Katalog

Krystyna Bębenkowska, Beata Nikończuk
Informatyka, Konspekty

Parki Narodowe jako najwyższa forma ochrony przyrody

- n +

Parki Narodowe jako najwyższa forma ochrony przyrody

KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Cele:
- uzasadnić sens ochrony przyrody,
- rozpoznać zagrożenia obszarów chronionych,
- nie pozostawać obojętnym na problemy ochrony przyrody,
- doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie,
- poznawanie zasad tworzenia prezentacji w programie PowerPoint.

Treści nauczania:
- różne sposoby prezentowania swoich prac,
- wstawianie elementów graficznych
- zasady tworzenia prezentacji w programie PowerPoint.

Osiągnięcia uczniów:
- potrafi uzasadnić sens ochrony przyrody,
- potrafi stworzyć prezentację w programie PowerPoint,
- potrafi wstawić do prezentacji elementy graficzne,
- umie korzystać z zasobów sieci globalnej.

Metody:

Pogadanka, praca indywidualna, praktyczna działalność uczniów.

Środki dydaktyczne:
Zasoby Internetu, program PwerPoint.

Adresy stron internetowych:
- http://www.mos.gov.pl/kzpn/index.htm - Parki Narodowe - lista wybór,
- http://www.cyf.edu.pl/tpn/ - strona Tatrzańskiego Parku Narodowego,
- http://www.mos.gov.pl/bialowieza/ - Informacje w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej
- http://ciuw.warman.net.pl/alf/ios/baza1/mapa.pl.html - mapa obszarów chronionych

Tok lekcji:

1. Czynności organizacyjne:
- powitanie,
- sprawdzenie listy obecności uczniów,
- logowanie się do sieci,
- podanie tematu lekcji.

2. Pogadanka na temat Parków Narodowych jako najwyższej formy ochrony przyrody
- Wyjaśnienie pojęcia Parku Narodowego - podanie definicji.
- Różnica Parku Narodowego od zwykłego miejskiego parku - omówienie różnic i podobieństw.

3. Przygotowanie prezentacji nt. Parków Narodowych:
- Przedstawienie Parku Narodowego - jego historii.
- Regulamin danego Parku
- Flora i fauna
- Położenie

4. Wykonanie prezentacji wg schematu - praca samodzielna uczniów

- Uczniowie sami wybierają Park Narodowy, o którym ma powstać prezentacja.
- Wyszukują w sieci podanych stron internetowych-lub sami wyszykują innych związanych z wybranym Parkiem. Kopiowanie istotnych i potrzebnych treści i podanie źródeł, z których one pochodzą.
- Zapisywanie rysunków potrzebnych do pracy.
- Umieszczenie zgromadzonych informacji wg schematu:
* slajd tytułowy z nazwą Parku Narodowego i autora prezentacji
* slajd: tekst z rysunkiem przedstawiający Park Narodowy oraz jego logo.
* slajd z listą wypunktowaną (historia, regulamin, flora, fauna, położenie)
* slajdy z rozwiniętą listą wypunktowaną
* slajdy z podpisanymi zdjęciami
* slajd zamykający prezentację z wykazem stron z których czerpaliśmy informacje do jej wykonania.

5. Pokaz wykonanych prac

- Zapisanie prac pod nazwą Parku
- Przedstawienie wykonanych prac
- Zwrócenie uwagi, czy przestrzegane były zasady obowiązujące przy tworzeniu prezentacji

6. Zakończenie pracy z komputerem

- Czynności związane z zakończeniem pracy w sieci.
- Sprzątanie stanowisk

KARTA PRACY UCZNIA

1) Wejdź na podane strony internetowe lub poszukaj w zasobach sieci globalnej informacji o wybranym Parku Narodowym
2) Skopiuj istotne i potrzebne treści związane z historią, regulaminem, florą, fauną i położeniem. Podaj źródła, z których one pochodzą.
3) Zapisz rysunki potrzebne do pracy.
4) Umieść zgromadzone informacje wg schematu:
* slajd: tekst z rysunkiem przedstawiający Park Narodowy oraz jego logo.
* slajd z listą wypunktowaną (historia, regulamin, flora, fauna, położenie)
* slajdy z rozwiniętą listą wypunktowaną
* slajdy z podpisanymi zdjęciami
* slajd zamykający prezentację z wykazem stron z których czerpaliśmy informacje do jej wykonania.
5) Zapisz Pracę pod nazwą Parku.
6) Zaprezentuj swoją pracę kolegom z klasy.

 

Opracowanie: Krystyna Bębenkowska

Wyświetleń: 3134


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.