Katalog

Ewa Wolińska
Wychowanie fizyczne, Różne

"Zmęczenie i wypoczynek"

- n +

Każdy z nas chciałby zachować pełnię sił psychofizycznych do późnej starości. Problem w tym, że wciąż narażamy nasz organizm na wyczerpanie sił z powodu ciągłego pośpiechu, ogromnego tempa życia i poświęcania zbyt mało czasu na wypoczynek. Czynniki te przyczyniają się do powstania zmęczenia psychicznego i fizycznego. Nakładające się efekty zmęczenia oraz wyczerpanie rezerw samoregulacji organizmu (zbyt krótkie przerwy wypoczynkowe) prowadzi do powstania szeregu chorób cywilizacyjnych. W konsekwencji krócej żyjemy, lub spada jakość naszego życia. Zmęczenie jest produktem pracy, zjawiskiem wieloczynnikowym, manifestuje się niezdolnością do kontynuowania pracy. To fizjologiczny odruch ochronny i nieodłączny przejaw każdej czynności i aktywności człowieka.

Znacznie ogranicza wydolność fizyczną, psychiczną, metaboliczną itd. Występuje w czasie wykonywania pracy fizycznej lub umysłowej. Chroni organizm przed nadmiernym zużyciem zasobów energetycznych, wskazuje na potrzebę wypoczynku.



Czynnikami zmniejszającymi odczuwanie zmęczenia lub jego opóźnienie są:
  • odpowiednie przygotowanie do zaplanowanej pracy
  • dobór obciążeń uwzlędniający aktualny poziom wydolności psychofizycznej
  • odpowiednie rozłożenie wysiłku (ekonomika wysiłku)
  • wypoczynek umożliwiający psychczną i fizyczną regenerację sił (odpowiednie przerwy w pracy umożliwiające organizmowi powrót do stanu równowagi funkcjonalnej - homeostazy)
  • środowisko, w którym praca jest wykonywana (poziom hałasu, klimat i inne)
Rodzaje wypoczynku:
  1. wypoczynek bierny
    • często prowadzi do stanu nawykowej ociążałości (gnuśności), całkowita bezczynność
    • wskazany tylko po szczególnie wyczerpujących wysiłkach fizycznych lub psychicznych
    • najlepszą jego formą jest sen (zwykle około 8 godz.)
  2. wypoczynek czynny:
    • najkorzystniejsza forma, polega na aktywności ruchowej lubianej, przyjemnej i najlepiej przeciwstawnej wykonywanej wcześniej pracy, w innym środowisku niż wykonywana praca.
    • powszechna jest rekreacja ruchowa w czasie wolnym, dla relaksu i przyjemności (charakteryzująca się swobodą wyboru i uczestnictwa w tego typu zajęciach)
    • wpływa korzystnie na samopoczucie, poprawia motywację do dalszej pracy
    • wpływa na czynnościowe możliwości układu krążenia i oddychania
    • przyspiesza regenerację sił, angażuje te mięśnie, które w poprzedniej pracy nie brały udziału.
Wniosek:

Osiaganie maksimum możliwości przystosowawczych do intensywnej pracy sygnalizowane jest zmęczeniem o różnym nasileniu i typie. Pozwala ono człowiekowi na utrzymanie obciążenia pracą w rozsądnych granicach, stosownie do zdolności przystosowawczych organizmu. Przekroczenie tych granic grozi przeciążeniem organizmu i zagrażać może zdrowiu a nawet życiu. Dlatego starajmy się dostosować długość i rodzaj odpoczynku tak, aby powrócić do pracy w pełni sił psychofizycznych.

Bibliografia:
  1. "Problematyka odnowy biologicznej w sporcie" Krzysztof Gieremek, Lechoslaw Dec - AWF katowice 1990

Opracowanie: Ewa Wolińska
Nauczyciel W-F
Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum w Gdańsku

Wyświetleń: 3170


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.