Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Renata Florczak
Zawodowe, Scenariusze

"Parki narodowe w Polsce" - scenariusz lekcji z przedmiotu Ekologiczne podstawy ochrony środowiska dla kl I.

- n +

Przedmiot nauczania - ekologiczne podstawy ochrony środowiska
Klasa - I, zawód - technik ochrony środowiska
Czas trwania jednostki - 90 minut (2x45minut)
Cele lekcji:
  • Wiadomości
    Uczeń potrafi:
    • zdefiniować pojęcie park narodowy i światowy rezerwat biosfery
    • klasyfikować parki narodowe wg położenia w różnych regionach kraju
    • określić znaczenie międzynarodowe polskich parków narodowych
    • określić walory przyrodnicze, historyczne, turystyczne i inne wybranych parków narodowych
  • Umiejętności
    Uczeń potrafi:
    • korzystać z różnych źródeł informacji
    • wskazać na mapie fizycznej Polski rozmieszczenie parków narodowych
    • usystematyzować wiadomości zdobyte w czasie lekcji w tabelach
  • Postawy
    Uczeń potrafi:
    • dostrzec piękno przyrody naszego kraju
    • dostrzec konieczność ochrony przyrody i jej zasobów
    • pracować w zespole
Metoda: słowna - pogadanka, elementy wykładu, praca z materiałem źródłowym.
Forma pracy: zespołowa.
Środki dydaktyczne: mapa fizyczna Polski, numerki do zaznaczenia na mapie położenia parków, legenda do numerków, album "Parki narodowe w Polsce", R. Olaczek "Ochrona przyrody w Polsce", album "Polskie parki narodowe", J. Walencik "Tętno pierwotnej puszczy", "Obszary chronione w Polsce", przewodniki turystyczne, zdjęcia, widokówki, album - Symbole PN, tabele: charakterystyka PN, położenie PN w regionach geograficznych kraju, rozsypanka z nazwami parków narodowych, odbitka ksero do zadania domowego (mapa Polski i informacje o PN w kraju).

Tok lekcji:

I. Faza wprowadzająca

  1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.
  2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji (motywy ochrony przyrody, formy ochrony przyrody).
  3. Sprawdzenie pracy domowej (wypisać parki narodowe Polski).
  4. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
II. Faza realizacyjna

U: przypomina definicję parku narodowego
N: - ogólna charakterystyka naszych parków narodowych, nawiązanie do położenia w różnych regionach kraju
- podział klasy na grupy 4-osobowe
U: za pomocą rozsypanki wypełniają tabelę:

Tabela 1. Położenie parków narodowych w różnych regionach geograficznych kraju

Pas krajobrazowy Park narodowy
Wybrzeże Bałtyku  
Niziny  
Wyżyny  
Góry  


U: liderzy grup prezentują wyniki, wszyscy zapisują tabelę w zeszytach
N: - rola parków narodowych w światowym systemie obszarów chronionych: Światowe Rezerwaty Biosfery (definicja), Światowe Dziedzictwo Ludzkości, RAMSAR, Dyplom Europy.
- ogólna charakterystyka fauny i flory parków narodowych; najstarszy, najmłodsze, największy i najmniejszy park narodowy. U: pracują w grupach, każda grupa charakteryzuje jeden park narodowy korzystają z dostępnych materiałów źródłowych - wypełniają tabelę:

Tabela 2. Charakterystyka parków narodowych

Nazwa parku Rok utworzenia Położenie Symbol Walory
         


U: liderzy grup przedstawiają wyniki (wskazują na mapie fizycznej Polski położenie PN, demonstrują symbol parku, charakteryzują wybrany PN), wszyscy zapisują notatkę do tabeli w zeszytach.

III. Faza podsumowująca

N: Polecenia dla uczniów:
  • Wskaż na mapie fizycznej PN znajdujące się w północno-wschodniej Polsce.
  • Podaj i wskaż na mapie górskie i nadmorskie parki narodowe.
  • Które z parków narodowych są Światowymi Rezerwatami Biosfery?
N: Praca domowa:

Zaznacz na mapie Polski istniejące i projektowane parki narodowe. Pamiętaj aby wyróżnić parki będące Światowymi Rezerwatami Biosfery, Światowym Dziedzictwem Ludzkości, posiadające Dyplom Europy oraz parki objęte konwencją RAMSAR.

Opracowanie: Renata Florczak

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5346
 
   Komentarze
  • joasia, 2005-05-30

    to jest beznadziejne nie ma tu żadnej mapi ci co robią te strony to
    jakieś beztalencia dajcie tu jakąś mapke z parkami narodowymi w polsce
    to może pogadamy a jak narazie to ta strona jest beznadziejna że
    wogule mieliście odwage dać tu to miejsce na komentarz a tak wogule to
    z takich stron kożystają dzieci i młodzież to myślcie kurde troche
    komu sie chce tyke czytać dajcie jakąś mapke albo skasuje tą strone
    bo mam specjalny program a jak narazie to walcie sie na ryj z tą
    stroną !!!!!!!!!!!!!!!!

  • Madzia, 2008-04-04

    wogóle pisze się przez "ó" zamknięte Joasiu



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 5.22



    Ilość głosów: 9
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014