcja wychowawcza, Scenariusze
Czy znasz kolegów ze swojej klasy? Plan metodyczny godziny wychowawczej
Plan metodyczny godziny wychowawczej
w klasie V
1. Cel szczegółowe:
Uczeń:
* kształtowanie umiejętności prezentacji siebie i odwagi „odkrywania się” przed innymi,
* poznanie cech charakteru i zainteresowań uczniów,
* integracja i lepsze poznanie grupy.
2. Metody pracy:
* pogadanka heurystyczna,
* mapy mentalne
3. Formy pracy:
* indywidualna;
* zbiorowa.
4. Temat lekcji:
Czy znasz kolegów ze swojej klasy?
5. Literatura:
* Grupa bawi się i pracuje. Zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych. Wałbrzych: Unus, 1994
* Jachimska Małgorzata: Scenariusze lekcji wychowawczych. Wg programu autorskiego: Żyć skuteczniej. Wrocław: Unus, 1997
* Ostrowska Krystyna: W poszukiwaniu wartości. Część pierwsza. Ćwiczenia z uczniami. Wyd. 2. Gdańsk: Gdańskie Wydawn. Psychologiczne, 1998Zawisza-
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Czynności porządkowe.
3. Omówienie bieżących spraw dydaktycznych.
4. Wychowawca ustala zasady i objaśnia je.
5. Zabawa – przedstawiamy się, podając imię uzupełnione epitetem nawiązującym do jakiejś ulubionej, dobrze opanowanej czynności lub pozytywnej cechy charakteru.
6. Zabawa „Moje zalety ukryte w imieniu”
• WYPISUJEMY POZIOMO LITERY SWOJEGO IMIENIA
• DOPISUJEMY ZALETY
• CZAS PRACY- 5 MIN.
7. Ćwiczenie- autoprezentacja z zastosowaniem mapy mentalnej.
8. Podsumowanie ćwiczenia- wywieszenie map na tablicy, odgadywanie autorów prac.
9. Podsumowanie ćwiczenia- wywieszenie map na tablicy, odgadywanie autorów prac.
10. Zakończenie zajęć- „Z jakimi uczuciami kończę dzisiejsze spotkanie?”.
I
R
M
I
N
A
|