Katalog

Bernadetta Długoborska
Przyroda, Scenariusze

Scenariusz lekcji przyrody w klasie V - "Grzyby jadalne i trujące"

- n +

Grzyby jadalne i trujące

Scenariusz lekcji przyrody w klasie V

Dział programowy: Krajobraz Polski i jej roślinność.

Cel główny:
- poznanie niektórych grzybów jadalnych i trujących oraz zasad ich zbierania.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia nazwy niektórych grzybów jadalnych i trujących;
- odróżnia gatunki jadalne od trujących;
- wymienia wartości odżywcze grzybów jadalnych;
- wyjaśnia zasady grzybobrania;
- przedstawia objawy zatrucia grzybami;
- wyjaśnia zasady udzielania pierwszej pomocy po zatruciu grzybami;
- przedstawia zasady zachowania się w lesie;
- dostrzega potrzebę ochrony grzybów w lesie;
- potrafi korzystać z atlasu grzybów;
- kształtuje poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie bliskich;
- doskonali umiejętność pracy w grupie.

Metody: pogadanka, praca z tekstem, gry dydaktyczne, projekcja filmu wideo.

Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: atlasy grzybów, film wideo pt. "Grzyby", układanka wyrazowa, tablice przyrodnicze "Grzyby jadalne i trujące", albumy o grzybach wykonane przez uczniów, kartki z bloku A3 i kolorowe mazaki, podręcznik, zeszyt ćwiczeń.

Typ zajęć: poświęcone opracowaniu nowego materiału.

Ścieżki edukacyjne:
- Edukacja czytelnicza i medialna: Wydawnictwa informacyjne.
- Edukacja prozdrowotna: Ochrona przed zagrożeniami naturalnymi.
- Edukacja ekologiczna: Style życia i ich związek z wyczerpaniem się zasobów naturalnych.

Czas trwania zajęć: 45 minut.

Przebieg zajęć:
I. Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjno - porządkowe (sprawdzenie obecności; podział uczniów na 5 grup; wybór lidera, sekretarza, sprawozdawcy i obserwatora w każdej z 5 grup).
2. Nawiązanie i wprowadzenie do tematu zajęć.
3. Zapoznanie uczniów z celami zajęć.
4. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
II. Faza realizacyjna:
1. Pogadanka wstępna.
2. Opracowanie nowego materiału:
a) Praca w grupach:
Uczniowie korzystając z literatury przygotowanej przez nauczyciela zapoznają się z informacjami dotyczącymi grzybów jadalnych. Każda grupa zapoznaje się z najważniejszymi cechami dwóch grzybów jadalnych wskazanych przez nauczyciela.
I grupa - Borowik szlachetny, Podgrzybek brunatny.
II grupa - Mleczaj rydz, Opieńka miodowa.
III grupa - Maślak zwyczajny, Pieczarka polowa.
IV grupa - Koźlarz babka, Gołąbek jadalny
V grupa - Pieprznik jadalny czyli Kurka, Czubajka kania
Następnie sprawozdawcy z poszczególnych grup zapoznają obecnych z najważniejszymi cechami grzybów wskazanych przez nauczyciela. Liderzy pokazują ilustracje wszystkim uczniom.
Nauczyciel zapisuje na tablicy klasyfikację grzybów kapeluszowych oraz nazwy grzybów jadalnych. Uczniowie piszą notatkę w zeszycie przedmiotowym.

