AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Lucyna Zych, Joanna Kułaga
Informatyka, Scenariusze

"Komputerowe ilustrowanie poezji" - scenariusz zajęć przeprowadzonych na lekcji z informatyki w klasach I i II gimnazjum.

- n +

Cele:
  • doskonalenie umiejętności korzystania z programu graficznego PAINT i edytora tekstu
  • popularyzacja poezji
  • rozbudzanie wyobraźni i zdolności plastycznych
Cele edukacyjne:

Wiadomości:

uczeń
  • zna program graficzny PAINT
  • zna zasady korzystania z edytora tekstu
  • zna tekst wybranych wierszy
Umiejętności:

uczeń
  • umie korzystać z programu graficznego PAINT
  • interpretuje treść wybranych wierszy
  • potrafi graficznie przedstawić treść wiersza i własne odczucia po jego przeczytaniu
  • korzysta z edytora tekstu
  • wstawia rysunek do tekstu
  • zapisuje wykonaną pracę na dysku lub na dyskietce
Czas zajęć: 90 minut

Metoda: pogadanka, rozmowa kierowana, praca z tekstem lirycznym, ćwiczenia analityczne, pokaz

Forma pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne:

  • program graficzny PAINT
  • wybrane przez nauczyciela wiersze o przyjaźni, miłości, wiośnie:
    1. Barbara Jansa "***"
    2. Teresa Opoka "Moja Wyspa"
    3. Adam Asnyk "Posyłam kwiaty"
    4. Adam Asnyk "Sonet"
    5. Małgorzata Górecka "Kroki"
    6. Bogusław Pasternak "Jaki znak pozostał"
    7. Antoni Słonimski "Wieczór letni"
    8. Jarosław Iwaszkiewicz "Witraże"
    9. Francesco Petrarca "Erano i capei d oro..."
    10. Mieczysław Jastrun "Z wiosną"
    11. Adam Asnyk "Między nami nic nie było"
    12. Władysław Broniewski "Pierwiosnek"
    13. Adam Asnyk "Posyłam kwiaty"
    14. Adam Asnyk "Sonet"
    15. Antoni Słonimski "Na rzece"
    16. Tadeusz Kotarbiński "Ruń wiosenna"
    17. Konstanty Ildefons Gałczyński "Wiatr w zaułku"
    18. Hanna Łochocka "Wiosenne pytania"
    19. Jan Brzechwa "Zielony dzień"
    20. Ilona Brzezińska "Miałam raz ptaka"
    21. Maryla Wolska "Dusza moja"
    22. Julian Ejsmont "Radość życia"
    23. Bogusław Pasternak "Starachowice"
  • dyskietki

    Przebieg lekcji:
    • nauczyciel podaje i wyjaśnia temat lekcji
    • ćwiczenie: uczniowie zamykając oczy, słuchają recytacji nauczyciela wiersza Adama Asnyka pt. "Tęsknota"
    • wspólne omawianie wrażeń po wysłuchaniu wiersza i próba przedstawienia ich plastycznie (każdy uczeń ustnie podaje propozycje graficzne)
    • rozdanie każdemu uczniowi wiersza, aby go przeczytał, przeanalizował jak plastycznie przedstawi swoje odczucia i wrażenia
    • przepisanie tekstów wierszy przy pomocy edytora tekstu( Microsoft Word)
    • praca indywidualna z wykorzystaniem programu graficznego PAINT
    • wstawienie rysunku do tekstu
    • prezentacja projektów
    • nagranie prac na dysk lub na dyskietkę
    • wydruk najładniejszych projektów
    Zajęcia odbyły się:

    Kl. 1 d1 - 23.04.2002; 30.04.2002
    Kl. 1 g2 - 25.04.2002;

    Opracowanie: Lucyna Zych - nauczyciel bibliotekarz
    Joanna Kułaga - nauczyciel informatyki,
    nauczyciel kontraktowy

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2841


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


    BAROMETR


    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 1



    Ilość głosów: 1

    Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
    Dowiedz się więcej.