Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Sylwia Korpecka -Dyjak, 2010-03-08
Przemyśl

Zawodowe, Konspekty

Konspekt do lekcji kształcenia zintegrowanego w klasie I dla uc zniów klas życia w szkole specjalnej (Sałata)

- n +

Konspekt do lekcji kształcenia zintegrowanego w klasie I
dla uczniów klas życia w szkole specjalnej



Data: maj
Czas trwania zajęć : 3 x 45 minut.
Prowadzący : Sylwia Korpecka – Dyjak

Temat ośrodka tygodniowego : Warzywa wiosenne.
Temat dnia : Sałata.

Cele główne :

• rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat – wycieczka na ,, zieleniak”;
• nauka odrywania i mycia liści sałaty ;
• kształtowanie umiejętności ujmowania myśli w formie zdania, poprzez wypowiedzi na temat wysłuchanego wiersza J. Tuwima pt.:,,Na straganie”.
• nauka rozpoznawania i nazywania warzyw na ilustracjach i prawdziwych okazach;
• doskonalenie techniki kolorowania ilustracji ;
• doskonalenie techniki cięcia papieru nożycami;
• nauka wypełniania konturów sałaty plastelina ;
• wydłużenie czasu skupienia uwagi ;
• rozwijanie wyobrazni wychowanków ;
• wdrażanie do kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.


Cele operacyjne – po zajęciach uczniowie powinni :

znać :
• sposób wypełniania konturów sałaty plastelina ,


umieć :
• odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące odbytej wycieczki na ,, zieleniak”,
• samodzielnie oderwać i umyć pojedyncze liście sałaty,
• odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące wysłuchanego wiersza ,
• rozpoznać i nazwać poszczególne warzywa na ilustracjach i na prawdziwych okazach,

rozumieć :
• potrzebę kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.


Metody pracy : słowna , oglądowa , praktyczne działanie .
Formy pracy : zbiorowa jednolita , indywidualna jednolita i zróżnicowana , grupowa zróżnicowana.

Środki dydaktyczne : główki sałaty , pęczek rzodkiewek ,ściereczki, wiersz J. Brzechwy pt.:,, Na straganie”, ilustracje warzyw , kolorowe ilustracje sałaty , nożyczki , klej , kart pracy przedstawiające liście sałaty, zielona plastelina.



Przebieg zajęć :

1. Powitanie grupy.
2. Zajęcia wstępne: sprawdzenie listy obecności , ustalenie nazwy dnia i miesiąca , ustalenia stanu pogody ( zaznaczenie na kalendarzu pogody ), wklejanie do zeszytów etykietek z nazwą dnia miesiąca.
3. Przedstawienie tematu spotkania .
4. Wypowiedzi na temat odbytej wycieczki na zieleniak.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące wycieczki na pobliski ,,zieleniak” , w celu zakupu wiosennych warzyw :
• Gdzie byliśmy w poniedziałek z całą klasą ?
• Co można kupić na straganach ?
• Jakie kupiliśmy wiosenne warzywa ?
• Kto sprzedawał na straganach warzywa ?
• Jak należy zachowywać się w trakcie zakupów ?

5. Sałata - wiosenne warzywo.
Nauczyciel pokazuje uczniom zakupione główki sałaty – obserwacja, ustalenie koloru i kształtu. Następnie prowadzący pokazuje uczniom sposób odrywania i mycia pojedynczych liści sałaty – suszenie listków sałaty na ściereczkach – degustacja. Liczenie liści sałaty.

6. Czytanie wiersza przez nauczyciela pt ,, Na straganie” J. Brzechwy.
Nauczyciel czyta wiersz a następnie prosi uczniów o odpowiedzi na pytania :
• Jakie warzywa rozmawiają na straganie ?
• Skąd warzywa wzięły się na straganie?

7 . Rozpoznawanie i nazywanie warzyw na ilustracjach i na naturalnych okazach.
Nauczyciel pokazuje uczniom różne warzywa na ilustracjach i na naturalnych okazach i prosi dzieci ,o podanie nazwy poszczególnych , oraz ich koloru i kształtu.

8 . Wklejanie do zeszytów ilustracji sałaty.
Prowadzący rozdaje uczniom kolorowe ilustracje przedstawiające liście sałaty. Zadaniem uczniów jest samodzielne wycięcie ilustracji główki sałaty i wklejenie jej do zeszytów. Pisanie po śladzie nazwy ,, sałata”.
9. Wypełnianie konturów sałaty plasteliną.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy przedstawiające liście sałaty . Zadaniem dzieci jest staranne wypełnienie główki sałaty plasteliną. Wspólna ocena prac - zawieszenie prac na wystawce klasowej.

10. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel dziękuje klasie za aktywny udział w zajęciach i prosi o uporządkowanie stolików.

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1664
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 3
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012