b) Uczniowie oglądają fragment filmu wideo pt. "Grzyby", który dotyczy grzybów trujących. Każdy uczeń zapisuje nazwy grzybów trujących oraz najważniejsze ich cechy. Uczniowie odczytują zapisane informacje. Nauczyciel pisze nazwy grzybów trujących na tablicy, a uczniowie piszą w zeszycie przedmiotowym.
c) Uczniowie zastanawiają się jakie wartości odżywcze mają grzyby?
d) Na podstawie podręcznika uczniowie odszukują cechy na jakie należy zwracać uwagę zbierając grzyby, aby nie pomylić jadalnych z trującymi.
Uczniowie podają odszukane cechy.
e) Wybrany przez nauczyciela uczeń czyta fragment tekstu z podręcznika, w którym podano objawy zatrucia grzybami i zasady udzielania pierwszej pomocy zatrutemu.
f) Uczniowie zastanawiają się i podają zasady zachowania się w lesie podczas grzybobrania.
Nauczyciel zapisuje zasady na tablicy, zaś uczniowie piszą w zeszycie przedmiotowym.
III. Faza podsumowująca:
1. Uczniowie układają układankę wyrazową (załącznik nr 1) - praca w grupach.
2. Uczniowie wykonują plakat na temat: Grzybobranie.
3. Ocena pracy uczniów.
4. Zadanie pracy domowej oraz wyjaśnienie sposobu jej wykonania:
a) Wykonaj pisemnie ćwiczenie 18 ze strony 38.
b) Dla chętnych:
Na podstawie dowolnej literatury wypisz grzyby chronione w Polsce.
5. Ewaluacja:
Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną. (załącznik nr 2)
Notatka w zeszycie ucznia:
1) Klasyfikacja grzybów kapeluszowych:


2) Zasady zachowania się w lesie podczas grzybobrania:
- zbieramy tylko gatunki dobrze nam znane;
- nie zbieramy owocników młodych, ponieważ są trudne do identyfikacji;
- grzyby ukręcamy lub ścinamy nisko przy ściółce;
- nie zbieramy grzybów do plastikowych reklamówek, tylko do koszy;
- nie niszczymy grzybów trujących;
- zachowujemy ciszę, aby nie płoszyć zwierząt;
- nie zaśmiecamy lasu.


Literatura:
1) M. Kłyś, E. Sulejczak - "Program bloku PRZYRODA dla klas IV - VI szkoły podstawowej". Wydawnictwo Nowa Era. Warszawa 1999r. Program dopuszczony do użytku szkolnego przez MEN. Numer w zestawie DKW - 4014 - 165/99.
2) W. Chrzanowska - Szwarc - "Scenariusze lekcji. Przyroda w klasie piątej". Nowa Era. Warszawa 2005r.
3) L. Wilczek - "Grzybów jest w gród". Nasza księgarnia. Warszawa 1967r.
4) A. Grzywacz - "Grzyby leśne". PWRiL. Warszawa 1988r.
5) H. E. Laux - "Grzyby. Przewodnik kieszonkowy".
6) A. Dermek, A. Pilat - "Poznajemy grzyby". Zakład Narodowy imienia Ossolińskich. Wrocław 1988r.
7) H. Orłoś - "Atlas grzybów leśnych". PWRiL. Warszawa 1979r.


Załącznik nr 1
Układanka wyrazowa:
(Nauczyciel przygotowuje układanki dla 5 grup)

Ułóż układankę wyrazową. Zawiera ona zasady zachowania się w lesie podczas grzybobrania.

1. Zbieramy / tylko / gatunki / dobrze / znane.

2. Nie / zbieramy / owocników / młodych, / ponieważ / są / trudne / do / / identyfikacji./

3. Grzyby / ukręcamy / lub / ścinamy / nisko / przy / ściółce./

4. Nie / zbieramy / grzybów / do / plastikowych / reklamówek, / tylko / do / koszy./

5. Nie / niszczymy / grzybów / trujących./

6. Zachowujemy / ciszę, / aby / nie / płoszyć / zwierząt./

7. Nie / zaśmiecamy / lasu. /

Załącznik nr 2
Karta ewaluacyjna:
(Nauczyciel przygotowuje karty ewaluacyjne dla wszystkich uczniów)

Oceń dzisiejsze zajęcia. W tym celu zakreśl odpowiednią cyfrę.

1. Czy dzisiejsze zajęcia były dla Ciebie interesujące?

1   2   3   4   5   6

2. W jakim stopniu wiadomości zdobyte na lekcji możesz wykorzystać w praktyce?

1   2   3   4   5   6

3. Oceń atmosferę panującą na lekcji.

1   2   3   4   5   6
 

Opracowanie: Bernadetta Długoborska

Wyświetleń: 18684


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.