Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Teresa Machura, 2010-03-08
Częstochowa

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

"Przyszła do nas Wiosna"- Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci 5-6 letnich.

- n +

"Przyszła do nas Wiosna"- Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 5-6 letnich.

Blok tematyczny: Przyszła do nas Wiosna
Temat dnia: Śledzimy rozwój tulipana

Cele ogólne:
- tworzenie okazji do rozbudzenia zaciekawienia światem przyrody poprzez wybrane utwory,
- rozbudzanie gotowości do samodzielnej obserwacji przyrody, rozpoznawanie cech charakterystycznych dla wiosny, - pogłębienie doświadczeń i przeżyć związanych z przyrodą poprzez sadzenie kwiatów cebulowych,
- uczenie się nawiązania kontaktu z innymi poprzez wspólną zabawę

Cele operacyjne:
dziecko:
-zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku -wypowiada się na określony temat,
-rozumie znaczenie pojęć: mniej, więcej,
-posługuje się w praktyce liczbą porządkową
-rozwiązuje zagadki i krzyżówkę,
-chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela,
-potrafi logicznie myśleć odróżnia zdania prawdziwe od fałszywych, -zna etapy rozwoju tulipana,

Środki dydaktyczne:
Zagadki przyrodnicze, postać Wiosny z koszykiem, zestaw wyrazów, zielone i żółte listki z kartonu, materiał do zasadzenia roślin, treść wiersza D. Gellner- ,,Tulipan śpi”, plansze przedstawiające pory roku, seria obrazków przedstawiająca etapy rozwoju tulipana, karty pracy, instrumenty perkusyjne.


Metody:
- słowne (rozmowa, zagadki, słuchanie wiersza, objaśnienia),

- oglądowe (pokaz ilustracji),

- czynne (zadań stawianych do wykonania),

Formy:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.

Przebieg:

1. Piosenka „Już wesołe słońce świeci”

2. Zabawa integracyjna – powitanie. Dzieci stoją parami na obwodzie koła zwrócone twarzami do siebie, mówią wyliczankę i klaszczą w dłonie.

Witam - klaśnięcie w swoje dłonie
Łapki - obie dłonie uderzają w dłonie kolegi
Witam - klaśnięcie
Prawą - prawa dłoń uderza w prawą dłoń kolegi
Witam - klaśnięcie
Lewą – lewa dłoń uderza w lewą dłoń kolegi
Brawo – klaśnięcie
Brawo – obie dłonie uderzają w dłonie kolegi
Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla głowy- naprzemienne uderzenia w dłonie kolegi i swoje dłonie.

3. Rozwiązanie krzyżówki- poprzez zagadki

1. On pierwszy do nas z ciepłych krajów wrócił,
i nad polami piosenkę zanucił (skowronek)

2. Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni.(liść)
3. Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.(bocian)
4. Miła niespodzianka już kwitnie …(sasanka)

5. Co buduje każdy ptak, by chować
pisklęta, a tylko kukułka,
o tym nie pamięta?(gniazdo)

6. Jaką porę roku mamy,
gdy za morzem są bociany? (zima)

Odczytanie hasła.

4. Ćwiczenia językowe
Wybór ze zgromadzonych wyrazów tych które pasują do słowa „Wiosna” i umieszczenie ich w koszyku wiosny na tablicy.
sanki, narty, krokus, sasanki, tulipan, bocian, bałwan, sople, skowronek,

5. Zabawa „ Pomieszane pory roku”
Nauczyciel układa przed dziećmi ilustracje przedstawiające pory roku. Dzieci nazywają je i układają we właściwej kolejności.
Zwrócenie uwagi na cykliczność występowania pór roku, podkreślenie, że bez względu na pogodę , pory roku występują zawsze w tej samej kolejności.

6. Różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych.

Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku: Nauczyciel podaje pewne informacje, a dzieci podnoszą w górę zielony listek, jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa, żółty listek jeśli fałszywa np.:

-Zimą jeździmy na sankach? (prawda)
- Coraz cieplej się ubieramy. (fałsz)
-Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
- Wiosną dzień jest krótszy. ( fałsz)
-Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
-Wiosną słonko mocno grzeje? (prawda)
-Zimą kwitną kwiaty? (fałsz)
-Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda)
-Latem lepimy bałwana? (fałsz)
-Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda)

7.Zabawa z rodzicami przy piosence „ Chodzi wiosna”

Chodzi wiosna,chodzi,chodzi po polanie,
chodzi po polanie.
Zaraz zobaczymy koło kogo stanie.
Zaraz zobaczymy koło kogo stanie.

Pięknie się ukłoni,do tańca zaprosi,
do tańca zaprosi.Zatańczą wokoło, będzie im wesoło.Zatańczą wokoło,
będzie im wesoło.

8.Inscenizacja wiersz D. Gellner- ,,Tulipan śpi”

-Idą, idą ciepłe dni, a tulipan śpi
-Słońce siadło na parkanie- wstawaj, wstawaj tulipanie, kończ zimowe sny!
-A tulipan śpi!
-Słychać wkoło deszczu granie. Wstawaj, wstawaj tulipanie. Dam ci krople trzy
-A tulipan śpi!
-Stanął dziadek na ścieżce- tulipanie, śpisz jeszcze?
Postawię na grządce budzik to cię obudzi.
-Kto dzwoni? Kto mnie woła? O jak ciepło dookoła!
Patrzcie, liście mam zielone i na głowie mam koronę.
A tak mało brakowało, Żebym przespał zimę całą!

9. Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza.

10.Zabawa ruchowa „ Tulipan rośnie”
Dzieci przykucają na dywanie, głowę wtulają w ramiona - tulipany śpią. Jedno dziecko zakłada kapelusz Pani Wiosny i chodzi wokół dzieci, kogo dotknie - ten tulipan unosi się ku górze.

11. Praca indywidualna
Dzieci otrzymują kartę z narysowanym wazonem z 3 tulipanami oraz pod spodem dwa puste wazony. Zadaniem dzieci jest narysować w pierwszym wazonie więcej tulipanów, w drugim wazonie-mniej tulipanów.
Druga karta- dzieci otrzymują kartę z dwoma rzędami tulipanów -zaznaczają tulipany wg polecenia: w pierwszym rzędzie zaznacz trzeci, piąty tulipan od lewej strony; w drugim rzędzie zaznacz drugi, szósty, od prawej strony.

12.Piosenka „ Kiedy wiosna przyszła do nas”- dzieci grają na instrumentach perkusyjnych.

13. Śledzimy rozwój tulipana.

Nauczyciel rozkłada przed dziećmi pomieszane obrazki. Dzieci opisują, co one przedstawiają i układają je według właściwej kolejności, podpisując kartonikiem z odpowiednią cyfrą:
1. doniczka z ziemią i obok niej cebulka tulipana,
2. doniczka z malutkimi listkami,
3. doniczka z większymi listkami, małą łodyżką i pąkiem kwiatowym,
4. doniczka z dużymi listkami, dużą łodygą i rozwiniętym kwiatem.
Nauczyciel wspólnie z dziećmi omawia poszczególne etapy rozwoju rośliny.

14.Sadzenie tulipanów- (wspólnie z rodzicami)

Każde dziecko otrzymuje kubeczek po jogurcie i wsypuje do niego ziemię. Nauczyciel rozdaje cebulki tulipanów i pokazuje, w jaki sposób należy je posadzić w ziemi. Następnie dzieci podlewają cebulki i ustawiają je na parapecie okiennym w nasłonecznionym miej¬scu. Podpisują kubeczki swoim imieniem lub naklejają wybrany przez siebie symbol wy¬cięty z folii samoprzylepnej. Codziennie obserwują rozwój swoich tulipanów.

15.Ewaluacja zajęć. Lubię wiosnę za...swobodne wypowiedzi dzieci.


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 19500
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5



Ilość głosów: 2
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014