Easter in England - tradycje wielkanocne w Anglii
Konspekt lekcji języka angielskiego
Cele lekcji:
a) operacyjne:
- uczeń zna tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą w Anglii.
- uczeń potrafi wymienić podobieństwa i różnice pomiędzy zwyczajami
wielkanocnymi w Anglii i w Polsce.
- rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych
kultur.
b) szczegółowe:
- uczeń zna słownictwo związane z Wielkanocą.
- uczeń umie nazwać poszczególne dni świąteczne związane z wielkim postem i
Wielkanocą
- uczeń potrafi wyszukiwać informacje ze słuchanego i czytanego tekstu.
- uczeń rozumie polskie znaczenie czytanego tekstu.
Metody:
łączenie nazw dni świątecznych z ich definicjami, słuchanie w celu zrozumienia
ogólnego sensu tekstu o zwyczajach wielkanocnych w Anglii (listening for gist),
czytanie w celu uzyskania szczegółowych informacji (reading for details),
tłumaczenie tekstu, praca ze słownikiem, rozmowa na temat przeczytanego tekstu,
rozwiązywanie krzyżówki na podstawie czytanego tekstu.
Środki dydaktyczne:
podręcznik Blockbuster 1 (str.152-153) wyd. Express Publishing, kaseta z
nagraniem tekstu "Easter in England", słowniki, kserokopie z nazwami dni
świątecznych i ich definicjami, kserokopie z krzyżówką.
Plan Lekcji:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Faza wprowadzająca - podanie celu lekcji.
3. Zapisanie tematu.
4. Faza realizacyjna - praca nad nowym materiałem
5. Faza utrwalająca
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca -
Nauczyciel krótko objaśnia główny cel lekcji jakim jest zapoznanie uczniów z
tradycjami i zwyczajami związanymi z Wielkanocą w Anglii.
II. Faza realizacyjna:
Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie z nazwami dni świątecznych i ich
definicjami. Uczniowie w parach łączą nazwy z definicjami oraz układają dni
świąteczne we właściwej kolejności.
Exercise: Match the days to their definitions and put them in the correct order:
| Shrove Tuesday |
The last day of carnival, it is the Tuesday before Ash Wednesday,
British people eat pancakes on that day |
| Ash Wednesday |
It is the beginning of Lent |
| Lent |
It is the period of forty days which comes before Easter in Christian
tradition |
| Palm Sunday |
It is the Sunday before Easter, it begins Holy Week. It is the day when
Jesus rode into Jerusalem and people greeted Him with palm branches |
| Maundy Thursday |
It is the Thursday before Easter. Christians remember it as the day of
the Last Supper |
| Good Friday |
It is the day when Jesus Christ died on a cross (crucifixion) |
| Easter Eve |
It is the Saturday before Easter, when Jesus lied in a tomb |
| Easter Sunday |
It is the day of resurrection of Jesus Christ |
Uczniowie słuchają tekstu "Easter in England" i łączą dni świąteczne ze
związanymi z nimi tradycjami.
Ex. 2 p.152: Read and listen. Match the days to the traditions.
Maundy Thursday - Queen gives money to poor people
Good Friday - eat hot cross buns
Easter Sunday - give Easter eggs
Uczniowie czytają tekst i wyszukują szczegółowe informacje.
Ex. 3 p. 152: Read and find.
1. seven food items (fish, meat, hot cross buns, lamb, potatoes,
vegetables,chocolate eggs).
2. the name of a game (Easter egg hunt).
3. the name of an animal related to Easter (Easter Bunny, rabbit).
Ex. 4 p. 152:What can you see in the pictures A-E?
A - egg hunt
B - Easter bonnet
C - hot cross buns
D - Easter bunny
E - Easter basket
Uczniowie wypisują do zeszytów i tłumaczą słowa wyróżnione w tekście:
Celebrate - obchodzić
Poor - biedny
Tradition - tradycja
Cross - krzyż
Roast dinner with lamb - obiad z pieczenią z baraniny
Colourful - kolorowe
Egg hunt - polowanie na jajka
Hide - chować
Brings - przynosić
III. Faza utrwalająca:
Uzupełnianie krzyżówki:
1. You eat...................... on Shrove Tuesday.
2. The day when the Queen gives money to the poor is called.............. Thursday.
3. The day of resurrection.
4............... cross buns.
5. It lays Easter eggs.
6. Good Friday commemorates Christ's........................
Opracowanie: Aneta Abramczuk